Dlatego zapytaliśmy się naczelnika Biura Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewę Wieczorek o te widoczne prace pogłębiarskie na Zalewie Szczecińskim. A oto informacja którą otrzymaliśmy:
fot. Andrzej Ryfczyński
Od ponad tygodnia niemal na środku Zalewu Szczecińskiego widzimy jak uwijają się specjalistyczne jednostki pogłębiarskie. Gołym okiem widzimy to z klifów Wyspy Wolin.
Dlatego zapytaliśmy się naczelnika Biura Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Ewę Wieczorek o te widoczne prace pogłębiarskie na Zalewie Szczecińskim. A oto informacja którą otrzymaliśmy:
fot. Urząd Morski Szczecin
- Prace pogłębiarskie, związane z modernizacją toru wodnego do 12,5 metra rozpoczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Aktualnie prowadzi je pierwsza, z trzech mających docelowo pracować na torze, pogłębiarka - CSD Amazone. Roboty rozpoczynają się od budowy dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, gdzie dokonano już wcześniej kontrolowanego zatopienia dwóch kilkukilometrowych rurociągów refulacyjnych, tzw. sinkerów. Na obydwu końcach każdego z rurociągów zostanie zainstalowany tzw. raiser (rurociąg z gumowych elementów, o dodatniej pływalności), który od strony wyspy będzie połączony z pontonem rozkładającym urobek, od strony toru zaś będą się do niego podłączać pogłębiarki. Nowe wyspy, które staną się jednocześnie polami refulacyjnymi, będą zlokalizowane na wysokości, mniej więcej, dwudziestego drugiego i dwudziestego ósmego kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Sinkerami będzie na nie transportowany refulat wydobyty z dna podczas robót pogłębiarskich. Do wydobycia podczas prac na torze jest ok. 23 mln metrów sześciennych urobku, a łączna pojemność nowych pól refulacyjnych, wraz z rezerwą, wyniesie niemal 40 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, szacunkowo, przez najbliższych kilkanaście lat. Na obydwu wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych, podobnie jak np. wyspa Chełminek, która powstała właśnie z urobku pogłębiarskiego – informuje Ewa Wieczorek naczelnik BDU / rzecznik UMS.
fot. Urząd Morski Szczecin