Krzysztof Popiołek • Środa [17.06.2009, 07:02:23] • Świnoujście
„O słowie”, czyli trzy lata za nami

fot. Krzysztof Popiołek
W sobotę, 13. czerwca, na deskach sceny Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji trzylecia istnienia Grupy Teatralnej przy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I. Z tej okazji nastąpiło oficjalne nadanie nazwy - „Feniks. Zrodzeni z popiołu”, zaprezentowanie hymnu Grupy, jednolitego stroju w postaci oficjalnych koszulek oraz przekazanie funkcji lidera (po Krzyśku Popiołku przejął ją Adam Ścisły).
Uroczystość zainaugurował kameralny spektakl „O słowie”, opowiadający o znaczeniu słów w naszym życiu. Kolaż tekstów oraz poezja śpiewana z dozą subtelnego brzmienia fortepianu – wszystko to stworzyło niezwykłą, artystyczną atmosferę. Forma teatru współczesnego pozwoliła widzom uczestniczyć aktywnie w spektaklu, wprowadzając ich na scenę oraz czyniąc z nich aktorów, część sztuki.

fot. Krzysztof Popiołek
Podsumowanie tego etapu działalności Grupy stanowiło doskonałą okazję do chwili refleksji nad wszystkim, co do tej pory udało się stworzyć: nad zrealizowanymi projektami oraz salą teatralną, jaka została stworzona w liceum, a obecnie jest na bieżąco doposażana. Jednak przede wszystkim młodzi aktorzy zajęli się żywym słowem i jego formą jako narzędziem pracy aktora. Tematem spektaklu było znaczenie słowa w naszym życiu, jego wpływ na człowieka, troska o dobór słów, które kierujemy do drugiego człowieka. W dzisiejszym świecie łatwo jest, dzięki słowom, okryć człowieka miłością, lecz równie łatwo jest jednym słowem sprawić, by odebrał sobie życie – właśnie takie przesłanie płynie ze sceny. To również filozoficzna opowieść o odwiecznym konflikcie słowa i czynu.

fot. Krzysztof Popiołek
Spektakl ma wydźwięk zdecydowanie optymistyczny. Skłania do tego, by dbać o piękno języka, jakim posługujemy się każdego dnia. Oprócz walorów artystycznych, warto zwrócić uwagę na warsztat młodych aktorów – amatorów. Zdecydowali się na tę formę po licznych warsztatach teatralnych, w których uczestniczyli i doskonalili swe umiejętności. Sztuka zakończyła się długimi owacjami oraz prośbami widzów, by wystawić spektakl ponownie.