iswinoujscie.pl • Piątek [26.04.2019, 12:22:35] • Świnoujście

Wygodniejszy dojazd dla aktywnych i pracowitych?

Wygodniejszy dojazd dla aktywnych i pracowitych?

fot. Sławomir Ryfczyński

Uczniowie dojeżdżający na dodatkowe zajęcia czy konkursy. Zespoły muzyczne z Miejskiego Domu Kultury wyjeżdżające na przeglądy artystyczne. Warto by miasto zadbało o to, aby ich przejazd nie był uciążliwy i kupiło busa.

Propozycję złożyło troje radnych z Klub Radnych Grupa Morska - Cała Naprzód: Sylwia Marszałek, Dorota Mikulska i Sławomir Nowicki.

Ze względu na położenie geograficzne miasta część szkół znajduje się na prawobrzeżu – pisali w interpelacji do prezydenta Janusza Żmurkiewicza. – Wynikająca z obowiązujących zasad konieczność uczestnictwa dzieci w wieku szkolnym w zajęciach na pływalni, powodują dla mieszkańców prawobrzeża znaczne utrudnienia w dojazdach. Dotychczas dzieci korzystają z autobusów komunikacji miejskiej, ale godziny zajęć często się zmieniają i może to powodować utrudnienia w dostaniu się na i z zajęć. W niektórych przypadkach jednogodzinne zajęcia na pływalni dla dzieci z prawobrzeża przeradzają się w 3-godzinną wyprawę, dlatego choćby z tego powodu dostrzegamy potrzebę zakupu takiego busa.

W chwili obecnej - czytamy dalej w interpelacji - dzieci z Karsiborza, które uczęszczają do szkoły w Przytorze, korzystają z transportu komunikacji miejskiej, co łączy się z trudnością dostosowania rozkładu jazdy dla mieszkańców tych osiedli, ponieważ kursowanie autobusów uzależnione jest od planu zajęć lekcyjnych.

Dodatkowo należy wskazać – piszą dalej radni – iż wiele świnoujskich zespołów muzycznych istniejących przy Miejskim Domu Kultury wyjeżdża na przeglądy artystyczne i zdobywa w nich bardzo wysokie miejsca, jednakże często dostanie się na te imprezy może być niemożliwe ze względu na wysokie koszty transportu. Do jednych z takich należy np. zespół Wiolinki, który w ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Goleniowie zajął pierwsze miejsce spośród 58 zespołów z różnych krajów. Dużymi sukcesami może się pochwalić również zespół Keja. W Świnoujściu funkcjonują również Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Miejski Chór LOGOS, a ich występy spotykają się z dużym zainteresowaniem. Z pewnością możliwość skorzystania z miejskiego busa byłaby dużym ułatwieniem dla funkcjonowania tych podmiotów.

Poza aspektami dojazdu na pływalnię oraz transportu świnoujskich zespołów artystycznych – kontynuują rajcy – można także zauważyć, iż w ostatnim czasie odbyła się Olimpiada Wojewódzka z Fizyki, którą reprezentował jedyny uczeń ze Świnoujścia i tylko on spośród wszystkich uczestników olimpiady przybył na wydarzenie pociągiem, podczas gdy wszystkie inne samorządy przywiozły swoich najzdolniejszych uczniów gminnymi busami. W mieście funkcjonują również koła Polskiego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które organizują dla swoich członków wyjazdy w plener czy to do teatru, często jednak muszą z nich rezygnować ze względu na zbyt duże dla nich do udźwignięcia koszty transportu. Koniecznie należy także pamiętać o organizacjach zajmujących się działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Zdaniem radnych, konieczny jest zakup minimum jednego gminnego busa, który będzie służył mieszkańcom.

Pojazd ten, przy okazji wyjazdów, może być również spełniać zadania promujące nasze miasto – uważają radni. – W kolejnych latach, uwzględniając zapotrzebowanie, zaplanować można zakup kolejnych pojazdów. Zwracamy się z prośbą o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie środków na zakup tego środka transportu lub uwzględnienie jego zakupu przy najbliższej korekcie budżetu na rok 2019.

Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia zobowiązał się przeanalizować zasadność zakupu busa „pod względem zapotrzebowania i opłacalności jego funkcjonowania”. Wiceprezydent przypomina, że młodzież Szkoły Podstawowej nr 9, należącej do Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, uczęszczająca na basen, korzysta z autobusów komunikacji miejskiej na zasadzie podpisanej umowy o współpracy.

- Komunikacja dostosowała się do potrzeb organizacyjnych szkoły i wozi młodzież w ściśle określonych przez szkołę godzinach – informuje Paweł Sujka. – Pani Dyrektor Szkoły, wypowiadając się na piśmie, podkreśliła że organizacja transportu przebiega bez zakłóceń i nie sprawia problemów zarówno dla szkoły jak i dla uczniów i jest dla niej zadowalająca. Autobusy kursują punktualnie, zmiany organizacji dowozu uczniów, wynikające z potrzeb szkoły, są uwzględniane. Według Pani dyrektor współpraca układa się wzorowo. Podejmując decyzję o zakupie busa należałoby przeanalizować również częstotliwość wyjazdów i potrzeby miejskich grup kulturalnych, ich liczebność, która warunkowałaby jego wielkość pod względem ilości miejsc, koszty wyjazdów i koszty utrzymania busa. Te analizy przyczynią się do podjęcia decyzji o ewentualnym zakupie busa gminnego.

Chcieliśmy poznać wyniki tych analiz. Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych nie miała jednak nic nowego do powiedzenia na ten temat.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/59655/