W ramach kampanii „Czad i ogień - obudź czujność" szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz strażacy odwiedzają szkoły i inne miejsca przekazując informacje o „cichym zabójcy" i zagrożeniach jakie budzą się wraz z rozpoczynającym się sezonem grzewczym.
Informacje przekazywane są do mieszkańców także poprzez media, np. internet, telewizję itp.
By ustrzec się przed tragicznym działaniem tlenku węgla, potrzeba wiedzy i odpowiedzialności. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna czy węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Strażacy przestrzegają, że może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego.
Dlatego tak ważne jest, by kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych. Należy również dbać o właściwą wentylację w mieszkaniu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych.