Poruszano kwestie przebiegu akcji ratowniczej z udziałem Państwowej Straży Pożarnej (PSP), badania przyczyn awarii, komunikacji z mieszkańcami oraz planu działań informacyjnych i edukacyjnych na przyszłość.
Przedstawiciele spółki Polskie LNG S.A. podkreślali, że przyczyny awarii są badane przez specjalnie powołaną do tego komisję. Na stałe z pracownikami służb eksploatacyjnych spółki współpracują także niezależni eksperci oraz Komisja powołana przez Transportowy Dozór Techniczny.
- Najważniejszy w zaistniałej sytuacji jest fakt, że podczas awarii nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. W wyniku zdarzenia nastąpiła emisja odparowanego gazu do atmosfery. Sytuację na bieżąco monitorowały służby eksploatacyjne terminalu LNG i PSP. Już w kilkanaście godzin po wystąpieniu awarii wznowiono wysyłkę gazu do Krajowej Sieci Przesyłowej oraz zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem realizowano bez żadnych zakłóceń załadunek cystern samochodowych .To najlepszy dowód na opanowaną sytuację oraz niekolidujące w żaden sposób z bezpieczeństwem mieszkańców skutki awarii. – zapewniał Zbigniew Bobiński, dyrektor Pionu Eksploatacji spółki Polskie LNG.
- W tym tygodniu, także wg uzgodnionego harmonogramu, będzie miała miejsce kolejna dostawa LNG drogą morską – dodaje Zbigniew Bobiński.
- Współpraca ze spółkami zarządzającymi Terminalem LNG to dla nas ważny punkt polityki związanej z bezpieczeństwem naszego miasta–zaznaczył Prezydent Janusz Żmurkiewicz –Jego mieszkańcy muszą mieć poczucie całkowitego bezpieczeństwa .Dlatego tak ważne są spotkania z ekspertami ,abyśmy mieli kompleksowy obraz pracy gazoportu i w razie potrzeby dostosowali działania służb miejskich do zaistniałej sytuacji.
Bezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego było tematem przewodnim posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu, w którym uczestniczyli, na zaproszenie Prezydenta Miasta, przedstawiciele spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej GAZ-SYSTEM S.A.W posiedzeniu udział wzięli także Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Śliwiński, Zastępcy Prezydenta Barbara Michalska i Paweł Sujka, Sekretarz Miasta Iwona Szkopińska oraz przedstawiciele Policji Miejskiej , Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Urzędu Pracy, MOPR, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, naczelnicy wydziałów zdrowia i opieki społecznej, ochrony środowiska i leśnictwa, zarządzania kryzysowego, eksploatacji i zarządzania nieruchomościami.
Podsumowując spotkanie strony uzgodniły potrzebę organizowania szkoleń oraz akcji edukacyjnych dla mieszkańców oraz częstszych komunikatów dotyczących pracy Terminalu LNG.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Druga część posiedzenia poświęcona była ocenie stanu przygotowania miejskich struktur reagowania kryzysowego i pomocy społecznej w celu minimalizacji potencjalnych uciążliwości i zagrożeń wynikających z warunków zimowych.
Szczególną uwagę poświęcono osobom, których zima dotknie najbardziej, w tym bezdomnym mieszkającym w tak zwanych obiektach pozamieszkalnych . Jest ich aktualnie dziesięciu. Są dla nich przygotowane miejsca w domach dla bezdomnych prowadzonych przez Caritas oraz Fundację Instytut św. Brata Alberta, gdzie otrzymają ciepłe posiłki, czystą odzież, kontakt z lekarzem. Są o tym na bieżąco informowani przez funkcjonariuszy oraz pracowników opieki społecznej, policji i straży miejskiej, a także streetworkera.
Dla potrzebujących funkcjonuje również całodobowa bezpłatna infolinia 800 170 010 obsługiwana przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego.
Działa już od października kontenerowa ogrzewalnia, w której schronienie może znaleźć 15 osób; skorzystać w niej można między innymi z ciepłego posiłku, kąpieli.
MOPR otrzymał środki na zasiłki, dzięki którym potrzebujący będą mogli zakupić opał i ciepłą odzież. PUP posiada środki na roboty publiczne związane z usuwaniem skutków zimy.
Do „Akcji zima” przygotowane są również służby drogowe, mające już w gotowości piaskarki, pługopiaskarki, środki chemiczne i materiały uszorstkawiające nawierzchnię dróg.
Funkcjonariusze i pracownicy policji ,straży pożarnej i PINB sprawdzać będą stan budowli, szczególnie wielkopowierzchniowych, pod katem ich przygotowania do odśnieżania dachów oraz obiektów przeznaczonych na zimowy wypoczynek młodzieży w czasie nadchodzących ferii zimowych.
BIK UM