POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [08.10.2014, 20:24:39] • Świnoujście

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

fot. Sławomir Ryfczyński

- Chcemy pomalować kościół, ale nie na taki zwykły sposób i nie tak na biało - z entuzjazmem odpowiada proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Gwiazdy Morza w Świnoujściu. Wyremontowany kościół ma wyglądać dokładnie tak jak kiedyś.

Kościół Gwiazdy Morza został zbudowany w 1896 roku. Zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Engelberta Seibertz. 15 sierpnia 1895 r. położono kamień węgielny pod budowę świątyni.

- Wspólnie z konserwatorem chcemy odtworzyć wygląd kościoła z czasów jego świetności, czyli z jeszcze czasów przed obiema wojnami - opowiada proboszcz. - Szukamy wszystkiego co się zachowało. Teraz zastanawiamy się w jaki sposób możemy odtworzyć to co zostało przez lata zaniedbane i zapomniane.

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

fot. Sławomir Ryfczyński

Żeby prace przebiegały sprawniej proboszcz parafii dysponuje starymi zdjęciami, które pokazują piękno kościoła.

Będzie wyglądał, tak jak w czasach swojej świetności. Kościół Gwiazdy Morza przechodzi remont

fot. Sławomir Ryfczyński

- Są one dla nas inspiracją i głównym dążeniem - dodaje proboszcz. - Chcemy to zrobić zgodnie ze sztuką konserwatorską, żeby się później nie wstydzić oraz, żeby Kościół Gwiazdy Morza służył na wieki.

W tym momencie prace remontowe trwają w zaciszu biur kościoła, lecz jest możliwe, że jeszcze w tym roku zaczną się prace z pędzlem przy ścianach.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 41

Gość • Piątek [10.10.2014, 14:47:24] • [IP: 188.33.185.**]

Jakie są najliczniejsze i najstarsze zabytki w Polsce? To kościoły. Dzięki miłości ludzi, temu, że przy ich jakby pomocy odnaleźli prawdę życia, one dziś istnieją i przez wieki były remontowane, a nawet odbudowywane niemal od zera - tak, jakby w konkretnych miejscach trwały same idee kościołów, trwalsze nawet od materii. Bo i tak jest - najważniejsze jest w Kosciele to, co niewidzialne, a ponieważ jesteśmy ludźmi, to potrzebujemy również widzialnego. Bełkot poniżej o pieniądzach ślą ci, którzy złamanego grosza nigdy nie dali Kosciołowi, który zgodnie z prawem w Polsce nie ma zagwarantowanych funduszy na zabytki, chyba że na te klasy zero. Jeśli jakaś rada miasta coś finansuje, to czyni to ciało demokratyczne widząc w kościele (czy np.świetlicy dla dzieci - kościelnej) wielki pożytek dla całej społecznosci. Przypominam, okres dzielenia człowieka na oficjalnego i nielegalnego, kościelnego, minął - kosciół jako zabytek służy nawet niewierzącym. Kosciół nie pobiera opłat za wstęp do światyń zabytkowych.

Gość • Piątek [10.10.2014, 12:58:23] • [IP: 92.42.119.**]

SUPER PROBOSZCZ NAM SIE TRAFIL TO FAKT, NIECH REALIZUJE PLAN ABY ODRESTAUROWAC MALOWIDLA

Gość • Piątek [10.10.2014, 09:47:26] • [IP: 89.229.84.**]

Szacunek dla ks. Dziekana za każdy jego pomysł i za realizację. Jest świetnym gospodarzem. Aż głupio się czyta te wszystkie komenty o księżach - złodziejach. Widać w nich kompletny brak wiedzy na temat źródeł finansowania Kościoła, gimbazie i zaciętym przeciwnikom, którym brakuje merytorycznych argumentów nie ma co tłumaczyć, bo i tak nie zrozumieją... Pozdrawiam wszystkich księży i parafian:-)

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:54:57] • [IP: 164.126.128.**]

