Krzysztof Popiołek • Środa [17.06.2009, 07:02:23] • Świnoujście

„O słowie”, czyli trzy lata za nami

„O słowie”, czyli trzy lata za nami

fot. Krzysztof Popiołek

W sobotę, 13. czerwca, na deskach sceny Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji trzylecia istnienia Grupy Teatralnej przy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I. Z tej okazji nastąpiło oficjalne nadanie nazwy - „Feniks. Zrodzeni z popiołu”, zaprezentowanie hymnu Grupy, jednolitego stroju w postaci oficjalnych koszulek oraz przekazanie funkcji lidera (po Krzyśku Popiołku przejął ją Adam Ścisły).

Uroczystość zainaugurował kameralny spektakl „O słowie”, opowiadający o znaczeniu słów w naszym życiu. Kolaż tekstów oraz poezja śpiewana z dozą subtelnego brzmienia fortepianu – wszystko to stworzyło niezwykłą, artystyczną atmosferę. Forma teatru współczesnego pozwoliła widzom uczestniczyć aktywnie w spektaklu, wprowadzając ich na scenę oraz czyniąc z nich aktorów, część sztuki.

„O słowie”, czyli trzy lata za nami

fot. Krzysztof Popiołek

Podsumowanie tego etapu działalności Grupy stanowiło doskonałą okazję do chwili refleksji nad wszystkim, co do tej pory udało się stworzyć: nad zrealizowanymi projektami oraz salą teatralną, jaka została stworzona w liceum, a obecnie jest na bieżąco doposażana. Jednak przede wszystkim młodzi aktorzy zajęli się żywym słowem i jego formą jako narzędziem pracy aktora. Tematem spektaklu było znaczenie słowa w naszym życiu, jego wpływ na człowieka, troska o dobór słów, które kierujemy do drugiego człowieka. W dzisiejszym świecie łatwo jest, dzięki słowom, okryć człowieka miłością, lecz równie łatwo jest jednym słowem sprawić, by odebrał sobie życie – właśnie takie przesłanie płynie ze sceny. To również filozoficzna opowieść o odwiecznym konflikcie słowa i czynu.

„O słowie”, czyli trzy lata za nami

fot. Krzysztof Popiołek

Spektakl ma wydźwięk zdecydowanie optymistyczny. Skłania do tego, by dbać o piękno języka, jakim posługujemy się każdego dnia. Oprócz walorów artystycznych, warto zwrócić uwagę na warsztat młodych aktorów – amatorów. Zdecydowali się na tę formę po licznych warsztatach teatralnych, w których uczestniczyli i doskonalili swe umiejętności. Sztuka zakończyła się długimi owacjami oraz prośbami widzów, by wystawić spektakl ponownie.

Źródło: https://www.iswinoujscie.pl/artykuly/9959/