POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [02.04.2012, 00:20:21] • Świnoujście

Świnoujskie molo (3)

Świnoujskie molo (3)

Pomost cumowniczy molo z 1929 r. Fot. Reprodukcja widokówki w zbiorze autora.(fot. Archiwum autora )

Odcinek poprzedni zakończyliśmy relacją o rozbiórce pierwszego świnoujskiego molo w 1922 roku. Rolę pomostu cumowniczego dla łodzi spełniająych rolę morskich spacerówek jak i mniejszych stateczków motorowych, przejął znajdujący się w pobliżu zbudowny z drewna pomost.

Zbudowano go w latach 1911 -1912, kiedy to okazało się że okazałe molo wzniesione w końcu XIX wieku, z upuywem lat przstało spełniać swoja funkcje pomostu cumowniczego, w wyniku znacznego cofnięcia się linii brzegowej. Większa jego część znalazła się już na piaszystym brzegu. Ów nowszy, a znacznie skromniejszy pomost cumowniczy, po parunastu latach także przestał właściwie pełnić swoją rolę, gdyż także jego znaczna część po latach znalazła się na piaszczystym brzegu i dobijanie jednostek pływajacych nie było możliwe. W tej sytuacji około 1928-29 roku i on podzielił los zniszczonego i rozebranego poprzednika, czyli został rozebrany.

Świnoujskie molo (3)

Skraj pomostu comowniczego zbudowanego w latach 1911 – 12. Reprodukcja w zbiorze autora.(fot. Archiwum autora )

Bardziej solidną konstrukcję wzniesiono dopiero około 1929 r. Owe nowe molo swą konstrukcja i użytymi materiałami odbiegało znacznie od pierwotnych, tradycyjnych metod wznoszenia nadmorskich budowli i odegrało w tym względzie rolę pionierską. Była to bowiem konstrukcja łącząca sobą dwa materiały: drewno i beton. Z betonu wykonano część konstrukcji pomostu osadzonego na lądzie i wchodzącego w morze. W ten sposób drewniane chodniki prowadzące doń schodki wspierały się na potężnych betonowych „nogach”. Następny odcinek pomostu spacerowego, posadowiony w morzu, zbudowany był w całości z drewna i wychodził w wodę na odległość około 150 metrów. Kilkanaście metrów przed końcem, z pomostu schodziło się schodkami na niższy, również drewniany pomost, do którego cumowały małe statki i łodzie. Na tym pomoście dokonywano załadunku na jednostki pływające i wyładunku z nich po rejsie, letników żądnych morskiej przygody.

Świnoujskie molo (3)

Na zdjęciu mola z 1929 roku, widoczne jest łączenie w konstrucji dwóch rodzajów materiału: betonu i drewna. Fot. reprodukcja w zbiorze autora.(fot. Archiwum autora )

Przy wejściu na molo nie zbudowano natomiast żadnego dekoracyjnego ani użytkowego pawilonu, jak w molo poprzednim. Budowli z gastronomią czy też sklepikami, wystarczająca liczba znajdowała się na promenadzie i pobliskim Domu Zdrojowym.

Już na pierwszy rzut oka widać było, że ta budowla sprosta uderzeniom nawet najsilniejszych, bałtyckich sztormów. I tak było. Molo przetrwało w dobrym stanie okres II wojny światowej, jak i lata powojenne.. Ale w tym jednak wypadku, mama natura poradziła sobie z nim, w inny zgoła sposób. O ile betonowych elementów czas ani działanie czynników atmosferycznych w powojennych latach nadmiernie nie dotknęło, to drewniane podpory i chodniki absolutnie nie konserwowane, zwolna niszczały. Gdy około 1959 roku władze rosyjskie przekazały miastu dzielnicę nadmorską wraz ze wszystkim co jeszcze na plaży się znajdowało, stan drewnianego mola był bardzo zły i praktycznie nie można już było po nim chodzić. Część betonowa natomiast pozostawała w dobrym stanie i jej północny skraj znajdował się jeszcze niemal nad linią brzegową morza. Naturalne w naszym rejonie, pozorne cofanie się linii brzegowej spowodowało, że i ta budowla coraz bardziej pogrążała się w lądzie, w rosnącej bardzo szybko wydmie.

Świnoujskie molo (3)

Północny skraj resztek molo znajdował się blisko linii brzegowej. (fot. Andrzej Ryfczyński )

Pozostałości były wykorzystane dla celów bardzo praktycznych. Pod pomostem usytuowana została mała sezonowa kawiarenka, która tak długo egzystowała, jak długo można było otwierać prowadzące do niej drzwi. Później ją ostatecznie zamknięto a wokół rozmieściły się wypożyczalnie sprzętu plażowego głównie rowerów wodnych i leżaków. Później już na betonowych pozostałościach mola ustawiono budkę nadzorujących kąpielisko ratowników a raczej ich kierownika. Tam też znajdował się swego czasu plażowy radiowęzeł serwujący aktualne szlagiery i komunikaty o znalezionych lub zagubionych dzieciakach.

