iswinoujscie.pl • Czwartek [15.01.2015, 12:30:12] • Świnoujście

Lotnisko Heringsdorf- Świnoujście. Podpisano list intencyjny

Lotnisko Heringsdorf- Świnoujście. Podpisano list intencyjny

fot. Kamil Zwierzchowski

W hali terminalu lotniska Heringsdorf w czwartek odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie polsko- niemieckich działań dotyczących przyszłości lotniska. Nazwa lotniska ma zostać zmieniona na Heringsdorf/Świnoujście. W liście intencyjnym obie strony zarówno polska jak i niemiecka zobowiązały się do podjęcia wszelkich działań w celu realizacji tego pomysłu. Obie strony mają poczynić wszelkie starania zmierzające do połączenia infrastrukturalnego lotniska z polską częścią wyspy Wolin i Uznam, a także odbywać regularne spotkania z przedstawicielami branż turystycznych z Polski i Niemiec. List intencyjny podpisał prezydent Janusz Żmurkiewicz, Starosta Powiatu Pomorze Przednie – Greisfwald dr Barbara Syrde oraz prezes lotniska Dirk Zabel.

- Spełniło się moje marzenie, które miałam od dawna, że to lotnisko będzie służyć zarówno polskiej jak i niemieckiej stronie. Na wyspie jest to bardzo cenione lotnisko – mówiła Starosta Powiatu Pomorze Przednie Greisfwald dr Barbara Syrde.

Cztery lata temu firma Sky Taxi zaoferowała połączenie lotnicze z Wrocławia do Heringsdorfu koło Świnoujścia. Przewoźnik już jednak w dwa dni później wycofał się ze swojego pomysłu. W zamian, zaledwie dziesięć dni później linie lotnicze Jet Air zadeklarowały obsługę stałej linii łączącej Heringsdorf z Monachium. Minęły kolejne dwa dni i Jet Air powrócił do rozbudowanej oferty połączeń krajowych, w tym linii z Warszawy do Wrocławia, a ze stolicy Dolnego Śląska do Heringsdorfu.

Lotnisko Heringsdorf- Świnoujście. Podpisano list intencyjny

fot. Kamil Zwierzchowski

W 2013 i 2014 roku głównym rozgrywającym połączeń na Uznam okazuje się Eurolot. Tanie bilety na liniach do Warszawy i Krakowa rozchodzą się w przedsprzedaży, a po normalnej cenie także trudno o bilet. Przyszłość tych połączeń stanęła jednak pod dużym znakiem zapytania gdy niedawno wyszło na jaw w jak dramatycznej kondycji finansowej znajduje się port lotniczy w Heringsdorfie. Zarówno polskim jak i niemieckim władzom samorządowym zależy na utrzymaniu międzynarodowych połączeń lotniczych z Uznamu. Wyrazem tego stało się podpisanie listu intencyjnego.

Lotnisko Heringsdorf- Świnoujście. Podpisano list intencyjny

fot. Agnieszka Puszcz

Zawarcie porozumienia, które otworzyłoby drogę do wspólnych działań na rzecz utrzymania lotniczego połączenia Uznamu z największymi ośrodkami Polski, Niemiec i kilku innych krajów europejskich było marzeniem Mariusza Lokaja. Od lat zajmuje on się realizacją wspólnych polsko-niemieckich projektów współpracy. Na co dzień bliższe są mu sprawy kultury i literatury ale w czasie wielu spotkań przekonał się jak bardzo ważą na trans granicznych kontaktach sprawy logistyczne, takie jak właśnie transport do sąsiadów. Stąd też jego zaangażowanie w tę sprawę. Tym razem jednak, rozwiązań trzeba szukać w gronie władz samorządowych. W wypracowanie porozumienia zaangażowali się prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, Barbara Syrbe -starosta powiatu Ostvorpommern, Lars Petersen-burmistrz gminy Heringsdorf, Katarzyna Rówińska- naczelnik wydziału promocji, kultury, turystyki i sportu. Także osoby odpowiedzialne za rozwój turystyki u sąsiadów aktywnie włączyły się do tych rozmów. Swój wkład wnieśli: prezes Uznamskiej Spółki Turystycznej UTG Dorothe Hausman, Thomas Heilman z Serwisu Turystycznego Cesarskich uzdrowisk, Thilo Naumann, który przewodniczy grupie hotelarzy oraz Norbert Raulin –przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Heringsdorf.

Podpisanie listu intencyjnego otwiera drogę do dalszych wspólnych działań. Już wcześniej, strona niemiecka sugerowała, że kolejnym krokiem może być powołanie stałego zespołu, który podejmie rozmowy i konkretne kroki na rzecz zachowania lotniska i połączeń.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/35295/