POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [30.12.2015, 12:37:06] • Polska

Pierwsze laboratoria mobilne na straży jakości inwestycji PLK

Pierwsze laboratoria mobilne na straży jakości inwestycji PLK

fot. Organizator

Bezpośrednia kontrola inwestycji na terenie całego kraju oraz badanie jakości realizacji prac na każdym ich etapie – takie możliwości monitoringu inwestycji uzyskały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dzięki zakupowi mobilnych laboratoriów. Pierwsze dwa specjalistyczne pojazdy właśnie rozpoczynają pracę, a kolejnych 10 zarządca infrastruktury kupi w przyszłym roku.

Laboratoria mobilne wzmocnią prowadzony przez PLK stały monitoring jakości, który obejmuje również kontrolę materiałów budowlanych stosowanych do realizacji prac inwestycyjnych. Pojazdy umożliwią pobranie i zbadanie próbek m.in. kruszyw, gruntów czy mieszanki betonowej bezpośrednio w terenie, bez względu na porę dnia. Jedno laboratorium mobilne będzie w stanie wykonać ponad 40 badań dziennie.

– Systematyczna i dokładna kontrola jakości materiałów, z których budowana jest infrastruktura kolejowa, jest wyrazem dbałości o bezpieczeństwo. Przestrzeganie norm daje gwarancję,
że materiały eksploatacyjne pozwolą na bezpieczny przejazd pociągu oraz długoletnią, bezproblemową eksploatację linii kolejowych – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Pierwsze dwa pojazdy rozpoczną pracę w terenie jeszcze w tym roku. Docelowo PLK będą miały 12 terenowych laboratoriów mobilnych, które zapewnią monitoring wszystkich najważniejszych inwestycji kolejowych w kraju. Dzięki nim zespoły projektowe oraz zespoły ds. jakości uzyskają możliwość wykonywania badań kontrolnych oraz dodatkowych, w celu weryfikacji jakości materiałów, a także miejsc, które podczas przeglądu wzbudziły wątpliwość pod względem jakości.

– Zapewnienie dostępu do badań wykonanych w niezależnych od wykonawcy laboratoriach jest kluczowym narzędziem kontroli jakości przy realizacji robót budowlanych. Uzyskanie wysokiej klasy infrastruktury kolejowej zapewnia dłuższą i bezawaryjną eksploatację, a także zwiększa świadomość osób odpowiedzialnych za realizację inwestycji i samodyscyplinę wykonawcy – wyjaśnia Tomasz Kruk, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odpowiedzialny za jakość i ryzyko operacyjne.

Pierwsze laboratoria mobilne na straży jakości inwestycji PLK

fot. Organizator

Program inwestycyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakłada realizację do 2023 r. blisko 300 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości przekraczającej 67 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż zarządca infrastruktury miał do dyspozycji w latach 2007-2015. – Takie zwiększenie zakresu programu inwestycyjnego PLK wymaga zintensyfikowania produkcji, co może wpłynąć na jakość realizacji robót oraz samych materiałów i wyrobów budowlanych. Spółka realizuje projekt kontroli jakości inwestycji w sposób dostosowany do charakterystyki projektów liniowych, która zakłada prowadzenie prac równocześnie w kilkunastu lokalizacjach. Dlatego wdrożyliśmy innowacyjne rozwiązanie, czyli laboratoria mobilne, których wyposażenie będzie dostosowywane do aktualnych potrzeb – podkreśla Artur Odyniec, dyrektor Biura Audytu i Jakości PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

To rozwiązanie pozwoli na dalszy rozwój „tarczy jakościowej” wdrożonej przez zarząd PLK oraz skuteczną kontrolę realizowanych inwestycji kolejowych. Jej filar obok mobilnych laboratoriów stanowić będzie Centralne Laboratorium Badawczo-Rozwojowe. Prace nad jego utworzeniem rozpoczęły się kilka tygodni temu. Laboratorium centralne będzie się składać z pięciu wyspecjalizowanych wydziałów podzielonych ze względu na prowadzony rodzaj badań (kruszywa, grunty, masy i diagnostyka nawierzchni, betony oraz diagnostyka kolejowa). Pracę znajdzie w nim 25 specjalistów, których zadaniem będzie wnikliwa kontrola jakości materiałów wykorzystywanych do realizacji inwestycji PLK. Pełną gotowość laboratorium uzyska w drugiej połowie przyszłego roku.

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z budową sieci wodociągowej w ulicy Sienkiewicza nastąpi przerwa w dostawie wody w dniu 22.07.2025 r. przy ulicy Sienkiewicza na odcinku od ulicy Prusa do ulicy Małachowskiego oraz przy ulicy Ujejskiego na odcinku od ulicy Sienkiewicza do ulicy Konopnickiej. Przewidywany czas przerwy w dostawie wody: 22.07.2025r. w godz.: 09.00 - 14.00 ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■