Świnoujskie molo (3)

Resztki mola - 1967 r. z budką ratowników. (fot. Andrzej Ryfczyński )

Lata płynęły i mama natura cały czas robiła swoje. Linia brzegowa z każdym rokiem oddalała się, a pozostałości mola wtapiały się piękny piasek nadmorskiej wydmy i to w tempie bardzo dużym. W początkach obecnego stulecia, już tylko osoby obdarzone bogatą wyobraźnią przyjmowały za fakt, że te wyłaniające się z pisku, oddalone mocna od wody betonowe elementy, to szczątki dawnego molo. Nic dziwnego, że w tej sytuacji podjęta została decyzja o ich zlikwidowaniu. Nastąpiło to na przełomie stycznia i lutego 2007 roku. Według informacji Inżyniera Miasta wykonująca prace firma, usunęła betonowe pozostałości do głębokości 1 metra poniżej poziomu morza. I tak to zakończyła się historia świnoujskiego molo.

Od lat jednakowoż słyszy się, że to następne będzie w bliskiej już wkrótce. I to jakie ! Im bliżej wyborów jest ono piękniejsze, wspanialsze a nierealne, jak fata morgana albo i tunel pod Świną.

Na koniec cyklu prośba. Nadaremnie szukałem u zaprzyjaźnionych fotografów zdjęcia resztek molo z ostatniego okresu jego żywota na świnoujskiej plaży. Jeśli ktoś z szanownych czytelników takim dysponuje i zechce się nim podzielić, będę wdzięczny.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 23, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-23 z 23

Gość • Sobota [24.11.2012, 18:03:24] • [IP: 46.113.235.**]

ET. Ja mieszkam w Swinoujsciu od1952 r, posiadam jeszcze zezwolenie na zamieszkanie, pozdrawiam,

Gość • Niedziela [08.04.2012, 17:20:06] • [IP: 178.238.253.**]

Pamietam, że na Warszowie na plaży między pierwszą a drugą wydmą też stały działa, czasami lufy dział wystawały ponad wydmy i skierowane były w stronę morza. To było na plaży przy latarni morskiej, niedaleko ruskiej bazy przy fosie, gdzie na wieżyczce stał wartownik. Pamiętam również kawiarnię pod molem to były wczesne lata 60-te, póżniej przy wielkim sztormie i cofce wszystko zostało zasypane piachem.

kris • Sobota [07.04.2012, 23:43:49] • [IP: 78.30.122.**]

w latach 70 po nocy sylwestrowej idąc na plażę z wesołym towarzystwem wstąpiliśmy do lokalu pod molo, paliło się w kominku a z kombajnu muzycznego radio +adapter leciały przeboje lat 50. niezapomniane wspomnienia.

Gość • Sobota [07.04.2012, 11:34:13] • [IP: 88.156.232.***]

a ja tam noc pod tymi filarami spedziłem z dorotą.

Fakt • Piątek [06.04.2012, 22:49:11] • [IP: 83.21.142.***]

Cd...Oczywiście działa były Rosyjskie bo my w tym czasie mieliśmy monitor rzeczny OKOŃ i ścigacz Op.BŁYSKAWICZNY - to była cała flota wojenna która stacjonowała w Świnoujściu.A Morski Batalion stacjonujący w Świnoujściu miał tylko broń ręczną.

Fakt • Piątek [06.04.2012, 22:05:35] • [IP: 83.21.142.***]

Atrakcje na plaży lat 46 - 47 (dokładnie nie pamiętam) na pierwszym wale wydmy były stanowiska artyleryjskie dział P.Lot i obrony wybrzeża Zauważyłem między falochronami wychodzący w morze holownik ciągnący tarcze artyleryjską domyśliłem się co się będzie działo - będzie ćwiczebne strzelanie, zdjęto pokrowce z luf - że na plaży było kilkudziesięciu ludzi i ponad głowami będą lecieć pociski, to strzelających nie obchodziło nie zamknęli plaży na czas ćwiczeń..W oddali zamajaczyła na długim holu tarcza strzelnicza, odszedłem jak najdalej nad wodę.Błysk huk podmuch ciepłego powietrza koło tarczy widoczne fontanny wody.Ludzie uciekali od dział jak najdalej ale i tak w uszach dzwoniło przez parę godzin ci co byli bliżej zapewne odczuli to więcej.Takie mam wspomnienia z tamtych lat, ale takich ćwiczeń jak byli plażowicze na plaży chyba więcej nie robili. Mam jeszcze inne wspomnienia związane z bunkrami przy plaży.

