iswinoujscie.pl • Niedziela [21.04.2024, 21:15:40] • Świnoujście

Przełom w komunikacji: Droga przez Zalew Szczeciński. Czas zacząć działać!

Przełom w komunikacji: Droga przez Zalew Szczeciński. Czas zacząć działać!

https://www.google.pl/maps( fot. iswinoujscie.pl )

Koncepcja budowy mostu przez Zalew Szczeciński, choć nie jest nowy, zyskuje wciąż na aktualności. Obiecuje on połączenie wyspy Uznam z lądem, oferując przede wszystkim szybką i krótką trasę do Szczecina - miasta pracy. Tymczasem Świnoujście pozostaje dla mieszkańców Szczecina rajem na ziemi. Dzieli je nie tylko woda, ale przede wszystkim czas. Każda minuta spędzona w podróży to stracony czas, który mógłby być wykorzystany na relaks na plaży, kolację przy zachodzie słońca, czy po prostu na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Pomysł mostu czy estakady ma za zadanie zniweczyć te bariery. To byłoby coś więcej...

Dwupasmowe połączenie, częścią proponowanej trasy, liczyłby około 5 kilometrów (w przypadku mostu), który skróciłaby dystans do Szczecina do zaledwie 55 kilometrów. Projekt przewidywał by również nasypy czy estakadę, które zminimalizowały by wpływ na otaczające środowisko naturalne.

Korzyści dla Świnoujścia i Szczecina

Świnoujście, leżące na wyspie, zyskałoby szybki i bezpośredni dostęp do serca województwa zachodniopomorskiego. Obecnie ograniczone opcje transportu stanowią barierę dla mieszkańców chcących korzystać z dobrodziejstw większego miasta, takich jak szpitale, instytucje czy centra handlowe.

Szczecin, z drugiej strony, miałby otwartą bramę do atrakcji nadmorskich, z plażą Świnoujścia dostępną w zaledwie 30 minut. Możliwość szybkiego dotarcia na plażę po pracy nawet każdego dnia stałoby realnością.

Innowacyjna komunikacja

Przyszłość jest nie tylko w drogach, ale również w szynach – pociągach czy szybkich tramwajach, które mogłyby uzupełnić sieć komunikacyjną. Możliwość przewożenia rowerów, w tym elektrycznych, dodatkowo zwiększałaby atrakcyjność i zasięg jazdy po mieście.

Wyzwania i możliwości

Inwestycja, choć obiecująca, wymaga zaangażowania lokalnych społeczności oraz wsparcia politycznego. Porównania do inżynieryjnych osiągnięć, jakie widzimy w Chinach, podsycają wyobraźnię o potencjale takiego przedsięwzięcia. Skoro tam potrafią zrobić, to dlaczego u nas jest o tym ciągle cisza?

Raj na wyciągnięcie ręki

Zmiany na lepsze zaczynają się od śmiałych idei. Nadszedł czas, aby społeczność Szczecina i Świnoujścia podjęła wyzwanie i zaczęła mówić głośno o potrzebie budowy tej inwestycji. Powinniśmy domagać się uwagi i wsparcia od decydentów. Lobbować na rzecz tej wizji.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/81954/