Od niemal czterdziestu lat, w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc Miejski Dom kultury w Świnoujściu prezentuje prace nadesłane na Ogólnopolski Konkurs na Pisankę Wielkanocną. W tym roku, twórcy z całego kraju nadesłali na konkurs 358 cudownie przyozdobionych pisanek. Grand Prix zdobyła tym razem mieszkanka Słupska –pani Grażyna Pal. Zaraz po ogłoszeniu werdyktu jury pisanki zostały wystawione na licytację, którą poprowadził tym razem znany świnoujski plastyk Tadeusz Zieliński. Tadeusz Zieliński.
Otwierając pokonkursową wystawę w Galerii Art, Tadeusz Zieliński wspominał początki konkursu, który dziś cieszy się już ogólnopolską renomą.
-„Już w 1979 roku sam przygotowałem ozdobne pisanki na konkurs”- mówił i wspominał jak ówczesny konkurs prowadziła Wanda Szydłowska oraz, jak w kolejnych latach angażowała się w jego organizację nieżyjąca już instruktor plastyki MDK – Wanda Denga. Sentymentalnych wspomnień związanych z konkursem mogło być znacznie więcej ale rozłożone na wielkim stole kolorowe pisanki to znak zbliżającej się świątecznej radości.
fot. Sławomir Ryfczyński
Prace nadesłane na konkurs oceniało w tym roku trzyosobowe jury w składzie: Wacław Dubiel ( nauczyciel plastyki), Krzysztof Nowak(etnograf, dziennikarz) oraz artysta plastyk-January Korff. Komisja miała niełatwe zadanie. Wybierać trzeba było spośród setek jajek, ozdabianych różnymi technikami . Oprócz tradycyjnych –ludowych (drapanki, kraszanki, batik) z roku na rok przybywa prac oryginalnych, powstałych przy użyciu niepowtarzalnych, własnych technik ich twórców.
Ostatecznie, jury zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii dzieci do lat 6 – wyróżnienie zdobyły przedszkolaki ze świnoujskiego Przedszkola Miejskiego nr 5 ”Bajka” oraz Przedszkola nr32 z Konina.
W kategorii dzieci 7-12 lat dwie równorzędne nagrody przypadły Amelii Brój z Opola oraz Marii Suszcz ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Białymstoku. Wyróżnienie w tej kategorii zdobył Natan Lisowski z SP nr 51 w Lublinie. Wśród młodzieży do lat 18, na pierwszą nagrodę zasłużyła , zdaniem jurorów praca Anny Tęczy z miejscowości Cieżkowo. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli natomiast reprezentanci Młodzieżowego Domu Kultury z Tychów.
Nagrody główne w konkursie zdobyli Maria Sawczuk z Polkowic (III miejsce), Iwona Pissarczuk (II miejsce ex eaquo z Grażyną bukowską z barłogów. I miejsce zdobyła Olga Paleczna z Gliwic. Grand Prix konkursu pojedzie w tym do Słupska, do pani Bożeny Pal.