Bardzo dziwne wydaje się zatem tłumaczenie urzędników ze świnoujskiego Urzędu Miasta w sprawie decyzji podjętej przez KIO odnośnie orzeczenia zwrotu ponad 47 tysięcy tytułem kosztów procesowych.
Na naszą prośbę o komentarz do tej sytuacji otrzymaliśmy z Urzędu Miasta taką oto odpowiedź.
„Z prośbą o odniesienie się do decyzji KIO proszę zwrócić się do GDDKiA. Postępowanie przetargowe prowadzi bowiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a nie urząd miasta. Przed KIO interesy zamawiającego reprezentowała kancelaria prawna wskazana przez GDDKiA oraz przedstawiciele tej instytucji.
W tej chwili Miasto oczekuje stanowiska GDDKiA co do dalszego sposobu postępowania w celu ostatecznego wyłonienia wykonawcy robót.”
Ta wypowiedź sugeruje, że błędy w sprawie przetargu na budowę tunelu w Świnoujściu zostały popełnione przez prowadzącą przetarg GDDKiA.
Tymczasem treść informacji, jaką w tej sprawie otrzymaliśmy od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, świadczy, że wcale nie jest tak jak próbują nam sugerować urzędnicy Janusza Żmurkiewicza. Okazuje się bowiem, że w odwołaniach złożonych do KIO, jak i również na samej rozprawie, nie było uwag dotyczących prowadzonej przez GDDKiA procedury przetargowej. Natomiast całe zagadnienie dotyczyło kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście.
Jak poinformował nas Mateusz Grzeszczuk główny specjalista ds. komunikacji społecznej,
GDDKiA prowadzi z należytą starannością, jako Inwestor Zastępczy, postępowanie przetargowe na realizację tunelu w Świnoujściu. W Komisji przetargowej zasiadają przedstawiciele Miasta Świnoujście. Program Funkcjonalno- Użytkowy został przygotowany przez Miasto Świnoujście, wszystkie dokumenty przetargowe były uzgadniane z Miastem Świnoujście. Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest środkiem prawnym przysługującym oferentom w postępowaniu przetargowym. W przypadku uznania odwołania koszty postępowania ponosi inwestor. Również, zgodnie z umową o zastępstwo inwestycyjne, Inwestor (Miasto Świnoujście) pokrywa koszty związane z wnoszonymi środkami ochrony prawnej oraz koszty postępowań sądowych.
W odwołaniach złożonych do KIO, jak i również na samej rozprawie nie było uwag dotyczących prowadzonej przez GDDKiA procedury przetargowej. Cała dyskusja dotyczyła kwestii technicznych i dokumentów przygotowanych lub uzgodnionych przez Miasto Świnoujście.
GDDKiA prowadzi postępowanie przetargowe jako pełnomocnik Miasta. Przed KIO interesy zamawiającego reprezentowała wskazana przez GDDKiA i zaakceptowana przez Miasto kancelaria prawna, przedstawiciele GDDKiA, jak również przedstawiciele Miasta.