iswinoujscie.pl • Sobota [19.04.2014, 13:16:37] • Świnoujście

Dziś tradycyjne święcenie pokarmów

Dziś tradycyjne święcenie pokarmów

fot. Marta Konczalska

To jeden z najważniejszych symboli polskiej Wielkanocy . Tradycja święcenia pokarmów sięga VIII wieku ale w Polsce przyjęła się znacznie później – dopiero w XIV. Dziś jednak trudno wyobrazić sobie wielkanocne śniadanie bez święconego”. Od przedpołudnia w sobotę, we wszystkich świnoujskich kościołach kapłani święcą pokarmy. Z koszyczkami idą całe rodziny ale do poświęcenia najchętniej wznoszą koszyczki najmłodsi. Dziś przed południem kolejna grupa z koszyczkami do poświęcenia zebrała się w kościele p.w. bł. Michała Kozala.

Niegdyś tradycja święcenia pokarmów znacznie różniła się od współczesnej. Zwyczaj obchodzony był bowiem w domach i dworkach szlacheckich, a poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Święcono szynkę, kiełbasę, słoninę, całe prosięta, sery, jaja, chleb, ciasta, ryby, miód, ale także wino i liczne dodatki. Te zwyczaje nie przetrwały do dzisiaj. Inna jest przede wszystkim liczba święconych potraw. Nie jest tak duża, a sam obrzęd został przeniesiony do kościoła. Zawartość wielkanocnego koszyka może się nieznacznie różnić w zależności od regionu. Warto pamiętać, że potrawy nie są przypadkowe i każda z nich ma symboliczne znaczenie.

Dziś tradycyjne święcenie pokarmów

fot. Marta Konczalska

W koszyczku nie powinno zabraknąć baranka- symbolu zmartwychwstałego Chrystusa ora jajek będących symbolem odradzającego się życia, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią. Jajka to również oznaka płodności i więzi rodzinnych. Zwykle gospodynie dokładają też chleb, sól , chrzan oraz po kawałku wędliny i mięsa oraz ciasta. Niektórzy umieszczają w nim także naczynie z wodą. Sam koszyczek – zwykle wiklinowy –ozdobiony jest zielonymi gałązkami symbolizującymi odradzającą się do życia przyrodę.

Każda z parafii ustaliła własny porządek święcenia pokarmów. Zwykle księża wychodzą do gromadzących się wiernych co 20-30 minut, także po południu.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/31318/