iswinoujscie.pl • Środa [01.03.2017, 15:08:29] • Świnoujście
Zimowisko Świnoujskiego Szczepu ZHR

fot. Organizator
W dniach 10-16.02.2016r. odbyło się wspólne zimowisko harcerek, harcerzy i wędrowników z III Szczepu Harcerskiego “Słowianie” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Harcerzy i harcerki gościła w swoich murach jedna z najstarszych szkół w Polsce - XXI. Liceum Ogólnokształcące im. Hugo Kołłątaja w Warszawie.
Tegoroczne zimowisko było inspirujące dla każdej harcerki i harcerza. Każdy mógł zgłębiać swoje pasje i zainteresowania, odkrywać nieznane dotąd miejsca w stolicy Polski oraz znaleźć coś dla siebie, ponieważ w ciągu tych kilku dni druhny i druhowie dotykali historii i patriotyzmu, którym przepełniona jest Warszawa.
Bardzo edukacyjnymi okazały się zajęcia z technik harcerskich, jak udzielanie pierwszej pomocy, musztra, posługiwania się mapa w mieście.
Dla wielu było to pierwsze zderzenie z metrem, tramwajami i siecią autobusów na tak wielka skalę.
Zimowisko to nie tylko nauka, to także zabawa i sport, ciekawe rozmowy, pomoc w obowiązkach i zdobywanie nowych sprawności. Wspólne zajęcia sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni i cieszenia się wspólnie spędzonym czasem. Było to czas spędzony owocnie, pełen niespodzianek, cudownych uśmiechów i zawsze pomocnych rąk.

fot. Organizator
Podczas długich zimowych wieczorów harcerze oglądali tematyczne filmy, uczestniczyli w zajęciach z technik harcerskich, a dni kończyli przy tradycyjnych „świeczkowiskach” – spotkaniach w kręgu przy świeczkach, zastępujących zimą obrzędowe ogniska.
Pokrótce spróbujemy opisać co ponad 50 osobowa grupa harcerek i harcerzy zobaczyła w Warszawie.
Escape. Room czyli edukacyjny pokój tajemnic w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek historia” w Warszawie. Gra polega na tym, by wydostać się z zamkniętego pokoju pełnego zagadek. Drużyny mają na to tylko godzinę.

fot. Organizator
Wchodząc do niego, znaleźli się nagle w Polsce z drugiej połowy lat 40. XX w. Stworzyli oddział antykomunistycznej partyzantki, którego zadaniem będzie odbicie z rąk bezpieki więźnia o pseudonimie „Orlicz”. „Podczas zabawy poznacie bohaterów podziemia niepodległościowego oraz realia życia w czasach stalinowskich. Nie musicie mieć żadnej wiedzy, zdobędziecie ją w trakcie gry! - mówił dyrektor IPN i tak było. Całość z filmowała TVP 3 Warszawa.
Powązki i gra Chwała Bohaterom
Powązki to zabytkowa nekropolia została otwarta 20 maja 1792 roku. To najsłynniejszy cmentarz w Polsce, ponieważ znajdują się tu groby zasłużonych mieszkańców Polski. Harcerze odnajdywali miejsca wiecznego pochówku artystów m.in. Czesława Niemena, Krzysztofa Kieślowskiego, Tadeusza Nalepy czy Władysława Reymonta. I tych, bez których historia Polski nie byłaby taka sama. Odnaleziony został m.in. legendarny dowódca AK Tadeusz "Bór" Komorowski czy Edward Rydz-Śmigły - marszałek Polski oraz cała plejada harcerskich postaci: hm. Stanisław Broniewski „ORSZA”, hm. Jan Bytnar „RUDY”, phm. Aleksy Dawidowski „ALEK”, hm. Aleksander Kamiński czy hm. Tadeusz Zawadzki „ZOŚKA”.