– To dla nas święto, które niezmiennie porusza serca. Flaga na latarni morskiej to coś więcej niż tradycja – to wyraz miłości do ojczyzny – mówi Agata Kucharska ze świnoujskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. – Gdy patrzymy, jak powiewa nad Bałtykiem, czujemy, że Polska jest silna, wolna i piękna – dodaje z dumą.
Podniesienie flagi zaplanowano na godzinę 12:00. Jeśli pozwoli pogoda, biało-czerwona będzie widoczna z wielu kilometrów – zarówno z lądu, jak i z morza. O jej rozwinięcie zadbają doświadczeni alpiniści z Klubu Wysokogórskiego WATRA.
Choć w tym roku organizatorzy – Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i Muzeum Obrony Wybrzeża – muszą zmierzyć się z ograniczeniami, to partnerzy wydarzenia: Urząd Miasta Świnoujście oraz Urząd Morski w Szczecinie, dołożyli wszelkich starań, by uroczystość mogła się odbyć.
Ze względu na ograniczony dostęp do latarni, najlepszym miejscem do obserwacji wydarzenia będą zachodnie nabrzeża kanału portowego, szczególnie okolice Basenu Północnego. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obserwacji flagi z pokładu statku Adler Baltica, który wypłynie w rejsy o godzinie 9:45, 12:15 i 14:45 (rejsy komercyjne).
Nieodłącznym elementem przygotowań jest również złożenie flagi – w specjalny sposób, przypominający składanie spadochronu. To zadanie każdego roku powierzane jest uczniom i harcerzom ze Świnoujścia, którzy z zaangażowaniem i precyzją wykonują to zaszczytne zadanie w hali jednej ze świnoujskich szkół.
www.swinoujscie.pl