iswinoujscie.pl • Niedziela [09.05.2021, 02:14:02] • Polska

„ZABYTKOMANIA – Przepis na dziedzictwo”

„ZABYTKOMANIA – Przepis na dziedzictwo”

fot. Organizator

Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem „ZABYTKOMANIA – Przepis na dziedzictwo” zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole, zapomnianych przepisów kulinarnych i historii, które wiążą się z zapachami lokalnych specjałów. Konkurs poświęcony jest również obiektom zabytkowym, które pełniły dawniej lub nadal pełnią funkcje piekarni, masarni, mleczarni, zakładów rzemieślniczych, jak np. lodziarnie, czy sklepów spożywczych.

Pasjonujesz się sztuką filmową i historią? Chcesz przez swoją twórczość pokazać, że dziedzictwo jest dla Ciebie ważne? Jeśli tak, to ZABYTKOMANIA jest właśnie dla Ciebie! Celem konkursu jest promowanie dóbr kultury, nauki i sztuki – zarówno materialnego, jak i niematerialnego dorobku poprzednich pokoleń, a także upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.

HASŁO
Przed nami już VII edycja konkursu ZABYTKOMANIA! W tym roku bierzemy na warsztat bez wątpienia najsmaczniejszy element dziedzictwa – kulinaria. Proponujemy zapoznać się z obiektami zabytkowymi, które na co dzień pełniły bądź wciąż pełnią funkcję zakładów mleczarskich, przetwórstwa owocowo-warzywnego czy piekarni. Obecnie w zabytkach często zlokalizowane są cukiernie, sklepy z żywnością oraz lokale gastronomiczne. Warto poznać ich historię, ludzi, którzy tworzyli te miejsca oraz architekturę, która wpisała się w krajobraz kulturowy miejscowości.

Tegoroczna odsłona konkursu ukierunkowana jest również na tradycyjne smaki znane z rodzinnych spotkań, świąteczne specjały oraz kuchnię naszych babć i dziadków. Chcemy zachęcić do poszukiwania oryginalnych historii, kulinarnych przepisów obecnych na kartach starych książek kucharskich, receptur zapisanych w pamiętnikach i rodzinnych dokumentach. Podziel się z nami lokalnym niematerialnym dziedzictwem związanym z kuchnią, obejmującym przepisy, smaki i zapachy. Pomóż nam przywołać tradycje poprzednich pokoleń.

GRUPY
Do udziału w konkursie można zgłosić się w ramach jednej z trzech grup:

GRUPA I – osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia.
GRUPA II – osoby powyżej 18 roku życia (amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów).
GRUPA III – osoby powyżej 18 roku życia (profesjonalnie zajmujące się tworzeniem filmów).

NAGRODY

Dla najlepszych filmów przewidziane są nagrody:

GRUPA I:

I, II, III miejsce – sprzęt multimedialny;

GRUPA II:

I miejsce – 8 tys. zł;
II miejsce – 5 tys. zł;
III miejsce – 2 tys. zł;

GRUPA III:

I miejsce – 12 tys. zł;
II miejsce – 9 tys. zł;
III miejsce – 4 tys. zł;


By wziąć udział w konkursie, należy do dnia 30 czerwca 2021 r. założyć konto użytkownika na stronie www.zabytkomania.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, realizacja konkursu jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
REGULAMIN
Więcej informacji w regulaminie konkursu dostępnym na stronie: edu.nid.pl/wydarzenia/zabytkomania-przepis-na-dziedzictwo

Dominika Dziewczopolska
Specjalista
Zespół ds. Komunikacji Społecznej
Dział Kształcenia o Dziedzictwie

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/70682/