iswinoujscie.pl • Czwartek [01.08.2019, 21:21:10] • Świnoujście
Kraniki, dywaniki, kafelki, duperelki...

fot. Sławomir Ryfczyński
Nasze swojskie sosny z zazdrością patrzą na egzotyczne koleżanki, dopieszczone super elektroniką nawadniającą i planowanym zimowym namiotem. Chyba uschną z żalu, porzucone i zaniedbane. Ale cóż, urzędnicy wolą egzotyczne piękności, rodzime sosny odsyłając na blokowiska gdzie żyją mieszkańcy. Palmom, być może nawet ogrzewany namiot a nam co najwyżej namiot cyrkowy.
- Witam. Prosiliście Państwo o szczegóły dotyczące nawadniania ogrodu sensorycznego. Poniżej zamieszczam szczegółową informację techniczną. Jednocześnie - jak napisałem w informacji na stronie miejskiej (zakładka inwestycje) do ogrodu zostało doprowadzone zasilanie, które umożliwi montaż kabli grzewczych (jeśli zajdzie taka potrzeba). Ponadto na okres zimowy będzie nad częścią obsadzoną palmami i jukami rozstawiany namiot.
Nawadniany obszar podzielony został na sto dwie sekcje nawodnieniowe, które załączają się według zaprogramowanej kolejności, sterowane osobnymi zaworami elektromagnetycznymi -bateryjnymi za pomocą sterowników.

fot. Sławomir Ryfczyński
Do podlewania powierzchni trawiastych zostały zaprojektowane: wynurzalne zraszacze statyczne z zaworem stopowym i regulatorem ciśnienia wraz z głowicami deszczującymi ruchomymi, wielostrumieniowymi o promieniu zraszania w zależności od dyszy 3-7m oraz wynurzalne zraszacze rotacyjne, średniego zasięgu o wysokości wynurzenia 10cm, promieniu pracy 8-13m z wbudowanym regulatorem przepływu i ciśnienia oraz technologią opadu Rain Curtain.
Projektowane nasadzenia rabatowe, roślinność okrywowa, oraz krzewy nawodnione zostaną za pomocą systemów kropelkowych - linia kroplująca z kompensacją ciśnienia z rozstawem kroplowników co 0,33 m, wydajność emitera 2,3l/h. Sekcje systemów kropelkowych zostały standardowo wyposażone w regulator ciśnienia z filtrem o wymaganym minimalnym stopniu filtracji.

fot. Sławomir Ryfczyński
Zraszacze zostaną zamontowane za pomocą opasek PP oraz złączek gwintowanych bezpośrednio na rurach sekcyjnych.
W projekcie założono rury PE łączone mechanicznie, odpowiednio:
- rura główna f50PE, (rozprowadzenie wody do zasilania studzienek elektrozaworowych)
- rura sekcyjna f32/f40PE (rozprowadzenie wody na poszczególne sekcje),
- rura pomocnicza f16PE (bezpośrednie podłączenie zraszaczy i linii kroplującej),
Zastosowano sekcyjne bateryjne zawory elektromagnetyczne (załącznik).
Elektrozawory zostały standardowo umiejscowione w studzienkach rozdzielczych zabezpieczających przed
uszkodzeniami mechanicznymi i wodą.
Do odwodnienia instalacji na okres zimowy przewidziano zawór kulowy umieszczony w studzience elektro zaworowej. Spust wody z rur nastąpi na zasadzie przedmuchania kompresorem podczas czynności konserwacyjnych systemu - wyjaśnia Mariusz Rabenda z Urzędu Miasta w Świnoujściu.