22:38 - duża plebania? A znasz historię tej parafii, historię małej parafijki katolickiej dla Polaków i świątyni zbudowanej za pieniądze pracujących w niemieckim mieście naszych rodaków? Wiesz, że plebania służyła nie tylko księżom? Że działalność Kościoła nie ogranicza się do kultu i potrzebne sa pomieszczenia, zwłaszcza w mało przyjaznym dla katolików i to pochodzenia polskiego niemieckim mieście?Łatwo puścić na ekran i stronę www zdanie jak cios pięści, trudniej zapoznać się z historią parafii, Świnoujscia, bo to wymaga trochę wysiłku, także umysłowego.{ post z g.22:38 napisany jest niejasno, z błędami, ale chyba dobrze zrozumiałem intencje?}

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:47:15] • [IP: 80.245.186.***]

ip 43 i 228, gdybys chodzil do kosciola t znalbys szczegoly, raz w miesiacy w druga niedziele zbierane sa ofiary na remont kosciola, a ty oprocz jadu co dales na ten piekny zabytek??na remont zabytkow czesc kasy daje albo konserwator, albo ue!!proboszcza podziwiac za chec przywrocenia dawnej swietnosci!zastanow sie jakich farb uzyl moze twoj dziadek i pradziadek, by freski przetrwaly pod owczesna farba.jestes taki wyrachowany to zapytaj owsiaka dlaczego wyrecza rzad i zbiera kase na szpitale!!troche rozsadku!!zal mi was, musicie byc bardzo biedni duchowo!!

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:39:42] • [IP: 80.245.186.***]

DO IP 241, 116 I INNYCH - BARDZO SIE WSTYDZE, ZE SA W NASZYM MIESCIE Z TAKA NIENAWISCIA W SERCU - ZA CO??JESTESMY PEWNI, ZE JAK COS CIE BOLI TO WOLASZ...O JEZU!, O BOZE, , , , JAK BARDZO UBOGA JEST TWOJA DUSZA, LUDZIE O TAK OBRZYDLIWYCH WYPOWIEDZIACH NIE POTRAFIA KOCHAC, PRZYTULAC, NIGDY NIE BEDA SZCZESLIWI!TEN KOSCIOLEK JEST TAK PRZYTULNY, WEJDZ TAM POROZMAWIAJ Z PANEM BOGIEM, ODPOWIEDZ SOBIE ILE DALE NA UTRZYMANIE ZABYTKOW, MOZE NIE WIESZ, ZE TO TWOJ DZIADEK BUDOWAL TEN KOSCIOL!!A TY BEZ ZADNYCH ZASAD OBRAZASZ TYCH CO O NAS MYSLELI 100 LAT TEMU I NAS, KTORZY TEZ CHCA NASTEPNYM POKOLENIOM ZOSTAWIC SWIADECTWO WIARY.TAK MYSLE, ŻE MOZE JESTES JEDNYM Z TYCH, KTORZY NA ULICA ZACZEPIAJA MAJAC ZNIKOMA WIEDZE O RELIGII, STRASZA KONCEM SWIATA ITD, PEWNIE JESTES JEDNYM Z NICH.OGROMNIE ZALGDZIE TY SIE WYCHOWYWALES?SADZE ROWNIEZ, ZE JESTES JESZCZE KAWALEREM I MOZE NADEJSC TAKI DZIEN, ZE WRESZCIE KIEDYS SIE ZAKOCHASZ, A DZIEWCZYNA POWIE IDZIEMY DO OLTARZA TO CO WTEDY ODPOWIED TAKI BEZDUSZNY PYSKACZ?LEPIEJ BADZ SAM I NIE-UNIESZCZE

Gość • Czwartek [09.10.2014, 22:38:20] • [IP: 62.69.251.***]

nigdzie nie widziałam żeby w budynek kościoła/zabytek/ była wbita taka duża plebania, tak wiele kościół stracił na zewnętrznym wyglądzie-jak w czasach swojej świetności

Gość • Czwartek [09.10.2014, 21:27:43] • [IP: 83.21.125.***]

W jednym czasie remontowane są trzy kościoły fajny zbieg okoliczności ?? Ciekawe kto za to płaci??

