Łazienka to miejsce, do którego swobodny dostęp powinni mieć wszyscy domownicy na każdym etapie życia. Pogarszająca się kondycja fizyczna wraz z postępującym wiekiem, tymczasowa kontuzja po wypadku czy okres ciąży to tylko kilka z nich. Dlatego o uniwersalnych rozwiązaniach ułatwiających korzystanie z łazienki w przyszłości warto pomyśleć już dziś.
Dostępna, czyli jaka?
Projektując łazienkę, która ma służyć przez lata, nie można zapomnieć o szczegółach jej wykończenia, które podczas codziennego użytkowania będą odgrywać ogromną rolę. W przypadku zakupu wanny, dobrym rozwiązaniem będzie wybór produktu z siedziskiem, które ułatwi korzystanie z niej starszym rodzicom, ale także i dzieciom. Szybką pomoc przyniosą również uchwyty ścienne lub wannowe, które umożliwią zachowanie równowagi podczas wstawania. Jeżeli w łazience znajduje się prysznic, najlepiej wyposażyć go w płaski brodzik, który nie będzie stanowił bariery podczas codziennej kąpieli. Niezastąpionym rozwiązaniem okaże się także montaż krzesełka prysznicowego, dzięki któremu samodzielną higienę będą mogli wykonać starsi domownicy czy osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.
Cenne bezpieczeństwo
W internetowym badaniu Łazienka dostępna przeprowadzonym przez firmę Roca, 2/3 respondentów największą uwagę zwróciło na rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Żeby je zachować, warto zakupić odpowiednią ceramikę oraz meble o zaokrąglonych kantach i bez odstających uchwytów, które nie będą stanowić zagrożenia w przypadku poślizgnięcia na mokrej podłodze. Z pomocą przychodzi również technologia Rimless w miskach WC, która nie tylko ułatwi zachowanie czystości, ale także wyeliminuje przestrzeń, w której rozwijają się bakterie i zarazki.
ABC łazienki dostępnej
Po więcej inspiracji i przemyślanych rozwiązań można sięgnąć do najnowszego raportu Akademii Roca – Łazienka dostępna. Jego autorzy skupili się na rozwiązaniach dedykowanym pięciu grupom, dla których korzystanie z toalety stanowi codzienne wyzwanie. Należą do nich osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, z obrażeniami tymczasowymi np. po wypadku, osoby starsze i z ograniczoną sprawnością ruchową, rodziny wielopokoleniowe oraz łazienki w przestrzeni publicznej.
Raport jest już dostępny także w formie audiobooka na: http://akademiaroca.pl/lazienka-dostepna/.
Do współpracy przy nim, firma zaprosiła organizację Otwarte Ramiona, organizację Integracja, miesięcznik Cztery Kąty, Moje Mieszkanie, Weranda, Hotelarz oraz blogerkę nakolanach.com.
Pozostałe raporty Akademii: „Odzyskanie przestrzeni w łazience”, „Wanna czy prysznic” oraz „Ekologia to ekonomia” można pobrać na stronie www.akademiaroca.pl.
Akademia Roca – to inicjatywa firmy Roca powołana w celu udzielenia konsumentom wsparcia oraz informacji na temat urządzania łazienek. Akademia przygotowała już cztery raporty stanowiące kompendium wiedzy oraz inspiracje dla wszystkich poszukujących funkcjonalnych i innowacyjnych rozwiązań. Zaliczają się do nich: inicjujący działalność Akademii raport – Wanna czy prysznic, poruszający tematykę oszczędności wody – Ekologia to ekonomia, Odzyskiwanie przestrzeni w łazience oraz najnowszy: Łazienka dostępna.
Wszystkie raporty są dostępne do pobrania na stronie www.akademiaroca.pl
Informacje o firmie ROCA
ROCA oferuje produkty wyposażenia łazienki, kładąc nacisk na ich design i funkcjonalność. W ofercie firmy znajdują się kompleksowe wyposażenie przestrzeni łazienkowej – ceramika, baterie, stelaże podtynkowe i przyciski, wanny, w tym z hydromasażem, kabiny, brodziki, meble łazienkowe oraz dodatki. Firma zatrudnia 21 100 pracowników, posiada 78 zakładów produkcyjnych i jest obecna w ponad 135 krajach na całym świecie. ROCA jest światowym liderem w swojej branży. Grupa z hiszpańskim kapitałem dominuje nie tylko na rynkach Europy, lecz także Ameryki Łacińskiej, w Indiach i Rosji. Z sukcesem działa też w Chinach, na Bliskim Wschodzie oraz wielu krajach Azji i Afryce.