Od roku szkolnego 2014/2015 nabór do przedszkoli miejskich odbędzie się tylko na wolne miejsca.
- Oznacza to, że dzieci już uczęszczające do przedszkoli miejskich nie biorą udziału w rekrutacji, a ich rodzice złożą jedynie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego - informuje prezydencki rzecznik Robert Karelus.- Deklaracje te trzeba będzie złożyć w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza w roku szkolnym 2013/2014.
Takie deklaracje dotyczą dzieci urodzonych w latach: 2010, 2009 oraz w 2008 roku, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia. Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dotyczą także dzieci urodzonych od 1 lipca do 31 grudnia 2008 roku, obecnie uczęszczających do oddziałów przedszkolnych, zorganizowanych w szkołach podstawowych. Jak informuje magistrat, deklaracje te trzeba będzie złożyć w szkole podstawowej, do której uczęszcza dziecko. Urzędnicy opracowują jeszcze wzory deklaracji. Rekrutacja rozpocznie się w marcu.
Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2013 roku: o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają wszystkie dzieci urodzone w 2007 roku oraz urodzone w okresie od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 30 czerwca 2008 roku.
-Dzieci te nie podlegają wychowaniu przedszkolnemu i rozpoczynają realizację obowiązku szkolnego w szkołach podstawowych w obwodzie, w którym mieszkają - informuje Robert Karelus.- W związku ze zmianami dotyczącymi rekrutacji dzieci do przedszkoli, trwają prace nad przygotowaniem zasad rekrutacji na rok szkolny 2014/2015. Szczegóły rekrutacji ,w tym terminarz i kryteria rekrutacyjne oraz wzory druków, zostaną podane do publicznej informacji niezwłocznie po ich ustaleniu.
Miasto ma obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach miejskich tylko dzieciom w wieku 5-6 lat. Pozostałe mają prawo do korzystania z publicznych placówek w miarę wolnych miejsc. Ilość miejsc na rok szkolny 2014/2015 będzie znana po ustaleniu listy dzieci, które będą kontynuowały lub będą chcieć kontynuować wychowanie przedszkolne.
Co zrobić, jeśli Wasze dziecko do miejskiego przedszkola się nie dostanie?
- Oprócz przedszkoli publicznych, w mieście działają również takie placówki niepubliczne, które są dotowane przez miasto i z których również mogą korzystać rodzice dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola - mówi Robert Karelus.- Do każdego dziecka w przedszkolach niepublicznych miasto dopłaca 416 złotych, natomiast w punktach przedszkolnych 222 złote. Obecnie dzienna liczba dzieci w poszczególnych grupach nie przekracza wymogów ustawy o systemie oświaty.