Londynczyk • Czwartek [09.10.2014, 19:55:45] • [IP: 2.30.130.**]

Nie lubie klech ale ten pomysl pochwalam.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 16:06:09] • [IP: 62.69.253.***]

Słowa uznania dla księdza proboszcza, wspaniały kapłan, dobrze, że wrócą stare freski, były piękne. Jeszcze słowo, najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy są z dala od Boga i Kościoła, tyle w nich nienawiści, biedni sfrustrowani ludzie. Życzę im przemiany i nawrócenia bo kiedy się opamiętacie może być za późno moi panowie.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 15:35:55] • [IP: 95.129.229.***]

Ciekawe czy przed Komunią 2015 zdążą...?

Gość • Czwartek [09.10.2014, 14:39:20] • [IP: 178.238.246.***]

Wstyd mi za Tych, którzy pozwalają sobie na zbyt wiele, co może jest przejawem zachłyśnięcia się WOLNOŚCIĄ. Ani z wiedzą, ani z KULTURĄ, nie ma to nic wspólnego i nie trzeba tu nikogo bronić, jeśli mówimy o trosce parafii o zabytkowy budynek, jakim jest kościół Gwiazdy Morza. Należy pochwalić ludzi, którzy dbają o zabytki Pomorza i nie ważne, czy to te niemieckie, czy jeszcze wcześniejsze, materialne ślady suwerennych WŁADCÓW POMORZA ZACHODNIEGO, słowiańskich Gryfitów. I tej prawdy nikt nie przekreśli i nie zamaże, choćby był taki, jak te wściekłe" muchy lecące na mięso, gdy mowa o Kościele", do których trafnie porównał internauta z IP:188.33.219.*. Nie przeszkadzają mi różnice poglądów, ale sposób ich wyrażania, na tym portalu, jest nie do przyjęcia, bo to ZAKŁÓCA HARMONIĘ, co można porównać do FAŁSZYWYCH głosów w chórze. Wtedy powstaje obrzydliwa KAKOFONIA, a to już denerwuje ponad miarę. Nie chcę ludzi, którzy uważają się za inteligentnych i pewnie nowoczesnych, nazywać BARBARZYŃCAMI, ale to zależy od NICH

Gość • Czwartek [09.10.2014, 13:11:49] • [IP: 93.94.184.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Czwartek [09.10.2014, 11:54:45] • [IP: 62.69.254.***]

I po co ten jad. Swoje myśli zobaczycie w odpowiednim czasie.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 11:44:49] • [IP: 92.42.116.***]

Czytam długie teksty obrońców kościoła niżej i się uśmiecham: tylko złodziej potrzebuje adwokata i obrońcy. Jak głęboko księżulo ma rękę w waszej kieszeni? I nie widzicie połączenia pomiędzy miliardami wydawanymi co roku na potrzeby księży a brakami w kasie na leczenie czy inne, ważne sprawy? Żadnego?

Gość • Czwartek [09.10.2014, 10:29:54] • [IP: 178.238.251.***]

Kto nato da pieniądze?-wyzyskiwacze.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 09:53:55] • [IP: 109.241.63.***]

przede wszystkim Kosciol musi byc ogrzewany bo bedzie lipa !!

Sram na waszego boga. • Czwartek [09.10.2014, 09:35:43] • [IP: 62.69.241.***]

Kościół zburzyć, centrum rozrywki postawić.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 09:19:36] • [IP: 95.129.228.***]

Ok niech tam sobie będzie, ale czy nie można było by zrobic tak jak w niemczech, że wierni tylko wierni temuż kościołowi płacą zwyczajnie podatek u sąsiadów jest to 50 oiro, ha ale w tym ciemnogrodzie to nie przejdzie a dlaczego a dlatego, że podpisało państwo na siebie cyrograf zwany konkordatem i chciał nie chciał wierzący czy nie musi płacić na kościół. . czy to nie jest chore się pytam ??

