Jarek Włodarczyk • Środa [24.12.2008, 21:31:29] • Świnoujście
Twoje dziecko garbi się, ma uniesione jedno ramię, odstającą łopatkę?

fot. Sławomir Ryfczyński
Nie ignoruj tego … to może być skolioza. Skolioza to poważna wada kręgosłupa, często ignorowana lub bagatelizowana w profilaktycznych badaniach postawy ciała.
Jeśli już zostaje wykryta, leczona bywa niewłaściwymi symetrycznymi ćwiczeniami , często w grupach, co spowodować może jedynie szybszą progresje skoliozy.
Skolioza potocznie rozumiana jest jako boczne skrzywienie kręgosłupa. W rzeczywistości jest zniekształceniem trójpłaszczyznowym, obejmuje:
- pogłębienie lub spłycenie krzywizn przednio-tylnych (lordoza, kifoza)
-zgięcie boczne kręgosłupa
-oraz rotację kręgów (klinicznie, deformacja ta manifestuje się jako garb żebrowy w skrzywieniach piersiowych oraz wał lędźwiowy w skrzywieniach lędźwiowych).
Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie skoliozy i właściwe jej leczenie. W zależności od rodzaju skoliozy, kąta skrzywienia, wieku dziecka itp... leczenie może ulec zmianie.
Czasem wystarczy rozciągnięcie przykurczonych mięśni, odpowiednio dobrane indywidualne ćwiczenia specjalistycznymi metodami (PNF,FITS).
Jeżeli kąt skrzywienia mimo ćwiczeń pogłębia się w niepokojącym tempie, konieczne okazać się może założenie odpowiedniego gorsetu. Kiedy zawiodą wszystkie metody walki ze skoliozą konieczna jest operacja usztywniająca kręgosłup.
Nie można nam zatem bagatelizować żadnych objawów. przemawiających za wadą postawy ciała u naszego dziecka. Często z powodu nieprawidłowych nawyków: długiego siedzenia, braku ruchu i naszego zaniedbania możemy sami zafundować dziecku skoliozę!

Asymetryczne ćwiczenia na piłce.( fot. Jarek Włodarczyk
)
Co nas może niepokoić?
-asymetrie ustawienia barków, łopatek oraz miednicy
-asymetrie ustawienia kątów talii,
-garb żebrowy najczęściej po wypukłej stronie skrzywienia,
Co możemy zrobić sami?
Badanie w kierunku wad postawy przeprowadzane są zdecydowanie za rzadko. Najlepiej więc raz na jakiś czas samemu obejrzeć postawę dziecka, a o ewentualnych niepokojących nas spostrzeżeniach powiadomić lekarza lub fizjoterapeutę. Należy stanąć za dzieckiem i polecić mu, żeby stojąc na wyprostowanych nogach, zrobiło skłon do przodu, dotykając palcami podłogi. Przyjrzyj się, czy po obu stronach kręgosłupa plecy są jednakowo wysklepione. Gdy dziecko wyprostuje się, zwróć uwagę, czy ramiona znajdują się na jednej wysokości, łopatka po jednej stronie nie odstaje mocniej, biodro nie jest wysunięte, a talia bardziej wcięta z jednej strony. Jeżeli tylko zauważysz jakąś asymetrię, nie zwlekaj z wizytą u pediatry, ortopedy czy fizjoterapeuty. W razie skoliozy skieruje dziecko do poradni rehabilitacyjnej.
Rozwój wcześnie wykrytej choroby można zahamować, a nawet skorygować powstałe skrzywienie. Nieleczona skolioza oprócz efektu wizualnego, może prowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne - głównie na płuca i serce, a w konsekwencji do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania. Pacjenci są mniej sprawni, mniej wydolni niż rówieśnicy, skarżą się na uczucie duszności. W skrajnych przypadkach może dojść do przedwczesnej śmierci pacjenta. Dlatego tak istotna staje się szeroka znajomość zagadnienia i świadomość konieczności korzystania ze specjalistycznej pomocy w przypadku wystąpienia skoliozy.