iswinoujscie.pl • Niedziela [19.11.2023, 00:44:34] • Polska

Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

 Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

fot. Organizator

"Energia Przyszłości" była hasłem przewodnim „Zachodniego Forum Gospodarczego" w Zielonej Górze. Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Polska Izba Rozwoju Elektromobilności organizuje dyskusje na temat warunków do prowadzenia biznesu. Zielona Góra jest położona pomiędzy ważnymi ośrodkami gospodarczymi takimi jak Poznań, Wrocław, Szczecin czy Berlin czy Praga. Inwestorzy coraz częściej odrywają Zachodnią Polskę jako atrakcyjną ze względu na znaczną poprawę infrastruktury transportowej i dużą produkcję zielonej energii. Dla powiatów takich jak gryfiński, goleniowski, kamieński czy gryficki to dużą szansa na rozwój. Nowogard z racji położenia przy s6, linii kolejowej oraz szybkim dostępem do portów m.in. w Kołobrzegu przedstawia się jako bardzo atrakcyjny obszar dla inwestorów.

Forum stanowiło przestrzeń spotkania dla przedstawicieli biznesu, nauki, administracji i samorządów z zachodniego regionu Polski ale też z UE czy Wielkiej Brytani.

- Tematem przewodnim zajmujących dyskusji była rosnąca rola elektromobilności. Rekordowo wysoka frekwencja na Forum to kolejny dowód na to, że elektromobilność i transformacja energetyczna są kluczowe do rozwoju gospodarczego w Polsce, w której Lubuskie odgrywa istotną rolę. To także dowód, że nasze województwo jest wzorowym przykładem rozwoju elektromobilności w Zachodniej Polsce - tłumaczy Joanna Zielińska, dyrektor biura OPZL.

Pierwszy panel poświęcony był tematyce "Transformacja energetyczna – kierunki rozwoju rynku, wpływ nowych regulacji na gospodarkę". Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jakie zmiany w otoczeniu regulacyjnym wpłyną na konkurencyjność firm oraz jakie kierunki rozwoju rynku można przewidzieć w najbliższych latach. Moderatorem panelu był Krzysztof Burda - Prezes Polskie Izby Rozwoju Elektromobilności, a w skład panelistów weszli Artur Kalicki (Członek Zarządu Polenergie eMobility), Radosław Grech *Prezes Zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej), Albert Grzeszczuk (Prezes Zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE), Paweł Zdanowicz (Prezes Zarządu AKSON Elektro), Jacek Bogucki (Dyrektor Biura Branży Energetycznej i Technologii w Bank Gospodarstwa Krajowego).

 Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

fot. Organizator

Następnie odbył się drugi panel, którego tematem były "Nowe technologie, innowacje zmieniające biznesową rzeczywistość, sektory gospodarcze przyszłości, wyzwania zmieniającego się rynku pracy". Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami technologicznymi, które kształtują oblicze współczesnego biznesu. Moderatorem panelu był Marcin Nowak - Członek Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Keynote Speakerem, który wprowadził w tematykę panelu był Prezes Zarządu i współwłaściciel spółki Bergman Engineering, a także Przewodniczący Rady Nadzorczej TestArmy, Tomasz Szpikowski. Panelistami byli JoannaTokarczuk – wiceprezes Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru, Karol Dąbrowski (Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego), Agnieszka Stefańczuk (Dyrektor ds. Finansów i Administracji i Prokurent Samoistny w Spółkach grupy NORD Drivesystems), Krystian Kossakowski (Kierownik Grupy Badawczej Zintegrowanych Systemów Inteligentnego Transportu w Sieci Badawczej Łukasiewicz – ORGMASZ – Instytut Elektrotechniki), Marcin Jaworski (IT Project Manager, Lider Oddziału PMI Poland Chapter Oddział Lubuskie).

- Transformacja energetyczna to obecnie jeden z kluczowych obszarów, który będzie miał wpływ na rozwój firm, ich konkurencyjność, ceny ale także to czy pozostaną w europejskich łańcuchach dostawców, gdzie dekarbonizacja odgrywać będzie coraz większą rolę, a właśnie dostęp do zielonej energii będzie kluczowy - dodaje Krzysztof Burda, Prezes Zarządu PIRE.

 Zachodnie Forum Gospodarcze 2023

fot. Organizator

Po południowej przerwie uczestnicy Forum skupili się bezpośrednio na elektromobilności, która stała się nieodłącznym elementem przyszłości branży motoryzacyjnej i nie tylko. Panel "Elektromobilność, czy to dotyczy mojej firmy? Wyzwania, transformacja flot, współczesne trendy" pozwolił na zgłębienie tematu oraz poznanie praktycznych wskazówek dla firm, które rozważają wprowadzenie elektromobilności do swojej działalności. Keynote Speakerem i Moderatorem dyskusji był Jakub Faryś - Prezes Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Prelegentami byli Adam Agacki (założyciel i Prezes Zarządu firmy stacjeladowania.com), Artur Hołodok (Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju w firmie Ekoenergetyka), Agata Rzędowska (redaktorka naczelna ladyingreen.tech) i Mateusz Wach (Wiceprezes Zarządu E-VAN sp. z o.o.).

Ostatni panel poświęcony był tworzeniu warunków dla rozwoju lokalnej gospodarki w samorządach. Poruszono kwestie takie jak Zielone TSL i logistyka magazynowa, klastry energii oraz programy wsparcia. Moderatorem był Łukasz Szeląg z Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii (Gryficki Klaster Energii), a w dyskusji wzięli udział: Stanisław Speczik (CEO w Miedzi Copper), Sylwia Jagódka (Ekspert rynku nieruchomości przemysłowych w Magazyny 123) Tomasz Ćwiek (Manager Projektów Inwestycyjnych w KSSSE), Andrzej Rosiek (Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w ARP) oraz Damian Kowalczyk Development Director w Panattoni).

- Obszary magazynowania wymagają nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest zabezpieczenie betonu, co wpływa na zmniejszeni emisji dwutlenku węgla do atmosfery i minimalizuje awarie. Dlatego zaprojektowanie nowych budynków przy użyciu impregnatów jest bardzo istotne – mówi dyrektor Aleksander Bohdziewicz, dyrektor techniczny w Kensington-green.pl.

Goście mieli możliwość degustacji lubuskich specjałów w "Zajeździe Pocztowym" prowadzonym przez właścicieli z pasją.

Na zdjęciu Polski Evan z Dolnego Śląska

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/80728/