iswinoujscie.pl • Sobota [07.10.2017, 10:41:24] • Świnoujście

Port przeładowuje siarkę. Z mieszkańcami nie chce rozmawiać

Port przeładowuje siarkę. Z mieszkańcami nie chce rozmawiać

fot. iswinoujscie.pl

Prezydent nie dotarł, marszałek nie przyjechał, naczelnik: „Urząd niewiele może”- tak w największym skrócie można streścić to co przedstawiono mieszkańcom Warszowa, którzy przybyli w czwartek po południu do filii MDK z nadzieją na to, że to, że usłyszą jakieś konkrety w sprawie przeładunku siarki na terenie OT Portu Świnoujście. Na sali pojawiła się także grupa radnych. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Rady Osiedla Warszów. Jej przewodniczący-Dariusz Krzywda przypomniał, że o planach uruchomienia przeładunków siarki w Świnoujściu nie mówiło się od wczoraj. Obecnie jednak, Rada Osiedla ma niepodważalne dowody na to, że w porcie trwa przeładunek 20 tysięcy ton tej, tak szkodliwej dla człowieka substancji. Jako dowód dla mieszkańców, gości i mediów zaprezentowano film z nabrzeży OT Portu, na którym widać wyraźnie w jaki sposób przeładowywana jest siarka. Kamera uwieczniła m.in. wypłukiwanie wodą trujących pozostałości po siarce. Na filmie widać wyraźnie , że przeładunek odbywa się z pominięciem elementarnych zasad bezpieczeństwa jakie powinny towarzyszyć obsłudze tak szkodliwej dla człowieka substancji. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że problem nie dotyczy jedynie Warszowa. W takim samym stopniu przeładunków siarki mogą obawiać się mieszkańcy lewobrzeża gdzie już nieraz, przy przeładunkach innych towarów odczuwalne były skutki tej działalności.

O rozwianie wątpliwości w tej sprawie reprezentująca mieszkańców Rada Osiedla poprosiła dyrekcję OT Portu, prezydenta miasta, władze regionu. Najważniejsze, decyzyjne osoby przysłały jedynie... przeprosiny. Prezydenta Świnoujścia reprezentowała naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, która przyjechała zapewnić, że Janusz Żmurkiewicz jest zdecydowanym przeciwnikiem siarki w porcie ale jako prezydent ma znikomy wpływ jeśli chodzi o działalność inwestycyjną portu. Zdaniem przedstawicielki Urzędu możliwość wpływu równa się praktycznie zeru. Kto zatem może wpłynąć w tym przypadku na dyrekcję portu? Zdaniem naczelniczki realny wpływ może wywrzeć Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska albo urząd Marszałkowski.

Sprawy w swoje ręce chcą za to wziąć radni, których spora część jest także zdecydowanymi przeciwnikami inwestycji. Swoje poważne zastrzeżenia podczas spotkania wyrażali Joanna Agatowska, Waldemar Buczyński. Zdecydowane nie przeładunkom siarki mówią rajcowie z prawobrzeża: Ryszard Teterycz, Zdzisław Merchelski. Starania swoich woich kolegów o zablokowanie tej inwestycji poparł także Kamil Janta-Lipiński. Słowo zablokować nabrało w końcówce spotkania zupełnie realnego znaczenia. Przewodniczący Rady Osiedla Dariusz Krzywda zadeklarował bowiem, że jeżeli pokojowymi środkami mieszkańcy nie zdołają przekonać inwestora do rezygnacji ze swoich planów do mieszkańcy są gotowi do podjęcia akcji mającej na celu bezpośrednie zablokowanie prac.

Póki co sprawę w swoje ręce chcą wziąć – i to zdecydowanie – radni. Ryszard Teterycz przekazał mieszkańcom informację, że w już w październiku zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta poświęcone przeładunkom siarki w porcie. Wszyscy radni obecni na spotkaniu zapewniają, że w Radzie panuje przekonanie o szkodliwości i koniecznym położeniu tamy tym planom.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/51025/