iswinoujscie.pl • Niedziela [21.04.2024, 15:34:58] • Międzyzdroje

Pierwsze jaskółki tej wiosny w Lubinie

Pierwsze jaskółki tej wiosny w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

W Lubinie zaobserwowano przybycie pierwszych jaskółek tej wiosny, zwiastując nadchodzące cieplejsze dni oraz dając mieszkańcom nadzieję na mniejszą liczbę komarów tego lata.

Te ptaki, należące do rodziny dymówek, zwykle zakładają swoje gniazda w pomieszczeniach różnych budynków. Jaskółki oknówki, które przylatują zazwyczaj tydzień później, również są oczekiwane wkrótce.

Pierwsze jaskółki tej wiosny w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

W tym roku jednak, pierwsze jaskółki pojawiły się niezwykle wcześnie – 18 kwietnia, co jest rekordowo wcześnie w porównaniu do poprzednich lat. Już dwa dni później, mieszkańcy mogli delektować się ich melodyjnym śpiewem. Ptaki te są niezwykle oswojone, często latają tuż nad głowami przechodniów i zuchwale zakładają swoje gniazda w miejscach często uczęszczanych przez ludzi, nieco powyżej ich głów.

Jaskółki w Lubinie wydają się czuć bezpiecznie, co świadczy o ich adaptacji do życia w bliskiej koegzystencji z ludźmi, będąc przy tym pewnymi, że żaden drapieżnik nie zagraża ich bezpieczeństwu. Ta harmonijna współistnienie ptaków i ludzi jest jednym z pięknych przejawów wiosennego przebudzenia przyrody.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/81960/