iswinoujscie.pl • Piątek [23.09.2016, 07:25:42] • Świnoujście

Komunikat prasowy Uznamski Festiwal Muzyki: Szwecja spotyka się z wyspą dwóch krajów – wyspą Uznam

Bogaty w tradycję Uznamski Festiwal Muzyki , który odbędzie się w dniach 24.9. - 14.10.2016 , dedykowany jest m uzyce ze Szwecji. J ej różnorodność zaprezentowana zostanie po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam. Na Festiwalu wystąpią wybitni międ zynarodowi i szwedzcy wirtuozi oraz zespoły ; Gidon Kremer, Gotland Blasarkvintett, Ann Hallenberg, Jan Lisiec ki, Kremerata Baltica czy też Baltic Sea Philharmonic. Szwecja po raz drugi jest krajem partnerskim Uznamskiego Festiwalu Muzyki, który odwiedzi ok. 14.000 gości w ramach 30 koncertów.

Co łączy Uznam ze Szwecją? Natura, kultura oraz mentalność południa Szwecji, które są do siebie podobne. W latach 1648 - 1720 wyspa Uznam wraz z okolicą stanowiły część Królestwa Szwecji. Kościół w Benz został odbudowany przez szwedzkiego urzędnika, natomiast szwedzka królowa Krystyna Wazówna była właścicielką dóbr Pudagla.

W ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki odbędzie się 30 koncertów. Lokalizacje poszczególnych koncertów są bardzo zróżnicowane: są nimi zamki, kościoły, sala cesarska Kaiserbädersaal w kurorcie Seebad Heringsdorf, hotele z okresu cesarstwa, okazały zabytek przemysłowy historyczno -technicznego muzeum Peenemünde czy też bogate w tradycje miasto portowe Świnoujście. Również w regionie Achterland, malowniczo skierowanej ku lądowi stronie wyspy, goście i melomani będą mieli okazję przeżyć koncerty odzwierciedlające całą muzyczną różnorodność Szwecji.

Do głównych atrakcji 23 Uznamskiego Festiwalu Muzyki należy między innymi koncert inauguracyjny w wykonaniu Baltic Sea Philharmonic, którego skład tworzą młodzi muzycy ze wszystkich dziesięciu krajów nadbałtyckich. Na początek zaprezentują w hali turbin historyczno-technicznego muzeum w Peenemünde wraz z Kremerata Baltica i gwiazdami muzyki Gidonem Kremerem i Kristjanem Järvi utwory Weinnberrga, Stenhammara, Pärta i Czajkowskiego. Prezentując "Svansong” Pärtsa oraz „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, to właśnie łabędź będzie głównym elementem przedstawienia. Koncert inauguracyjny odbędzie się 24 września o godzinie 20:00.

W Świnoujściu odbędzie się koncert polskiego pianisty Wojciecha Waleczka oraz kwintetu Gotlands Blasarkvintett, który zwróci uwagę na fakt, że również Polska i Szwecja kiedyś były mocno ze sobą powiązane za pośrednictwem wspólnej dynastii Wazów.

Dnia 5 października podczas wieczornego koncertu o godzinie 19:30 zabrzmią również utwory Mozarta i Beethovena w Miejskim Domu Kultury. Natomiast 29 września o godzinie 19.30 w kościele St. Marien Kirche w mieście Uznam słynna Akademia Muzyki Dawnej, będąca wielokrotnym laureatem nagrody Echo w kategorii muzyki klasycznej rozpocznie muzyczne poszukiwania romantycznej duszy Szwecji. Szwedzka śpiewaczka operowa, mezzosopranistka i gwiazda światowej sławy Ann Hallenberg została w tym roku laureatką Londyńskiej Nagrody Operowej.

Dnia 27 września, o godzinie 19.30 za prezentuje w kościele ewangelickim w Zinnowitz w ramach koncertu pod tytułem „Koncert dworski u królowej Szwecji” utwory włoskich kompozytorów, którzy byli wspierani finansowo przez królową Krystynę Wazównę ze środków pochodzących z jej dóbr Pudagla na Uznamie.

Tegoroczną Uznamską Nagrodę Muzyczną fundacji Oscara i Very Ritterów w kwocie 5000 € przyznano szwedzkiemu artyście Danielowi Lozakovichowi. W niedzielę, 4 września 2016 roku
o godzinie 17:00 odbędzie się w Heringsdorfie z udziałem jednego z zespołów o wielkiej tradycji, światowej sławy kwartetu Gewandhaus- Quartet z Lipska przyznanie nagród w ramach koncertu upamiętniającego Kurta Masura (†) honorowego patrona Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Informacje i bilety możliwe do zdobycia pod numerem +49/38378-34647 lub pod adresem www.usedomer-musikfestival.de

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/44787/