Jednym z tegorocznych wydarzeń Baltic Polonez Cup Race będzie spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim - zapraszamy wszystkich chętnych do CKE Stara Rzeźnia ul. T. Wendy w Szczecinie
13.08.2016 godzina 16:00
Tytuł spotkania: "Droga na ocean kuchennymi drzwiami"
W programie:
Prelekcja kpt. Krzysztofa Baranowskiego
Projekcja Filmu "Sztorm"
Prezentacja nowej książki kpt. Baranowskiego "Uczucia oceaniczne" o psychologii długich rejsów
Możliwoć zakupu 12 pozycji książkowych z dedykacją znanego kapitana
KAPITAN KRZYSZTOF BARANOWSKI - Jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, autor książek, publicysta i propagator żeglarstwa. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską i pierwszym, który samotnie opłynął przylądek Horn.
Krzysztof Baranowski urodził się we Lwowie w 1938 roku. W latach 1965-66 wziął udział w organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne wyprawie jachtu „Śmiały" wokół Ameryki Południowej. Sześć lat później wystartował na „Polonezie" w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR '72. Wyścig ukończył na 12 miejscu z 43 startujących
Zamiar opłynięcia globu po regatach kpt. Baranowski utrzymywał w tajemnicy, zarówno przed konstruktorami, jak i budowniczymi jachtu. 6 sierpnia 1972 roku, w niespełna trzy tygodnie po ukończeniu regat, OSTAR, kpt. Krzysztof Baranowski na pokładzie „Poloneza" opuścił Newport w USA i rozpoczął wokołoziemską podróż. W przeciągu następnych 9 miesięcy pokonał 35 424 mile morskie, okrążając ziemię wokół pięciu przylądków. Z Ameryki Północnej udał się do Południowej Afryki, gdzie dopłynął po 60 dniach żeglugi. Postój w Cape Town i dalej w drogę. Napotkane na Oceanie Indyjskim ciężkie warunki, które spowodowały spore zniszczenia, nie złamały ducha kapitana i po naprawach w Australii „Polonez" pokonał Pacyfik w rekordowym czasie 45 dni.
23 lutego 1973 roku Krzysztof Baranowski okrążył słynny przylądek Horn, jako pierwszy samotny żeglarz z Polski. Wokołoziemska pętla została zamknięta 10 kwietnia o 11 wieczorem, a w niespełna rok po opuszczeniu Plymouth - bazy regat OSTAR '72 - „Polonez" powrócił na wyspy brytyjskie. Do kraju kpt. Baranowski dopłynął w czerwcu, gdzie został przywitany jak bohater przez sto dwudziestotysięczny tłum zebrany na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Po rejsie jacht „Polonez" został przekazany Jacht Klubowi Wyższej Szkoły Morskiej, a w 1974r kapitan Baranowski pojawił się na starcie jako gość honorowy Regat o Puchar Poloneza. Ponownie za sterem „Poloneza" stanął trzy lata później, prowadząc go przez Atlantyk w ramach Operacji Żagiel '76 zorganizowanej z okazji dwustu-lecia powstania Stanów Zjednoczonych. Po regatach i zlocie żaglowców na „Polonezie" studentów Szkoły Morskiej zastąpiła żona kapitana - Ewa oraz dwójka dzieci. Wspólnie opływali Wielkie Jeziora, rzekę Missisipi, a drogę do Europy urozmaicili postojami na Bahamach i Azorach.
W 1980 roku zwodowano żaglowiec „Pogoria" , który powstał z inicjatywy Baranowskiego, a w '83 ruszyła pierwsza Szkoła Pod Żaglami, której idee są realizowane do dnia dzisiejszego. W 1992 roku na wodzie pojawił się kolejny żaglowiec szkoleniowy, STS Fryderyk Chopin, wybudowany przez Fundację Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.