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:58:15] • [IP: 178.238.246.***]

50 lat temu bralam slub wtym kosciele, dobze pamietam jak dwa wygladaly obydwa koscioly rodzice przjechali do s-cia w1946 r byl zwyczaj swoich lawek moglo by to wrucic, a moj dziadek byl ciesla ina Boze Cialo zawsze robil oltarz rzemiosl slowa uznania dla proboszcza pozdrawiam parafianka.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:52:00] • [IP: 62.69.231.***]

Na dzień dobry widać, że to są amatorzy. Podobnie będzie, jak z tymi kamienicami na Hołdu. Takim aparatem, to ta Pani może sobie robić, ale * w trybie automatycznym.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:46:02] • [IP: 62.69.241.***]

Wielki szacunek dla proboszcza! wspanialy człowiek, mało takich księży. Jeszcze tylko Ks Edward a reszta w naszym mieście chyba minęła się z powołaniem. A, Ks Paweł też jest ok, tylko trochę za bardzo krzyczy na dzieci na religii.. za to katechetka pani Krysia jest kochana.

MEWA • Czwartek [09.10.2014, 08:27:54] • [IP: 92.42.113.***]

Nie wierzę w kościół, wierzę w dobrego człowieka. Jednak sam pomysł z renowacją jest bardzo dobry bo zdecydowanie popieram stare zabytkowe kościoły niż budynki niczym centra handlowe np. w Łagiewnikach czy Sanktuarium Maryjne w Licheniu - Bizantyjski przepych i kicz.

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:12:47] • [IP: 159.245.16.***]

Na miejscu tego kosciola moglaby powstac jadlodajnia-lepsze ot jak te stare czarne dziewice

Gość • Czwartek [09.10.2014, 08:08:38] • [IP: 188.33.219.*]

To sa chore obsesje jakichś frustratów, których przyciąga każdy temat o Kościele, jak muchy mięso, kilka wpisów poniżej z ujawnionymi obsesjami PIENIĘDZY. W Polsce szczególnie od czasów Komuny jest tak, że wszystko zależy od wiernych, nie ma w budżecie miejskim pozycji" Kościół", natomiast, jeśli tenże Kosciół zapragnie dofinansowania, to są w mieście radni, oni wybrani zostali w demokratycznych wyborach, oni decydują. Może Kk zechcieć dofinansowania UE, tak jak KAŻDY w naszym kraju, i może go nie dostać/ dostać, ale. ..nie słychać o żadnej chęci dofinansowania - wszystko dzieje się w chorych głowach nieudaczników, szukających tematu, który zagłuszy ich niepowodzenia życiowe.

