Poziom recyklingu jest jednym z elementów wpływających na wysokość stawek za odbiór odpadów komunalnych i był uwzględniony przy ostatniej ich zmianie.
- W związku z tym, że poziom recyklingu ma wpływ na stawki ważnym jest, aby wszyscy mieszkańcy dbali o segregację śmieci – przypomina główny specjalista Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych świnoujskiego Urzędu Miasta. – Więcej segregowanych odpadów, to wyższy poziom ich recyklingu, a to z kolei przekłada się na wysokość stawek za odbiór odpadów.
Jak informuje magistrat, w związku z wyższym, niż wymagany, poziomem recyklingu, miasto nie płaci żadnych kar.
W ubiegłym roku osiągnięte przez nas poziomy recyklingu przedstawiały się następująco:
- łącznie frakcja: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło = 56,16 % , czyli więcej od wymaganego poziomu, który wynosił 30%;
- frakcja inne niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe = 100 % , czyli więcej od wymaganego poziomu, który wynosił 50%
Hanna Lachowska dodaje, że w przypadku poziomu ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania za 2018 r., im niższy procent, niższy poziom, tym lepiej. Świnoujście ma najniższy, bo 0% , przy wymaganym maksymalnie do 40%.
- Biorąc pod uwagę dotychczas osiągnięte wskaźniki nie zakładamy kar za ich nieosiągnięcie w roku 2019 – informuje przedstawicielka Urzędu Miasta.