POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [25.12.2015, 18:11:54] • Świnoujście

Wcale nie kupujemy choinek. Czy wiecie, że...

Wcale nie kupujemy choinek. Czy wiecie, że...

Autor: gpointstudio(fot. Fotolia.com )

Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania choinki, ubierania choinki, wybierania między choinką żywą a sztuczną... Tymczasem chyba niewielu z nas wie, że tak naprawdę tym terminem określa się dopiero ustrojone drzewko świerku lub jodły. Jego obecność pierwotnie wiązała się z przedchrześcijańską tradycją ludową, zaś współcześnie stanowi nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Skąd wzięły się zwyczaje związane z choinką?

Krytykowane przez kościół

Na temat genezy ubierania choinek jest wiele teorii. Najstarsze informacje o drzewku przyozdabianym pochodzą z XV i XVI wieku, gdy mieszkańcy Alzacji ustawiali w domach drzewka iglaste i przyozdabiali je naturalnymi ozdobami (jabłuszkami, ciasteczkami czy ozdobami z papieru). Takie zwyczaje były często krytykowane przez kościół, który traktował je jako obrzędy pogańskie.
Obecne w kulturach antyku

Niektórzy uważają, że historia choinki sięga jeszcze czasów antycznych. W starożytnym Rzymie mieszkańcy podczas obrzędów, by udobruchać boga urodzaju, ozdabiali drzewa liściaste bluszczem i laurem. U Celtów taką rolę pełniła jemioła. Egipcjanie świętując najkrótszy dzień w roku – przesilenie zimowe, znosili zielone liście palm daktylowych do swoich domów jako symbol „triumfu życia nad śmiercią”. Dla druidów żywe gałązki ostrokrzewu oznaczały wieczne życie, a w mitologii nordyckiej symbolizowały odrodzenie boga światła i piękna – Baldera.
Silniejsza niż dąb

Prawdziwą popularność choinka zyskała dzięki świętemu Bonifacemu, mnichowi, który w VIII wieku nawracał pogan żyjących na terenie dzisiejszych środkowych i wschodnich Niemiec. Według legendy św. Bonifacy nawracając pogańskie ludy ściął potężny dąb, który dla Germanów był drzewem świętym. Upadający dąb zniszczył wszystkie rosnące wokół niego drzewa prócz małej jodełki. "Widzicie, ta mała jodełka jest potężniejsza od waszego dębu. I jest zawsze zielona, tak jak wieczny jest Bóg dający nam wieczne życie. Niech ona przypomina wam Chrystusa" – miał powiedzieć w trakcie kazania misjonarz. Czy tak było naprawdę – nie wiadomo. W każdej religii choinka była symbolem czegoś innego i brak jest jednoznacznych potwierdzeń z historii.

Według najstarszych górali

Jest też góralska legenda, która głosi, że pomysłodawcą świątecznej choinki był… niedźwiedź. W dniu narodzin Chrystusa zwierzęta postanowiły Go obdarować. Tylko niedźwiedź nie miał żadnego prezentu , więc wymyślił, że podaruje małą jodełkę. W trakcie wędrówki do miejsca narodzin Chrystusa drzewko namokło i utworzyły się na nim sople, które w blasku księżyca przypominały piękne ozdoby i tak według góralskiej legendy pięknie przystrojona choinka stała się symbolem narodzin Jezusa.

„Tyle legendy. Jak było naprawdę, kto i po co wymyślił choinkę, tego nikt nie wie. Pewne jest jedno: drzewa od zawsze fascynowały ludzi jako coś magicznego i towarzyszyły różnym ważnym wydarzeniom, takim jak narodziny, śmierć i wesele” – powiedziała Ewa Pliszka, etnograf z Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie). A czym choinka jest dla nas? Symbolem rodzinnej bliskości, pokoleniowej tradycji, świątecznej atmosfery... czym jeszcze?


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Niedziela [27.12.2015, 20:07:18] • [IP: 94.254.128.**]

DO [27.12.2015, 08:05:44] • [IP: 46.112.252.**] Co ci dolega?? to jest zdjęcie z" fotolia", a telewizja i dziennikarze?. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Gość • Niedziela [27.12.2015, 08:05:44] • [IP: 46.112.252.**]

11:41 - Ale tylko w propagandzie TVN, Wybiórczej, Lisweeka, Polityki, Onetu, itd., tam w ten sposób by dopisano dalszą historię tej rodziny - te media ukazują rodzinę z upodobaniem jako źródło patologii, może dlatego, że sami dziennikarze tych mediów najczęściej są po rozwodach (dziennikarskie środowisko w stolicy bardzo jest pod tym względem. ..nie wiem jak to nazwać...samoporanione?)

