POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [14.12.2011, 07:46:43] • Świnoujście

Nowoczesna szkoła w Świnoujściu

Nowoczesna szkoła w Świnoujściu

fot. Wyższa Szkoła Logistyki

Trudno sobie wyobrazić życie bez komputera i Internetu - nie tylko w domu, ale przede wszystkim w pracy. Aby sprostać wyzwaniom praktyki, w ostatnich latach sposób kształcenia ponadgimnazjalnego uległ zasadniczej zmianie. W szkołach powszechnie dostępne są pracownie komputerowe, a zajęcia odbywają się w formie laboratoriów. Czy można jednak uczyć zawodu w praktyczny sposób, tak jak tego oczekują pracodawcy? W Zespole Szkół Morskich im. E. Kwiatkowskiego w Świnoujściu już się przekonano, że jest to możliwe.

Szkoła w Świnoujściu jest jedną z 49 szkół testujących Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe, innowacyjne narzędzie kształcenia opracowane w ramach projektu „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji” przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu i firmę L-Systems. Dzięki ćwiczeniom przygotowanym w systemie ERP Epicor iScala uczniowie podczas zajęć laboratoryjnych wykonują takie same zadania, jak pracownicy w prawdziwej firmie. Przyjmują zamówienia, fakturują i sporządzają oferty w wirtualnym przedsiębiorstwie, gdzie błędy można popełniać bez szkody dla firmy i finansowych konsekwencji.
„Projekty takie jak „Wirtualne laboratoria-sukces innowacji” są potrzebne, bo uczą młodych ludzi jak wykorzystywać wiedzę w praktyce. Absolwent technikum, który zna podstawy obsługi systemu klasy ERP, to dla nas cenny nabytek – jest bardziej samodzielny i nie wymaga intensywnych szkoleń” – mówi o zaletach projektu Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu Grupy Kapitałowej LUG S.A, Ambasadora projektu.
Dzięki Wirtualnym Laboratoriom szkoły bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem licencji czy specjalistycznego sprzętu, oferują uczniom dostęp do nowoczesnych technologii wykorzystywanych na co dzień w biznesie. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu oprogramowania na serwerach zewnętrznych, z którymi szkolne komputery łączą się za pośrednictwem Internetu. Dostęp do materiałów dydaktycznych, takich jak prezentacje multimedialne, filmy instruktażowe i podręczniki, to ogromne ułatwienie nie tylko dla nauczycieli prowadzących zajęcia laboratoryjne, ale przede wszystkim dla uczniów.
„Jeden z uczniów po zaledwie półtora miesiąca nauki z WLLSiM dostał się na praktyki, gdzie wiedza zdobyta podczas zajęć wystarczyła, żeby samodzielnie wykonywał zadania realizowane przez etatowych pracowników. To pokazuje, jak wielkie możliwości otwiera przed uczniami znajomość obsługi systemów klasy ERP. Wierzymy, że uczniowie nie tylko łatwiej znajdą pracę ale przede wszystkim chętniej pójdą na studia.”- mówi o korzyściach z nauki w Wirtualnych Laboratoriach Paweł Fajfer, kierownik projektu z ramienia WSL.
W pierwszej połowie 2012r. zajęcia w Wirtualnych Laboratoriach Logistyczno-Spedycyjnych i Magazynowych będzie mogła prowadzić każda szkoła w Polsce. Wirtualne Laboratoria to jednak nie tylko produkt dla logistyków. W przyszłości w wirtualnych firmach będzie można uczyć się także na innych kierunkach zawodowych, takich jak finanse czy administracja. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie projektu dostępnej pod adresem www.laboratoria.wsl.com.pl
Informacje dodatkowe
Wirtualne Laboratoria Logistyczno-Spedycyjne i Magazynowe są innowacyjnym narzędziem kształcenia w ramach laboratoriów zawodowych na kierunku technik logistyk. Wykorzystują zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK), których rdzeniem jest oprogramowanie biznesowe ERP (ang. Enterprise Resource Planning) udostępnione nieodpłatnie przez firmę Epicor. WLLSiM zostały stworzone w ramach projektu „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu przy współpracy z firmą L-Systems. Projekt WL-SI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Współużytkowane przez szkoły środowisko wirtualne składa się baz danych umieszczonych na serwerach zewnętrznych, do których jest dostęp przez stronę projektu - www.laboratoria.wsl.com.pl, z dowolnego komputera podpiętego do Internetu. Pozwala to realizować w praktyczny sposób założenia podstaw programowych bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. Uczniowie i nauczyciele w nieograniczonym zakresie mogą korzystać również z materiałów pomocniczych - podręczników, prezentacji Flash uzupełniających zakres treści dydaktycznych oraz szkoleń multimedialnych dla nauczycieli.
Uczniowie kształcą się w oparciu o system Epicor iScala, wykorzystywany na co dzień przez przedsiębiorstwa we wspomaganiu działalności gospodarczej (np. Scania, Energizer, Elektrolux). Zdecydowanie zwiększa to praktyczny wymiar laboratoriów zawodowych. Doświadczenia zebrane w ramach tworzenia i uruchamiania WLLSiM posłużą do opracowania metody kształcenia pod nazwą Wirtualnych Laboratoriów, która w przyszłości pozwoli na opracowanie uniwersalnej, powszechnie dostępnej wersji tego narzędzia edukacyjnego dla innych kierunków zawodowych. Z założenia ma to pozwolić na podniesienie poziomu kształcenia zawodowego oraz obniżenie kosztów dostępu do najnowszych materiałów naukowych.


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

kafir • Środa [14.12.2011, 11:26:00] • [IP: 88.156.235.**]

Wirtualne laboratoria to dobry pomysł na zdobywanie kwalifikacji w zakresie usług logistyczno-spedycyjnych i magazynowych, które są tylko fragmentem ERP (Enterprise Resource Planning czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa). Komentujący przede mną ma całkowitą rację, że praca po szkole może być jedynie wirtualna w sensie rzeczywistego zatrudnienia. Córka mojej koleżanki po Politechnice Szczecińskiej i z kwalifikacjami logistycznymi pracowała u wielu polskich spedytorów na" umowy śmieciowe" i co kilka miesięcy musiała szukać nowego pracodawcy. Dzisiaj w GB, dokąd wyjechała za moją namową, prowadzi własna firmę spedycyjną i dobrze sobie radzi w spedycji lądowej, lotniczej i morskiej. Zna przy tym 2 języki (angielski i francuski), a co najważniejsze ma" swoich" klientów. Gdyby została w Polsce miałaby tylko perspektywę" łapanek" zatrudnienia czasowego i klepania biedy, zwłaszcza że z powodu kryzysu przepływy towarowe" siadły" i krajowi spedytorzy mają więcej gimnastyki, by wyjść na swoje.

Bździągwa • Środa [14.12.2011, 10:34:52] • [IP: 31.63.244.**]

Szkoda na to czasu i zdrowia. No, ale jak kto woli.

Gość • Środa [14.12.2011, 08:54:19] • [IP: 92.42.114.**]

Obawiam się tylko że, " Wirtualne Laboratoria..." w świnoujskiej rzeczywistości gwarantują jedynie wirtualną prace. Czego oczywiście absolwentom nie życzę.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■