Ponad ćwierć wieku po pierwszym samotnym opłynięciu globu Baranowski postanowił wyczyn powtórzyć, jednak tym razem trasa miała wieść ze wschodu na zachód tzw. trasą pasatową. W latach 1999-2000 samotnie na pokładzie jachtu „Lady B." opłynął ponownie kulę ziemską drogą przez Atlantyk, Kanał Panamski, południowy Pacyfik, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Morze Śródziemne. Rejs ukończył w 11 miesięcy.
W 2009 roku reaktywował działanie Fundacji Szkoła Pod Żaglami, która na pokładzie „Pogorii" realizuje program „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" nawiązujący do tradycji sprzed ponad ćwierć wieku.
Obecnie poza prowadzeniem Fundacji, organizowaniem i prowadzeniem Szkoły pod Żaglami kapitan Baranowski poszukuje partnerów i inwestorów budowy kolejnego żaglowca szkoleniowego -„Polonii".
Za swoje osiągnięcia i zasługi został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym „Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", najwyższym rangą odznaczeniem sportowym.
W ramach akcji „Polonez na Wodzie" Krzysztof Baranowski ponownie zasiądzie za sterem „Poloneza" i poprowadzi go na start Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race, które swoją nazwą nawiązują właśnie do tej jednostki. W czterdziestolecie II edycji regat, której kpt. Baranowski był gościem honorowym ponownie "Polonez" ze swoim pierwszym kapitanem na pokładzie przypłynie na start wyścigu samotników i załóg dwuosobowych. Po regatach, kapitan znów zawita na pokładzie żaglowca „Pogoria", na którym poprowadzi rejs w ramach projektu „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń".
Listy startowe, harmonogram i szczegóły dostępne są na stronie regat: www.regaty-poloneza.pl, www.polonezcup.com. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-16.08.2014. Historyczna trasa Baltic Polonez Cup to: Zatoka Pomorska – Christianso – Zatoka Pomorska Non Stop o długości około 200 Mil Morskich.
HARMONOGRAM SZCZEGÓŁOWY BALTIC POLONEZ CUP RACE 2016 (Szczecin):
12 sierpnia 2016 (Piątek) North East Marina w Szczecinie
12:00-22:00 przyjmowanie jachtów w North East Marina w Szczecinie
udział w 1 dniu Festiwalu Pyromagic
13 sierpnia 2016 (Sobota) North East Marina w Szczecinie
08:00-10:00 - zgłoszenia osobiste (wszyscy uczestnicy), pomiary kontrolne i ważenie załóg (tylko ORC)
11:00 - ceremonia otwarcia regat, odprawa skiperów CKE Stara Rzeźnia ul T.Wendy
13:00 - start do wyścigów krótkich Prestart Pyromagic Szczecin 2016 – Start w okolicach południowego krańca Wyspy Grodzkiej, pława zwrotna w okolicach kapitanatu Urzędu Morskiego na północ.
16 :00 – spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim "Droga na ocean kuchennymi drzwiami", projekcja Filmu "Sztorm", prezentacja nowej książki kpt. Baranowskiego "Uczucia oceaniczne" o psychologii długich rejsów, możliwoć zakupu 12 pozycji książkowych z dedykacją znanego kapitana.
20:00 – wręczenie nagród wyścigów krótkich na scenie głównej Festiwalu Pyromagic 2016
21:00 – udział w drugim dniu Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic 2016
14 sierpnia 2016 (Niedziela) – wypłynięcie jachtów do Świnoujścia na wyścigi pełnomorskie.
Baltic Polonez Cup Race 2016 wspierają:
Boatshow Poland Łódź, Szczecińska Agendja Artystyczna, Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Żaglownia Narwal, Marina Club, Centrum Żeglarskie Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Telewizja Świnoujście, Telewizja Pomerania, Prestiż, W Ślizgu, Szkwał, Komenda Policji w Świnoujściu, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, OSA Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski, Kadruk, Grawer Piotr Nycz, Magazyn Wiatr, CSL, Stara Rzeźnia, Adam Michel, Wydawnictwo Nautica, North East Marina i inni
rozmowy z kolejnymi partnerami trwają.
poszukujemy kolejnych sponsorów i partnerów edycji 2016
Krzysztof Krygier