Gość • Sobota [26.12.2015, 11:41:28] • [IP: 193.200.150.**]

Niby taka wesoła szczęśliwa rodzinka, a po świętach ten gość znowu zamieni się w zwyrodnialca, który będzie nap&^%ał żonę i córkę.

Gość • Sobota [26.12.2015, 10:36:32] • [IP: 94.254.129.***]

Tak sobie czytam legendy o choince kto, kiedy, poco i na co. Prawdopodobnie choinka (drzewko iglaste) w domu; to pierwszy naturalny odświeżacz powietrza stosowany przez człowieka??

Aiden Shaw • Piątek [25.12.2015, 22:07:45] • [IP: 95.129.228.**]

Czy na zdjeciu jest Aiden Shaw?Skandal?

Gość • Piątek [25.12.2015, 20:33:56] • [IP: 46.112.252.**]

Dodać trzeba, że starożytni Rzymianie wieszali w czasie tych najdłuższych nocy zielone gałązki w domach, by energia witalna płynaca z drzew przeniknęła wnętrza, stała się udziałem ludzi. Widać nić wspólną tamtym czasom i choince. Kościół postępował mądrze - widząc uwikłanie pogan w magię, w pewne nawet związki ze złymi duchami (wiele religii miało wyraźnie satanistyczne elementy, jak np. prostytucja w miejscach świętych), stosował to, co od XVI wieku ponownie zastosowali i udoskonalili jezuici - inkulturację, czyli użycie form danej kultury, nawet pogańskiej, dla nadania im nowego sensu, ale zarazem najlepiej wyrażającego podświadome oczekiwania ludów, oczekiwania na czystość, świętość, wierność jednemu, prawdziwemu Bogu.

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Już w najbliższy poniedziałek, 26 maja, do Świnoujścia zawita Trzaskobus – ogólnopolska inicjatywa spotkań z mieszkańcami, organizowana z udziałem polityków Koalicji Obywatelskiej. Z tej okazji o godzinie 11:30 na Promenadzie, w pobliżu Galerii Promenada, odbędzie się briefing prasowy z udziałem czołowych postaci polskiej sceny politycznej. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: • Marek Belka – były Premier RP i były prezes Narodowego Banku Polskiego, a także były europoseł, • Paweł Kowal – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i były wiceminister spraw zagranicznych, • Artur Łącki – poseł na Sejm RP, reprezentujący region Pomorza Zachodniego, • Olgierd Geblewicz – marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W trakcie briefingu poruszone zostaną m.in. tematy związane z polityką krajową, samorządnością, wyzwaniami rozwoju regionów oraz nadchodzącymi wyborami. Organizatorzy zapowiadają również obecność kolejnych gości, których udział jest w trakcie potwierdzania. Trzaskobus to nie tylko wydarzenie polityczne, ale także przestrzeń do otwartego dialogu z obywatelami. Wizyta w Świnoujściu wpisuje się w szerszą trasę, której celem jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami i rozmowa o sprawach najważniejszych dla lokalnych społeczności. Wydarzenie ma charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają zarówno mieszkańców, jak i przedstawicieli mediów ■ 25 maja w Muszli Koncertowej w Świnoujściu wystąpi Oksana Biłozir. Jest uważana za epokowego artystę w historii swojego kraju. Artystka ludowa Ukrainy, minister kultury Ukrainy, filantropka i wolontariuszka jest dla milionów Ukraińców ulubioną piosenkarką. Jej koncerty są zawsze wypełnione energią życzliwości i miłością, a jej piosenki od dawna są wyrazistym symbolem tego, co ukraińskie ■ Nasze dziewczęta ze Świnoujścia i ich opiekun i choreograf Izabela Gromek - Świątek zdobyły pierwsze miejsce w 27 FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO . TEATR TAŃCA GOTHIKA PO RAZ DRUGI Z RZĘDU ZOSTAŁ LAUREATEM 27. FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ WOJSKA POLSKIEGO ORAZ NAGRODY SPECJALNEJ POLSKIEJ GRUPY ZBROJENIOWEJ. TEATR TAŃCA GOTHIKA 🥇🏆 Liliana Ośmialowska, Nadia Guzik, Wiktoria Mokrzycka, Zofia Tałanda, Hanna Puźniak, Łucja Drachal, Luiza Kradyna, Ida Świątek, Zuzanna Wlczak, Julia Tarnowska. Tytuł widowiska tanecznego: "JESZCZE POLSKA NIE ZGINEŁA, KIEDY MY ŻYJEMY" 🇵🇱 ■