W Szczecinie, na ponad 80 poradni POZ tylko w dwóch wystawiane są e-recepty. Jak na razie – dość nieśmiało.
Co e-recepta oznacza dla pacjenta? Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli do tego ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę otrzyma jedynie sms lub maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e- recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie ma ani konta, ani komórki ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.
W aptece, podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma jak najprawdziwsze, całkowicie realne leki.
Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?
Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi albo zniszczysz. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie wrócić do jego gabinetu Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty.
Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo Ci pomógł.