iswinoujscie.pl • Piątek [28.11.2014, 13:29:50] • Świnoujście
Port w Świnoujściu ostatnim, który płaci 3% podatku od nieruchomości
W poniedziałek, po raz pierwszy od wyborów zbierze się nowa Rada Miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to podczas tej sesji poznamy przewodniczącego i jego zastępców.
Ukonstytuowana już Rada będzie mogła przystąpić do pracy, prezydent – kierować do zatwierdzenia radnym projekty uchwał. Jak zapowiedział Janusz Żmurkiewicz w wypowiedzi udzielonej Gazecie Wyborczej, jednym z pierwszych projektów ma być propozycja obniżenia stawki podatku za użytkowanie wieczyste terenów portowych z 3 do 0,3%. To decyzja, na którą firmy prowadzące działalność w świnoujskim porcie czekają już od 2007 roku. Prezydent zapowiedział złożenie projektu do radnych bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku z Zarządu Portu.
Firmy operujące w portach Szczecina i Świnoujścia o tę zmianę zabiegają już od siedmiu lat. Już tyle czasu minęło bowiem od momentu gdy prezydent gdańska zdecydował o zastosowaniu korzystniejszej dla portu stawki podatku od nieruchomości na obszarze tamtejszego portu. Postawiło to spółki działające w Trójmieście w o wiele korzystniejszej sytuacji w stosunku do Szczecina i Świnoujścia. Na pytania portowców dlaczego w Gdańsku można a nas nie, władze odpowiadały, że w Trójmieście prezydent zagrał vabank lecz świadomie – wbrew obowiązującym przepisom. Na Zachodnim Pomorzu prezydenci nie chcieli zaryzykować. Stało się tak przede wszystkim ze względu na nieprzejednane stanowisko resortu Skarbu Państwa i Ministerstwa Obrony Narodowej, które wskazywały na możliwy chaos prawny. Ich zdaniem, do takiego właśnie zamieszania mogła doprowadzi taka interpretacja ustawy.
Nie był to jednak jedyny powód. W dyskusji nad obniżeniem podatku samorządy muszą odpowiedzieć sobie również na pytanie czy, otwierając większe możliwości rozwoju portów, mogą pozwolić sobie na zmniejszenie dochodów własnych budżetów. Szacuje się, że dziś spółki portowe za użytkowanie terenów w szczecińskim porcie płacą 3,2 mln zł rocznie. W Świnoujściu – ok. miliona. Po obniżeniu stawek będą płacić odpowiednio 320 i 100 tys. zł.
To największy problem prezydentów. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek miał podobny dylemat. Także on, deklarował już wcześniej chęć obniżenia podatku pod warunkiem uzyskania jednoznacznej opinii prawnej. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego wystarczyła mu i Szczecin zastosował już także stawkę 0,3%. W tej sytuacji Świnoujście z tą decyzją nie powinno dłużej już zwlekać.