iswinoujscie.pl • Wtorek [29.04.2014, 21:52:46] • Świnoujście
Czytelnik: Jaki jest ”podział wyspy Karsibór”? Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego

fot. Sławomir Ryfczyński
Na naszą skrzynkę mailową kontakt@iswinoujscie.pl Czytelnik napisał list w którym pyta o plan zagospodarowania przestrzennego wyspy Karsibór.- Z tego co mi wiadomo wyspa jest podzielona na kilka części, a więc jakich? W każdym miejscu wyspy są inne przepisy budowlane co według mnie jest śmieszne- pisze w swoim liście Czytelnik.
Jeden może postawić budynek gospodarczy, a drugi nie. Jeden może mieć campingi na posesji, drugi nie. Śmieszne to trochę. Jeden ma mieć strzechę na dachu i nic innego a drugi ma mieć np. dachówkę. Do czego się zalicza wyspa bo na pewno nie jest dzielnicą miasta- i dlaczego? ( bo miasto musiałoby przeznaczać pieniądze na rozwój dzielnicy, a tak urzędnicy umywają ręce?). Co mieszkańcy muszą zrobić żeby byli zaliczani jako mieszkańcy dzielnicy Świnoujścia bo w końcu podatki idą do jednego woreczka- pisze Czytelnik.
Rzecznik prezydenta miasta informuje, że uchwalenie przestrzennego planu zagospodarowania określonego obszaru miasta stanowi domenę Rady Miasta i jest poprzedzone czasami wieloletnim jego procedowaniem, a plan wyspy Karsibór został uchwalony w 2007 roku i w związku ze specyfiką wyspy podlegał szerokim uzgodnieniom, chociażby z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jego projekt był wyłożony do publicznej wiadomości i poddany konsultacjom społecznym. Na tym etapie można było wnosić swoje uwagi. Nie wiem czy Czytelnik z takiej możliwości skorzystał.
- Uchwalony plan nawiązywał do wartości kulturowych i krajobrazowych wyspy, stąd podział na kilka stref związanych z zabytkowym układem przestrzennym Karsiboru, szczególnie jeżeli chodzi o tak zwane strefy ochronne,jak chociażby strefa ochronna cmentarza czy kościoła. Stąd zapisy różnicujące chociażby możliwość zabudowy terenu czy nawet pokrycia dachu. Wyspa Karsibór jest integralną częścią miasta i nie można mówić , że jest w jakikolwiek sposób pomijana. Dość wspomnieć najdroższą inwestycję zrealizowaną w stu procentach z budżetu miasta, jaką jest most łączący miejscowość z wyspą Wolin i nie był on realizowany tylko z podatków karsiborzan lecz wszystkich mieszkańców Świnoujścia. Kolejną sprawą jest fakt, że mieszkańcy Karsiboru reprezentują czasami interesy określonych grup społecznych i w przeciwieństwie do mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa nie mają nawet swoich reprezentantów do rozmów z władzami samorządowymi. Przecież od kilku ładnych miesięcy nie mogą spośród siebie wybrać sołtysa. A szkoda, ponieważ mieszka tam naprawdę wielu wspaniałych ludzi- informuje rzecznik prezydenta Robert Karelus.