iswinoujscie.pl • Niedziela [23.07.2023, 18:18:02] • Polska

Artystyczne lato w Janowie: Teatr, kabaret i muzyka

Artystyczne lato w Janowie: Teatr, kabaret i muzyka

fot. Organizator

Adam Ferency, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Drozda, Anna Sroka-Hryń, Olga Bończyk i Marcin Januszkiewicz pojawią się w najbliższych dniach w Wiosce Artystycznej Janowo koło Rewala. Na Letniej Scenie funkcjonującej pod patronatem Tygodnika ANGORA widzowie zobaczą spektakle scenariuszowe, recitale, koncerty i występy kabaretowe.

24 i 25 lipca w Janowie zostanie wystawiony „Dziennik przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha. Janowskiej publiczności w rolach głównych zaprezentują się Joanna Kosierkiewicz i Adam Ferency będący także reżyserem spektaklu.

– To przedstawienie o starym mężczyźnie i młodej kobiecie, o możliwej albo niemożliwej miłości, o chorobie i może o wyzdrowieniu. I wreszcie pewnie również o śmierci – mówi Adam Ferency.
Spektakl oddaje Pilchowskie poczucie humoru i nie ucieka od tematów ostatecznych. Przedstawienie miejscami pełne jest ironii i sarkazmu, zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha – zabawny, barwny i inteligentny. „Anegdoty o epizodach codzienności przenikają się z rozważaniami o życiu, chorobie, literaturze, a ich dopełnieniem są nowoczesne i wyraziste wizualizacje z pogranicza jawy i snu, które wraz z muzyką podkreślają akcję, nadają jej specyficzny nastrój i dodatkowe sensy” – piszą twórcy spektaklu.

– Kiedy czytałem „Dzienniki” Jerzego Pilcha, zarówno pierwszy, jak i drugi, myślałem, że jeślibym umiał pisać, to tak właśnie opisywałbym otaczającą mnie rzeczywistość – dodaje aktor i reżyser.
W kolejnych dniach (27 – 28 lipca) janowską publiczność bawił będzie Krzysztof Daukszewicz, który przedstawi opowieści „Stare & Nowe”. Jak zapowiada sam artysta, będzie to okraszony dowcipem komentarz do bieżących wydarzeń i otaczającej nas rzeczywistości.

– Zaśpiewajmy wspólnie piosenki „Odległość”, „Maseczka”, „Mycie rąk”, „80 radiowozów na ulicy Mickiewicza” czy „Szumidło koło nas” – zachęca Krzysztof Daukszewicz.
Kolejne dwa dni (29 – 30 lipca) należeć będą do Tadeusza Drozdy, który planuje zdradzić, jak wygląda jego „Kabaretowa 50-tka”.

– To już 50 lat na estradzie i w telewizji. Pełne trzy pokolenia – mówi jubilat. – Spotykam na ulicy tych, którzy oglądali „Śmiechu warte”, takich, co tęsknią za „Herbatką u Tadka” czy też miłośników „Dyżurnego Satyryka Kraju”. Te lata to ogromna liczba występów kabaretowych, setki napisanych monologów i piosenek. Zrobiłem remanent i powybierałem teksty. Choć są z różnych lat, dalej bawią, śmieszą i zmuszają do refleksji. Nieraz widzowie mają dylemat, czy tekst jest z 1988 roku, czy może powstał przedwczoraj… – dodaje satyryk.

Po wrażeniach kabaretowych w Janowie przyjdzie czas na emocje muzyczne. Lipiec i sierpień połączy Anna Sroka-Hryń. 31 lipca artystka wystąpi z piosenkami z okresu międzywojennego, a dzień później – z utworami Édith Piaf. Poniedziałkowy koncert będzie wędrówką w niezapomniane lata 20. i 30. ubiegłego wieku, kiedy swój rozkwit przeżywały kabarety, małe scenki i podscenki teatralne. To czas wybitnych autorów (np. takich jak Marian Hemar i Julian Tuwim), kompozytorów (Jerzy Petersburski i Henryk Wars) i niezapomnianych pieśniarzy (Hanka Ordonówna i Adam Aston).
4 i 5 sierpnia do Janowa z recitalem „Piosenki z klasą” powróci Olga Bończyk. Widzowie zobaczą jej energetyczny koncert z piosenkami, które artystka chciała zaśpiewać już od dziecka.

Muzyczny maraton Wioski Artystycznej Janowo zamknie 6 sierpnia Marcin Januszkiewicz z programem „Osiecka po męsku”. Koncert wypełniony będzie odważnymi, choć dalekimi od estetyki szoku wersjami wielkich przebojów, ale też piosenek mniej znanych.

Wioska Artystyczna Janowo znajduje się w gminie Karnice w województwie zachodniopomorskim, 8 km od Rewala. Od 2018 roku staje się w każde wakacje nadmorską atrakcją kulturalno-artystyczną i miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki. Oprócz koncertów i spektakli odbywają się tam wernisaże, warsztaty, pogadanki oraz wieczory autorskie. Pomiędzy nimi można odwiedzić m.in. galerię zdjęć, obrazów i rysunków, kawiarnię z domowym ciastem oraz stoiska z produktami eko, jak również antykwariat i księgarnię.

W teatralnym namiocie Wioski Artystycznej Janowo oprócz występów stricte artystycznych odbywają się też spotkania w ramach cyklu „Wielcy Polacy”. O godz. 20.15 zaprasza na nie Sławomir Pietras, publicysta Tygodnika ANGORA i dyrektor wielu polskich teatrów operowych. W niedzielę 23 lipca będzie ono poświęcone Janowi Kiepurze, w środę 26 lipca – Janowi Pawłowi II.
Bieżący repertuar najlepiej śledzić na stronie internetowej Wioski Artystycznej Janowo, a bilety dostępne będą bezpośrednio przed spektaklami i koncertami, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.
***
Spektakle Wioski Artystycznej Janowo od 2018 roku, obejrzało ponad 25 tys. widzów. W przedstawieniach bez problemów mogą brać udział osoby z niepełnosprawnościami. Wioska otwarta jest też dla rowerzystów, zbiegają się tu okoliczne trasy miłośników dwóch kółek.

Adam Owczarek
Wioska Artystyczna Janowo

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/79679/