Gość • Czwartek [05.04.2012, 17:25:07] • [IP: 80.245.185.***]

ja pamietam pod molem kawiarnie kiedys tam kolega niezyjacy wylecial razem z szyba tak go zatoczylo na drugi dzien wszystko naprawilismy

Fakt • Czwartek [05.04.2012, 17:13:58] • [IP: 83.21.152.**]

Były kosze plażowe, magazyn tych koszy był pod górkę na Szopena za byłym cmentarzem (który wtedy jeszcze istniał) . Aż w tym magazynie powstał pożar i taki był koniec koszy plażowych, podzieliły los mola. Były plecione z wikliny czy - teraz ktoś by potrafił zrobić taki kosz i jaki by był koszt takiego kosza.

Gość • Czwartek [05.04.2012, 15:58:57] • [IP: 80.245.189.***]

w 1970 woda byla jeszcze pod tym niby molem.byly tez rowery wodne az pod rede sie plywalo.

Gość • Czwartek [05.04.2012, 07:11:51] • [IP: 79.186.111.***]

ciekawe co przeszkadzalo ten kawalek betonowego mola ze kazano go rozebrac nie mozna bylo go zostawic na pamiatke dla pokolen ale madrosc niszczenia i glupota to juz w niektorych jest w genach

GośćtT.G • Środa [04.04.2012, 10:17:25] • [IP: 83.168.106.**]

.Wysłałem Panu na adres Redakcji kilka moich fotografii z rodzinnych albumów, może nie są najlepsze technicznie, ale molo na nich autentyczne z roku 1970. Szkoda że nie zachowano tego małego fragmentu mola, można go było zostawić jako punkt widokowy, a przy okazji jako punkt orientacyjny jak ktoś się zgubi.Mmyślę że to nowe molo jak powstanie będzie godziło wszystkie nasze oczekiwania, tylko czy dożyjemy tego szczęśliwego momentu

gada • Środa [04.04.2012, 06:01:24] • [IP: 92.42.112.***]

Moim zdaniem ta fotografia pochodzi z lat siedemdziesiątych. W 1966, kiedy przyjechałam do Świnoujścia, molo wychodziło spory kawałek w morze, a pod pomostem ratownicy trzymali łódki. Można było budkę obejść dookoła, było dookoła barierki.

B-52 • Wtorek [03.04.2012, 07:36:37] • [IP: 31.63.246.**]

Dlaczego wyzywasz porządnych obywateli od gnojków? Niezłe dzieciństwo miałeś tzn. chciałbyś mieć, ale kiedy dzieci pływały w rowach, przerzucali sobie banalne prezenciki czy grały w hokeja, to Ty patrzyłeś przez okno jak dzieci się bawią, bo mama nie chciała Ciebie puścić z domu. Jedyne co robiłeś, to bawiłeś się żołnierzykami do dziś.

Gość • Poniedziałek [02.04.2012, 19:20:21] • [IP: 83.20.80.**]

z Niemcami w hokeja to ja grałem na zalewie jeszcze na początku lat 90-tych, tam gdzie są działki i granica, i żaden WOP nawet nas nie widział;), można było śmiało przejechać na rowerze do Kamminke co często robiłem;)

Gość • Poniedziałek [02.04.2012, 18:58:44] • [IP: 80.245.185.***]

takie bzdury pisza gnojki ja tu mieszkam od 1962 i rowami na lyzwach dojezdzalem do zalewu i nadodatek bo byla nas grupa gralismy z niemcami w hokeja co bylo niedopomyslenia a wop nas scigal oczywiscie zima a latem zesmy sobie przerzucali przez rowy graniczne banalne prezeciki tak ze gnojki do obory mysli ze ma komputer i zdechla fure to swiat doniego nalezy niech sie HHHHHHHH, j nauczy jak robic maslo twarog nawet sadzic ziemniaki pozdrowka dla pana historyka kiedys sie spotkam zJP mam duzo do porozmawiania pozdrawiam

Gość • Poniedziałek [02.04.2012, 18:43:42] • [IP: 80.245.185.***]

takie bzdury pisza gnojki ja tu mieszkam od 1962 i rowami na lyzwach dojezdzalem do zalewu i nadodatek bo byla nas grupa gralismy z niemcami w hokeja co bylo niedopomyslenia a wop nas scigal oczywiscie zima a latem zesmy sobie przerzucali przez rowy graniczne banalne prezeciki tak ze gnojki do obory

Fakt. • Poniedziałek [02.04.2012, 16:50:03] • [IP: 79.186.59.***]

Opisuje to co widziałem i jak pamiętam a mieszkam tu od 45 roku. ..a wiedza Szanownego Dr.J.P. historyczna szczególnie o Świnoujściu w oparciu o dokumenty arhiwialne jest fantastyczna. ..Więc szanowny czytelniku nie przyrównuj. .. czegoś co jest nieporównywalne.

