POGODA

Reklama


Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [19.08.2014, 16:31:19] • Świnoujście

5 pytań do Alicji Sawickiej, Dyrektor programowej Festiwalu FAMA

5 pytań do Alicji Sawickiej, Dyrektor programowej Festiwalu FAMA

fot. Agnieszka Puszcz

Monika Stopczyk: Zanim podejmiemy temat 44. FAMY, chciałabym, żebyśmy wróciły do tego, co w Świnoujściu działo się w ubiegłym roku. Czy są wydarzenia, prezentacje, które szczególnie zapadły Ci w pamięć, z jakichś względów były wyjątkowe?

Alicja Sawicka: Byłam pod dużym wrażeniem dwóch projektów, które zdecydowaliśmy się nagrodzić ex aequo Nagrodą Trójząb Neptuna dla najlepszego wydarzenia artystycznego. Były to: koncert zamykający pracę sekcji wokalnej „Parszywa dwunastka” – duże poczucie humoru i świetne interpretacje – oraz „Miejscovnik”, chyba pierwszy projekt w historii festiwalu, który zdobywając jedną z głównym nagród FAMY, funkcjonował jedynie w Internecie, a jednocześnie wywarł ogromny wpływ na integrację uczestników festiwalu, otworzył ich na współpracę artystyczną. Kibicuję również Pawłowi ASD Rogińskiemu, poecie i slamerowi, oraz magicznemu zespołowi Poprzytula, uhonorowanym ex aequo Trytonem, nagrodą dla największej osobowości artystycznej festiwalu.

Program tegorocznej FAMY jak co roku obfituje w koncerty, spektakle, spotkania, wystawy. Na co chciałabyś szczególnie zwrócić uwagę turystów oraz mieszkańców Świnoujścia?

Jak co roku zachęcam do udziału w spotkaniach w ramach cyklu „Miejsca literatury”. Podczas aktualnej edycji naszymi gośćmi będą: Natasza Goerke, Artur Daniel Liskowacki, Marian Pilot, Filip Springer, Bohdan Zadura oraz Małgorzata Rejmer – to ostatnie spotkanie jest przygotowane przy współpracy z Kurierem Szczecińskim i Festiwalem Literatury Kobiet „Gryfia”. Z kolei z inicjatywy Grupy PWN odbędzie się spotkanie „Wydaj się sam!” prezentujące możliwości self-publishingu w portalu Ropisani.pl. Polecam również cykl koncertów specjalnych: Zespół Dziewczyny, Skubas, Vołosi, Marcin Masecki i Mikołaj Pałosz oraz „Laboratorium muzyki” w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra z towarzyszeniem studentów UMFC, solistą Adamem Klockiem na wiolonczeli i Tomaszem Tomaszewskim – koncertmistrzem. Ważnym elementem programu FAMY są projekty w ramach poszczególnych sekcji festiwalu. W tym roku m.in.: wystawa sekcji sztuk wizualnych „Habitat”, wystawa fotograficzna „Zero grawitacji”, „Fama improwizowana” (sekcja teatralna), „Krzewimy i krzaczymy kulturę i sztukę oraz osobistą” (wokaliści) oraz „Obywatel na wakacjach”, koncert przygotowany przez zespoły zaproszone na FAMĘ i wyreżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego. Nie zapominajmy, że FAMA to przede wszystkim debiutanci. Warto więc uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, ponieważ wierzymy, że na młodych artystów zaproszonych na FAMĘ czeka wiele sukcesów. Na wszystkie wydarzenie wstęp oczywiście wolny.
Przez kilkanaście lat Twoich przyjazdów na FAMĘ widziałaś już ogrom prezentacji, występów, koncertów. Myślisz, że można Cię jeszcze czymś zaskoczyć?
Myślę, że gdyby nie pewność, że twórcy FAMY mnie zaskoczą, to nie organizowałabym tego festiwalu. Ta energia i pasja stanowią wielką motywację.
W tegorocznym koncercie finałowym poza uczestnikami warsztatów wokalnych i zespołami, weźmie udział wyjątkowy gość – Ewa Bem. Możesz zdradzić czytelnikom trochę szczegółów na temat tego wydarzenia?
Wokaliści będą pracować pod kierunkiem artystki i pedagoga Anny Serafińskiej, dobrze znanej famowiczom i mieszkańcom miasta. Kierownikiem muzycznym koncertu jest świnoujścianin Marek Pędziwiatr. Wydarzenie zaprezentuje muzykę z wczesnej fazy twórczości pierwszej damy polskiego jazzu Ewy Bem, zawartej na wydanej w 1974 roku płycie Bemowe frazy. Wokaliści FAMY będą pracować nad utworami wybranymi dla nich podczas warsztatów i wystąpią na jednej scenie z Ewą Bem, być może wykonają także wspólnie jakąś piosenkę.
I ostatnie pytanie – czy w ferworze przygotowań pamiętałaś, by zamówić słoneczną pogodę?
Zamówiłam, oczywiście, już dawno. Jestem jednak świadoma, że takich zamówień jest sporo w gorącym okresie festiwalowym. Na szczęście uczestnicy FAMY prezentują się świetnie przy każdej pogodzie.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W związku z trwającymi pracami naprawczymi trakcji kolejowej PKP, uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Warnowo – Świnoujście – Warnowo ■ 11.00 "Baśnie świąteczne" spotkanie z Michałem Juszczakiewiczem Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego, ul. Piłsudskiego 15 Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego Wstęp wolny ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■