iswinoujscie.pl • Niedziela [29.12.2013, 08:46:23] • Region
Wielkie zasoby wody w rejonie Kodrąbka i Kołczewa

fot. ikamien.pl
Zbadano już zasoby wód podziemnych w Kodrąbku i Kołczewie. Planuje się, że z tych ujęć będą korzystać gminy: Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin oraz Świnoujście. Nie wszystkim się podoba, że tę wodę będą pili także mieszkańcy naszego miasta.
Od lipca do września 2013 r. wykonano podstawowe roboty geologiczne, by udokumentować zasoby eksploatacyjne wód podziemnych projektowanych ujęć wody Kodrąbek i Kołczewo. Miałyby z nich korzystać gminy: Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin oraz miasto Świnoujście.

fot. ikamien.pl
Informację na ten temat przedstawił 19 grudnia, na sesji rady miejskiej w Wolinie Rafał Wolny, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wyspy Wolin.
Wykonanych zostało m.in. 5 nowych otworów obserwacyjnych (piezometrów); 17 otworów rozpoznawczych koronką rdzeniową o średnicy 132 mm; 17 otworów rozpoznawczych średnicą ok. 500 mm oraz ich zabudową kolumną filtracyjną 300/330 mm.

fot. Andrzej Ryfczyński
Odwierty w rejonie ujęcia Kodrąbek wykazały istnienie rozprzestrzenienia warstwy wodonośnej w kierunku wschodnim od Szmancu, do granicy kompleksu leśnego oraz dużego rozprzestrzenienia użytkowego w kierunku zachodnim (w kierunku Wolińskiego Parku Narodowego). Wykonane pompowania pomiarowe w otworach rozpoznawczych potwierdziły wydajności poszczególnych otworów od 18-40 m3/h, przy czym wydajności w przedziale 30-40 m3/h osiągnięto w 10 otworach.
Natomiast roboty wiertnicze wykonane w rejonie ujęcia Kołczewo nie potwierdziły dotychczasowego rozpoznania hydrogeologicznego. Zakładano, że istnieje jedna warstwa wodonośna oraz płytkie starsze podłoże z wodami słonymi. Stwierdzono tymczasem trzy poziomy wodonośne, związane z akumulacją osadów piaszczystożwirowych w różnych okresach interglacjalnych (międzylodowcowych).