Gość • Poniedziałek [02.04.2012, 16:20:36] • [IP: 92.42.113.***]

Z tego co zauważyłem to wiedza na temat Świnoujścia autora artykułów jest skromna w porównaniu z wiedzą pana o pseudonimie" Fakt"

Fakt • Poniedziałek [02.04.2012, 14:25:16] • [IP: 79.186.59.***]

Jak można było coś zniszczyć co zostało spalone a pozostała betonowa budowla i i pale z nadpalonym pomostem nie wiem skąd masz takie wiadomości -119 to mit że my zniszczyliśmy, jak można było konserwować coś czego nie było ?Trzeba było żyć w tamtych czasach to byś wiedział co ratować budynki czy świątynię.i kto to miał robić jak pierwszy transport to było 50 przesiedleńców a kościół miał zawalony dach i sufit.A budynki to były przeważnie rudery (patrz Ditrychówka na Warszowie) Ale my wolimy mity.Odnośnie świątyń Jedynym kościołem czynnym to był kościół przy Piastowskiej. ..Kościół przy Placu Wolności był zabezpieczony i długo nie czynny- chyba do 47 roku.

Gość • Poniedziałek [02.04.2012, 13:22:35] • [IP: 92.42.119.**]

Panie Plucinski molo skladalo sie z trzech czlonow 1betonowy 2metalowy 3drewniany.Molo zostalo zniszczone nie przez brak konserwacij lecz przez nasze wladze tak jak kosciul ewangelicki palacyk widokowy oraz gro obiektow.

Fakt. • Poniedziałek [02.04.2012, 12:09:50] • [IP: 79.186.59.***]

Qkolice Trzęsacza tam morze zabiera a w okolicach Świnoujścia oddaje, tak układają się prądy morskie...Pod koniec lat 60 robiono badania przy pomocy izotopu promieniotwórczego.Od 45 roku kiedy przybyłem do Świnoujścia morze" cofnęło"się około 70 do 100 m (tak to oceniam) Odnośnie mola.Zagłada jego nastąpiła w momencie celowego podpalenia w 46 roku (wiązano to z wysiedlaniem Niemców). Około 48 roku morze wyrzuciło na brzeg dużą barkę. Usiłowali ją odzyskać ale się nie udało więc została pocięta.Nasza MAR.WOJ zrobiła sobie kąpielisko oznaczając teren rozbrojonymi minami morskimi z aluminium. Były jeden sezon bo zaopiekowali się nimi złomiarze. Może dlatego że byłem młody ale wydaje się że -- wtedy woda była w morzu cieplejsza a piasek więcej suchy a słońce lepiej grzało...

Gość gość • Poniedziałek [02.04.2012, 11:51:36] • [IP: 77.255.216.**]

Pierwsza randka na tym molo. ..

Bździągwa™ • Poniedziałek [02.04.2012, 09:16:37] • [IP: 31.63.247.**]

Niedługo w ulotkach i tablicach informacyjnych tych pseudo apartamentowcach nie będą pisali: 50metrów od Morza, tylko 5km od Morza.

Oglądasz 1-23 z 23
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Tragiczne wydarzenie w Świnoujściu: Śmierć podczas nocnej awantury. Dziś około godziny pierwszej w nocy, w jednym z mieszkań przy ulicy Marynarzy w Świnoujściu doszło do tragicznego zdarzenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego: -"Zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu wezwania znajdował się mężczyzna ok. 50 lat z raną kłutą klatki piersiowej. Przed przyjazdem ZRM policja udzielała poszkodowanemu pierwszej pomocy. Następnie ZRM przejął pacjenta jednak prowadzone medyczne czynności ratunkowe nie przyniosły efektu - nastąpił zgon pacjenta." ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” Świnoujściu uprzejmie informuje, że w dniach od 29 lipca do 31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) w godz. od 10.00 do 12.00, na obiekcie Uznam Arena ul. Grodzka 5 w Świnoujściu będą przeprowadzane ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia będą się odbywać w obrębie przestrzeni miejsc postojowych i strefy dachu i nie będą powodować żadnych zakłóceń dla osób korzystających z obiektu we wskazanych godzinach. Prosimy o zachowanie spokoju i nie reagowanie na jednostki PSP na obiekcie w opisanym okresie. ■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■