Kredyt na ekologiczne inwestycje stanowi do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia. Dodatkowo Bank zapewnia elastyczny okres finansowania, który może wynieść nawet 20 lat, przy czym preferencje wynikające z dopłat z WFOŚiGW obejmują pierwsze 7 lat. Przedmiotem kredytowania mogą być m.in. inwestycje z zakresu usuwania odpadów zawierających azbest, przebudowa kotłowni opalanych paliwem stałym na bardziej ekologiczne, przedsięwzięcia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, budowa i modernizacja kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, termomodernizacja budynków, czy budowa oczyszczalni ścieków.
W przypadku kredytu z dofinansowaniem z WFOŚiGW w województwie zachodniopomorskim, preferencyjne oprocentowanie przez pierwsze siedem lat kredytowania ustalone jest na poziomie WIBOR 3M pomniejszony o 3 p.p., jednak nie mniej niż 2% w skali roku. Warto zatem wybierać eko inwestycje – korzyścią jest nie tylko tańszy kredyt ale i przyszłe oszczędności. Przykładowo – jak
wynika z wyliczeń ekspertów Banku Ochrony Środowiska, po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku jednorodzinnego, zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania domu może spaść nawet o połowę.
Wszyscy Klienci zainteresowani dofinansowaniem mogą wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej Banku pod adresem www.bosbank.pl/kontakt/formularz-kontaktowy lub zgłosić się do EKOdoradców w placówkach BOŚ Banku na terenie województwa zachodniopomorskiego.
• Szczecin, ul. Monte Cassino 16, 91 48 00 600
• Kołobrzeg, ul. Piastowska 10, 94 358 25 31
• Koszalin, ul Zwycięstwa 42, 94 347 48 00
Grajwzielone: a jak wyjaśnisz fenomen, że nawet wyraźnie cieplejsza zima (niezależna od termomodernizacji) nie zmniejszyła rachunków? Piszę o tym, że o nieopłacalność zadba już PGNiG wraz z rządem. Niech jeszcze tylko mocniej poszczekają na wschód.
Skoro rachunki utrzymały się na takim samym poziomie, zastanowiłbym się, czy termomodernizacja została wykonana odpowiednio albo czy posiadana istalacja grzewcza wyposażona jest w odpowiednią termoregulację. Czystą energię i przez to zysk dla środowiska, uzyskuje się z energii odnawialnej tj. energię geotermalną, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, energię wiatrową, biopaliwa..
Po termomodernizacji (ocieplenie ścian, wymiana okien itp.) rachunki za paliwo (gaz) utrzymały się na takim samym poziomie, jak przed. Dodać należy o wiele cieplejszą zimę... i tylko portfel chudszy. Jedyny zysk dla przyrody jest ten, że sąsiad, który pali śĶieciami, ciepłą zimą pali mniej...
Okres zwrotu inwestycji prawdopodobnie zbiega się ze spłatą zobowiązania kredytowego, jednak wg. mnie, warto! Potem to już tylko" czysty" zysk dla portfela i środowiska.