Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym, gwałtownie rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co jest związane z utrudnioną widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych są: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym czy wejście na jezdnię zza pojazdu.
Od początku 2015 roku na terenie Świnoujścia doszło do 7 wypadków drogowych, w tym 4 z udziałem pieszych, w których 4 osoby zostały ranne.
Funkcjonariusze ze świnoujskiej drogówki, w ramach prowadzonych działań pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", tylko jednego dnia ujawnili blisko 20 wykroczeń popełnionych w relacji pieszy - kierujący, za które nałożono 18 mandatów karnych. Głównymi przewinieniami pieszych było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz przechodzenie po pasach na czerwonym świetle. Przeprowadzone działania prewencyjne miały na celu zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów, a także uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić, w sytuacji niestosowania się do przepisów prawa.
Musimy pamiętać, że oprócz przestrzegania przez pieszych przepisów ruchu drogowego, muszą oni dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Stosowanie przez pieszych elementów odblaskowych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość, aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne. Każdy pieszy znajdzie dla siebie coś, co spodoba mu się i pomoże być lepiej widocznym i bardziej bezpiecznym w ruchu drogowym.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. W warunkach utrudnionej widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć. Rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski.
Na drogach, głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych, można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Kierowcy muszą być przygotowani, że o zmroku niechronionego uczestnika ruchu często mogą zauważyć w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych. Z kolei piesi i rowerzyści muszą pamiętać, że za brak elementu odblaskowego poza terenem zabudowanym po zmroku grozi mandat karny.
Policjanci apelują do użytkowników dróg o rozsądek, odpowiedzialność i używanie odblasków przez pieszych podczas korzystania z dróg!
Oficer prasowy KMP w Świnoujściu
st. asp. Beata Olszewska