iswinoujscie.pl • Czwartek [06.10.2022, 07:39:57] • zachodniopomorskie

Tegoroczni ambasadorzy zachodniopomorskiej kultury wybrani. Wręczenie nagród „Pro Arte”

Tegoroczni ambasadorzy zachodniopomorskiej kultury wybrani. Wręczenie nagród „Pro Arte”

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Sylwia Fabiańczyk-Makuch, Michał Kawecki, Marek Kościółek i Mirosław Kupiec to laureaci XI edycji marszałkowskiego konkursu o nagrodę „Pro Arte”. Nagrody wyróżnionym wręczyły w piątek, 30 września br. w Operze na Zamku w Szczecinie, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

- Gratuluję odznaczonym i laureatom dotychczasowych, wyróżniających się osiągnięć. Dziękuję za bezcenny wkład w budowanie atrakcyjnego wizerunku Pomorza Zachodniego. Państwa praca jest wizytówką całego województwa, inspiracją dla kolejnych pokoleń i mobilizacją do odkrywania bogactwa regionu. Życzę nam wszystkim, abyśmy idąc za Państwa przykładem, potrafili w sposób twórczy i bezinteresowny realizować życiowe pasje, które stają się nie tylko źródłem satysfakcji, ale znajdują również odzwierciedlenie w jakości oferty kulturalnej Pomorza Zachodniego – mówiła członkini zarządu województwa Anna Bańkowska.

Laureaci XI edycji konkursu Nagrody „Pro Arte”
Sylwia Fabiańczyk-Makuch – w lutym 2003 r. założyła i do dziś jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. Niezwykle aktywna, pełna pasji, od 19 lat występuje ze swoim chórem na największych scenach świata, m.in. w: Japonii, Kanadzie, Ekwadorze, Turcji, Irlandii, Holandii, Macedonii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Litwie, na Tajwanie czy Malcie. Ma na swoim koncie setki koncertów, kilkanaście międzynarodowych tournée, kilkadziesiąt głównych nagród na prestiżowych festiwalach chóralnych w kraju i za granicą, liczne prawykonania dzieł muzyki współczesnej, w tym wiele o tematyce marynistycznej, siedem albumów płytowych, kilkanaście teledysków, współpracę z wieloma znakomitymi artystami.

Nagrodę „Pro Arte” otrzymuje w podziękowaniu za pasję, entuzjazm i rozmach w realizacji muzycznych projektów, spektakularne sukcesy, szczególnie zaś za osiągnięcia z Chórem Akademii Morskiej, z którym skrada serca jury prestiżowych festiwali chóralnych i melomanów na całym świecie. Jest niewątpliwie wielką ambasadorką Pomorza Zachodniego!

Michał Kawecki - kompozytor, pianista i nauczyciel. Pochodzi z Koszalina, mieszka w Londynie. Mimo młodego wieku jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Od najmłodszych lat wyróżniał się wybitnym talentem muzycznym. Swój pierwszy większy utwór, "Wariacje na temat własny", skomponował w wieku 14 lat. Ukończył studia licencjackie z Teorii Muzyki oraz studia licencjackie i magisterskie na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie kompozycji, uzyskując tytuł Primus in Artibus dla najlepszego absolwenta studiów II stopnia. Doskonalił również swoje umiejętności na prestiżowej uczelni Guildhall School of Music & Drama w Londynie pod opieką prof. Malcolma Singera. Współpracował z różnymi zespołami i instytucjami, takimi jak: EXAUDI Vocal Esnemble, Alice Purton (Plus-Minus Ensemble), Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, Guildhall Session Orchestra, London Contemporary Dance School, fundacja MIND, Polski Instytut Sztyki Filmowej oraz orkiestra symfoniczna "Młodzi nie.poważni".

Nagroda Pro Arte została przyznana w uznaniu połączonego z pracowitością wielkiego muzycznego talentu oraz osiągnięć kompozytorskich w skali międzynarodowej, rozsławiających Pomorze Zachodnie na całym świecie.

Marek Kościółek – jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. W 2002 roku założył Teatr Krzyk. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno-kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie aktor w Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz instruktor teatralny w Ośrodku Kultury i Sportu w Maszewie.

Nagroda „Pro Arte” przyznana za całokształt działalności artystycznej, za różnorodność i niezależność w sztuce teatru oraz za osiągnięcia na ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej Teatru KRZYK i wieloletnią inspirującą pracę na rzecz młodzieży i lokalnej społeczności.

Mirosław Kupiec – Aktor Teatru Polskiego od roku 1995. Związany z Czarnym Kotem Rudym – teatralną Sceną Kabaretową oraz Teatrem Kameralnym Michała Janickiego. W roku 2005 otrzymał w Warszawie nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej w konkursie „Bliżej Teatru” – za działania związane
z edukacją teatralną w szkołach województwa zachodniopomorskiego, którą prowadzi od ponad 25 lat. Oprowadza po teatralnych scenach i garderobach tysiące dzieci i młodzieży, przedszkolaków, a także grupy z Niemiec i Włoch oraz dzieci z autyzmem. Prowadzi także zajęcia w szkołach i organizuje wizyty uczniów w teatrze.

Nagroda „Pro Arte” w podziękowaniu za cenny dorobek artystyczny oraz działalność sceniczną i kulturotwórczą, a także za działalność edukacyjną i zaangażowanie w rozwój młodych adeptów sztuki teatralnej.

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.

Nominacje do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/76715/