iswinoujscie.pl • Czwartek [01.12.2022, 08:48:17] • zachodniopomorskie

Będzie więcej liczników rowerowych, ale niewidocznych

Będzie więcej liczników rowerowych, ale niewidocznych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dwa czujniki do zliczania rowerzystów zostaną wkrótce zamontowane na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego. Specjalne „bramki” zaplanowano przy drodze Pilchowo-Tanowo oraz na granicy polsko-niemieckiej w gminie Nowe Warpno. Urządzenia będą ukryte w nawierzchni, ale przed nimi nic się nie ukryje - będą określać kierunki ruchu, zliczać różne typy rowerów, a ignorować samochody. Liczniki mają na bieżąco przekazywać dane na stronę internetową i do turystycznej aplikacji „Pomorze Zachodnie”.

Czujniki, które w najbliższych tygodniach zostaną zainstalowane w ścieżce z Pilchowa do Tanowa i w okolicy Nowego Warpna, to liczniki numer 12 i numer 13 na zachodniopomorskich trasach rowerowych. Nowoczesnych urządzeń rejestrujących ruch jest coraz więcej, bo z każdym sezonem na Pomorzu Zachodnim przybywa kilometrów wygodnych i bezpiecznych szlaków.

- Rower staje się jednym z symboli regionu. Dużo inwestujemy w rozbudowę sieci tras rowerowych i towarzyszącej im infrastruktury - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - Liczniki pozwalają monitorować ruch na szlakach, na poszczególnych odcinkach. A gromadzone dane statystyczne są dla nas cenną podpowiedzią przy planowaniu kolejnych inwestycji. Dostarczają także ważnych informacji przedsiębiorcom działającym w branży turystycznej. Pokazują, jak wydłuża się sezon, w jakich okresach jest największe zapotrzebowanie na usługi hotelowe czy gastronomiczne itd.

Czujniki zliczające rowerzystów działają już w Świnoujściu, Darłowie, Rogowie, Sarbinowie, Bornem Sulinowie, Chwarstnicy, Kołczewie, Nowym Objezierzu, Toporzyku i Mostkowie. Ruch wokół Zalewu Szczecińskiego monitoruje czujnik znajdujący się w Czarnocinie.
rowery.wzp.pl/rowerzysci-sie-licza
Wiadomo już, gdzie dokładnie zlokalizowane będą kolejne. Licznik na odcinku Pilchowo - Tanowo (przy DW 115) zostanie zamontowany przed zjazdem na Bartoszewo. Natomiast licznik w gminie Nowe Warpno ma być zainstalowany w pobliżu pieszo-rowerowego przejścia granicznego, czyli na drodze z Karszna do Rieth.

Będzie więcej liczników rowerowych, ale niewidocznych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zakup, montaż i serwis urządzeń jest realizowany w ramach projektu INT 174„Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - wspólna tożsamość pogranicza” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.
Koszt: 96 161,4 zł brutto.

Liczniki będą wykonywały pomiary dwukierunkowego ruchu rowerowego, z możliwością wyodrębnienia kierunków. Urządzenia - zgodnie ze specyfikacją zamówienia - muszą być niewidoczne (wbudowane w nawierzchnię), wytrzymałe, wodoodporne, mrozoodporne. Mają rejestrować przejazdy rowerów o różnych typach konstrukcji, a ignorować inne pojazdy. Błąd pomiarowy nie może być większy niż 10 procent.

Dostawca liczników musi zapewnić również przesył danych na serwer, z dostępem do aplikacji internetowej umożliwiającej przegląd i eksport danych, a także wizualizację danych na dowolnej stronie internetowej.
Przegląd i eksport danych musi obejmować: liczbę zliczonych rowerzystów z podziałem na godziny i kierunki ruchu, średni dzienny ruch za dany okres czasu oraz w podziale na dni tygodnia, sumaryczny ruch w danym miesiącu i roku itd.

Na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego planowany jest montaż jeszcze jednej „bramki” rejestrującej rowerzystów. W przyszłym roku licznik zostanie zainstalowany na nowo budowanym odcinku Dąbie - Lubczyna.

Więcej informacji o Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, atrakcjach turystycznych, Miejscach Przyjaznych Rowerzystom - rowery.wzp.pl/

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/77361/