iswinoujscie.pl • Czwartek [01.12.2022, 20:52:56] • zachodniopomorskie

Czy musimy wyłączać oświetlenie uliczne Konferencja z sukcesem

Czy musimy wyłączać oświetlenie uliczne Konferencja z sukcesem

fot. Organizator

Kilkadziesiąt osób z Pomorza Zachodniego przyjechało do Niechorza w Powiecie Gryfickim na konferencję dotyczącą zarządzania oświetleniem ulicznym w miastach i na terenach wiejskich. Gryficki Klaster zorganizował konferencję z prawdopodobnie z najlepszymi przedstawicielami środowiska energetycznego: ZEG Gryfice, LUG LIGHT FACTORY z Zielonej Góry oraz Elektromontaż Rzeszów.

Konferencja była połączona z praktycznymi doświadczeniami we wdrażaniu nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia ulicznego w Warszawie. - Nie stać nas na czekanie ze zmianami w oświetleniu ulicznym. Każdy dzień to są koszty oświetlenia. Każdy dzień starej lampy to ryzyko wypadku z udziałem pieszego, którego może być trudno dostrzec na ulicy - mówili przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Uwagę gości jadących na konferencję do Puchacz SPA w Niechorzu wzbudziło oświetlenie w Gminie Świerzno. Prace wykonane przez ZEG Gryfice polegające na wymianie oświetlenia ulicznego na energooszczędne zostały bardzo dobrze ocenione przez ekspertów.

Elektromontaż Rzeszów i LUG LIGHT FACTORY prowadzą wspólne badania nad poprawą bezpieczeństwa ludzi na drogach. Ich efekty pozwalają ograniczyć ryzyko odniesionych szkód przy wypadkach w trakcie uderzenia w słupy energetyczne. Kto by pomyślał, że największym problemem może być spadająca lampa oświetlenia ulicznego. Polskie badania wykonane przez firmy zminimalizowało takie ryzyko.

Spotkanie organizowane w Niechorzu przez Gryficki Klaster Energii to kolejna inicjatywa orgaznizowana przez ten podmiot. Wcześniej spotkania odbywały się w Gryficach i Brojcach. Uczniowie ze szkoły w Brojcach mieli możliwość poznać zasady elektromobilności. To jeden z aktywniejszych klastrów energii w tej części Polski.

Fundacja #naprąd z Gdańska przedstawiła plusy i minusy wdrażania elektromobilności w miastach. Jedno jest pewne miasta muszą tematem się zainteresować by uniknąć błędów innych krajów w tym obszarze. Krajowy Instytut Efektywności Energetycznej wskazał nowatorskie podejście do projektowania, finansowania i wdrażania energią w samorządach.

Uczestnikami spotkania byli samorządowcy i pracownicy urzędów z Pomorza Zachodniego. Wśród gości był obecny m.in. radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Zbigniew Chojecki oraz dyrektor biura europosła prof. Bogusława Liberadzkiego Mariusz Szymański a także uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Czesława Miłosza w Gryficach.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/77354/