Z analiz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wynika, że spada ilość sprzedanej wody. Ta tendencja utrzymuje się od lat. W latach 2003 - 2011 spadek sprzedaży wody wynosił od 0,5% do ponad 4% rocznie - informuje ZWiK.
Na sesjach, przy okazji każdej podwyżki cen wody i ścieków radni opozycji z PO wskazują, że to właśnie wzrost cen skłania mieszkańców do oszczędzania.
Czy ten trend pogłębiło wprowadzenie opłaty za śmieci uzależnionej od ilości zużytej wody?
- W roku 2013 spadek zużycia wody w stosunku do roku poprzedniego wyniósł ok. 0,5%, co pokazuje, że różnice w sprzedaży nie powinny być bezpośrednio wiązane z metodą ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ilości zużytej wody - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Tym samym trudno jest określić wpływ metody naliczania opłaty za
gospodarowanie odpadami komunalnymi na wynik finansowy ZWiK.
W Ustce, gdzie tak jak u nas opłata za śmieci jest uzależniona od poboru wody, z powodu zmniejszonego zużycia wody podwyższona będzie jej cena. Czy podobnego ruchu należy się spodziewać i u nas?
- Czynnik ilościowy sprzedaży wody jest tylko jednym z wielu elementów polityki cenowej miasta w zakresie kształtowania taryf dla zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków – mówi prezydencki rzecznik.
Obecne zasady (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków) zawarte są w "Polityce Cenowej Wody i Ścieków Miasta Świnoujście lata 2013 - 2015" przyjętej uchwałą Rady Miasta 29 marca 2012 r.
Zgodnie z w tą polityką cenową, planowany wzrost cen wody i ścieków wynosi w latach 2014 i 2015 6% rocznie.
- Podkreślić należy, że wzrost ten zakładany był w roku 2012, tj. na długo przed wprowadzeniem zasad ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ilości zużytej wody - mówi rzecznik.