Oglądasz 1-25 z 41
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PROGNOZA POGODY DLA POLSKI na dzień 07-12-2022. Na północy kraju spodziewane są marznące opady mokrego śniegu powodujące gołoledź i oblodzenie. Pogoda w kraju kształtowana będzie przez płytki, rozbudowujący się układ niskiego ciśnienia znajdujący się nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, napływać będą wilgotne i chłodne masy powietrza polarnomorskiego i częściowo arktycznego. Prognozowana jest pochmurna aura z opadami mieszanymi obejmującymi cały obszar kraju, będą to słabe i miejscami umiarkowane opady deszczu ze śniegiem o charakterze zarówno przelotnym jak i jednostajnym z przerwami. W całym kraju pojawią się opady mżawki, deszczu i mokrego śniegu o słabym, chwilami umiarkowanym natężeniu. W przypadku rejonów północych opady będą powodować śliskość na drgoach i chodnikach. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie około 0°C/4°C, najcieplej będzie w pasie południowym natomiast najchłodniej na północnym - wschodzie i w pasie północnym. Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny, w górach oraz miejscami na wybrzeżu bardzo silny i porywisty, wiejący z kierunków południowo - zachodnich ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy malarstwa na szkle Pana Leszka Króla z Kamienia Pomorskiego. Wernisaż odbędzie się dnia 8 grudnia (czwartek) o godz. 17:00 w Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rada Miasta przyjęła treść apelu do firmy Fresenius o pozostawienie w Świnoujściu sprzętu do dializ i przekazaniu go miastu, które chce działalność stacji powierzyć Szpitalowi Miejskiemu ■ Naczelnik Wydziału Ochrony Srodowiska i Leśnictwa Tułodziecka-Terenda; "uważam za ogromny sukces, że mamy w Świnoujściu parking na którym możemy przechować odholowane pojazdy i wraki ■ Radna Agatowska: apeluję do wydziału gospodarki komunalnej i środowiska o spotkanie z Policją i ustalenie zasad dotyczących usuwania samochodów i wraków zaparkowanych w pasie drogowym ulic ■ 94 wnioski na zakup węgla w Świnoujściu, w większości wnosokują o to mieszkańcy praworzeża ■ Prezydent Miasta; „postanowiłem wyłączyć po zmroku oświetlenie promenady i parków bo nikt z tego teraz nie korzysta” ■ Ćwiczenia „NEPTUN-22” w Świnoujściu – utrudnienia w ruchu. 25 listopada 2022 roku, od godziny 07:30 do godziny 14:30, na terenie dzielnicy Warszów w Świnoujściu, odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „NEPTUN-22”, w związku z czym, należy spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie terminala LNG i przyległego kompleksu leśnego. W tym czasie ruch pojazdów na ul. Ku Morzu, na odcinku od zjazdu z wiaduktu do ronda przy parkingu, zostanie wstrzymany. Organizatorzy ćwiczeń - Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Miejska Policji w Świnoujściu przepraszają za możliwe utrudnienia. ■ W ciągu dnia w pasie częściowo centralnym i zachodnim będą występować spadki temperatury powietrza i gruntu do oraz poniżej 0°C powodujące oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników, ponadto w województwie podkarpackim i lubelskim od rana będą występować gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 50 - 100 m. ■ Taksówkarze (przedsiębiorcy) chcący zachować dotychczasowe licencje wydane przed 1 stycznia 2020r. powinni do 31 grudnia 2022r. złożyć wniosek o dostosowanie licencji do obecnych ustawowych wymogów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście ■ Mężczyzna wypadł przez okno na 4. piętrze. Do tego zdarzenia doszło nad ranem 3.11.2022r. Z okna znajdującego się na czwartym piętrze budynku przy ulicy Matejki 1a, wypadł mężczyzna. Na skutek upadku doznał licznych obrażeń, został przewieziony do szczecińskiego szpitala ■ Multipleks Cinema3D zlokalizowany w Galerii Corso od 28 października br. funkcjonuje pod nową nazwą Multikino. Zmienione zostały wszystkie logotypy znajdujące się w centrum handlowym w Świnoujściu oraz na jego fasadzie ■ Portal iswinoujscie.pl wygrał w sądzie z gminą miasto Świnoujście. Wygrana właściciela i naczelnego redakcji dotyczy nieprawnego żądania usunięcia z portalu, artykułu: „Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?” ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów. Już w grudniu swoją działalność zakończy stacja dializ w Świnoujściu. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich pacjentów korzystających ze stacji dializ znajdującej się w "Rusałce" ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 18 października (wtorek) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panem Markiem Żymłą. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Mieszkańcy Świnoujścia, zainteresowani zakupem węgla opałowego, proszeni są o zgłaszanie zapotrzebowania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, pod numerem telefonu 091 32 25 491. W terminie do 10 października 2022 roku należy zgłosić zapotrzebowanie na cały sezon grzewczy. Szacowana cena opału wyniesie około 2600-2800 zł brutto za tonę. W ofercie znajdzie się: miał węglowy, groszek oraz orzech 2. W Świnoujściu węgiel będzie można nabyć w miejskiej spółce PEC lub w innych podmiotach wskazanych przez Prezydenta Miasta. Opał pochodzić będzie z zasobów zorganizowanych przez PGE Paliwa sp. z o.o. oraz spółkę OT Port. ■ Informacja banku. Punkt kasowy w urzędzie. Jak informuje Bank Pekao S.A., od dnia 3 października 2022r. do odwołania punkt kasowy banku przy ul. Wojska Polskiego 1/5 (budynek urzędu miasta) będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 15.30, dla petentów urzędu miasta w godz. 08.00 – 15.15. Przerwa w obsłudze w godz. 12.00 -12.15 ■