iswinoujscie.pl • Wtorek [21.11.2023, 15:46:55] • Świnoujście

Chory ptak trafił do ośrodka w Warnowie

Chory ptak trafił do ośrodka w Warnowie

fot. Fundacja Speakup

W miniony poniedziałek Straż Miejska otrzymała zgłoszenie, że w Przytorze znaleziono błotniaka stawowego, który nie może latać.

Na miejsce pojechali członkowie Fundacji Speakup, z którą Miasto ma umowę na działanie w takich przypadkach. Zabrali ptaka i przewieźli do weterynarza, z którym z kolei Miasto ma podpisaną umowę na opiekę nad ptakami. Po konsultacji lekarskiej i udzieleniu pomocy błotniak został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Warnowie, z którym Miasto ma podpisaną stosowną umowę na taką opiekę. Po wyzdrowieniu zostanie wypuszczony na wolność.

Znalazłeś chorego ptaka lub małego ssaka (np. wiewiórkę)? Nie wiesz, gdzie szukać pomocy. Tu znajdziesz wszystkie informacje, numery telefonów:

Znalazłeś chorego, rannego ptaka lub małego ssaka? Zobacz, co zrobić.

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę nad rannymi i chorymi ptakami oraz małymi ssakami (np. wiewiórka) z terenu Świnoujścia. Poniżej publikujemy schematy, co należy zrobić w przypadku znalezienia takich ptaków.

Leczenia, rehabilitacji itd. podjęła się Bożena Barańska, która prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Warnowie. Miesięczny koszt to 4.000 złotych brutto w miesiącach styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień oraz 5000 złotych brutto w pozostałych miesiącach. Usługa obejmuje dziko żyjące u nas gatunki ptaków, ssaków z rzędu gryzonie oraz rodzin psowatych i łasicowatych. Do ośrodka w Warnowie będą trafiały te, które rokują wyzdrowienie. Przewóz rannych czy chorych zwierząt zgodnie z umową przeprowadza Fundacja „Speak Up”.

UWAGA! Osoba, która znalazła rannego czy chorego małego ptaka (wróble, gołębie itp.) powinna sama dostarczyć go do jednej ze wskazanych lecznic weterynaryjnych. W przypadku dużych ptaków należy powiadomić Straż Miejska (tel. 91 321 99 40 w godzinach 7.00 - 15.00) lub Policję (47 783 15 11 całą dobę).

Lecznice, do których należy dostarczyć rannego lub chorego małego ptaka:

- Przychodnia weterynaryjna „VET” s.c. Jarosław Bobruk, Zdzisław Karalus ul. Sikorskiego 2, 72-600 Świnoujście, e-mail: vet93@mm.pl tel. 91 327 01 37 oraz Bobruk 601 584 499 i Karalus 601 584 515

- Gabinet weterynaryjny Anna Czerwińska, ul. Hugo Kołłątaja 11A/10a tel. 607 246 807

Gmina pokrywa koszty leczenia i rehabilitacji rannych ptaków.


BIK UM Świnoujscie

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/80751/