iswinoujscie.pl • Czwartek [09.06.2016, 16:04:40] • Szczecin
Jedyny taki koncert w Europie. Na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinie

fot. Organizator
W czasie Dni Morza (11. czerwca o 22:00) odbędzie się jeden z najbardziej niezwykłych koncertów w roku – „Tym, którzy nie powrócili z morza…”. W niepowtarzalnej scenerii Cmentarza Centralnego, który jest nie tylko nekropolią, ale też przepięknym parkiem, pod osłoną nocy grają nie tylko muzycy ale też… nastrojowe światła, które kreują zjawiskowy efekt. Koncert poświęcony jest ludziom, których morze zabrało na wieczną wachtę.
W tym roku w programie znalazł się m.in. jeden z najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej „V Symfonia” Beethovena (Wystarczy na wzór alfabetu morsa wystukać trzy kropki i kreskę, by go rozpoznać ( . . . _ ), albo po prostu odczytać: „dam, dam, dam, daaaaam!!!”). to jeden z najczęściej wykonywanych utworów muzyki poważnej. Chyba nawet najwięksi laicy znają groźny czteronutowy motyw (krótka-krótka-krótka-długa) rozpoczynający utwór i powracający w jego trakcie. Na stałe wrósł on do popkultury i znajduje często zastosowanie jako ścieżka dźwiękowa w filmach, reklamach czy jako… dzwonek telefonu komórkowego.

fot. Organizator
„Pieśni i tańce śmierci” Modesta Musorgskiego to cykl na głos z fortepianem z połowy lat siedemdziesiątych XIX wieku. Cztery pieśni, cztery sceny z życia, cztery maski śmierci… W każdej opowiedzianej historii (do słów Arsienija Goleniszczewa-Kutuzowa, przyjaciela kompozytora) to właśnie śmierć wygrywa z życiem – „gra” nieuczciwie z ludźmi, udając miłość i przyjaźń, aby zdobyć zaufanie ofiary i pod pozorem pomocy zadać ostateczny cios. Niesamowitą atmosferę wzmacnia fakt, że tragiczny koniec spotyka tych, którzy powinni cieszyć się pełnią życia: małe dziecko, dziewczyna, młodzi mężczyźni… Ciekawostką dla polskich słuchaczy jest fakt użycia w ostatnim ogniwie cyklu motywu muzycznego z pieśni Józefa Nikorowicza Chorał (Z dymem pożarów) – autor słów owego polskiego utworu ma na Bramie Portowej swój pomnik…

fot. Organizator
Dzieło, które zachwyciło romantyków (a czy jest zresztą ktoś, kogo nie zachwyciło?!) – E. T. A. Hoffmanna, H. Berlioza, R. Schumanna… Dzieło wielokrotnie aranżowane na przeróżne instrumenty (w tym solowe), przerabiane (np. w stylistyce symfonicznego rocka) oraz parodiowane (a tylko rzeczy naprawdę znane wszystkim mogą być obiektem parodii)… V symfonia Ludwiga van Beethovena powstawała w końcowym etapie wraz z jego kolejnym dziełem, symfonią Pastoralną, tworząc znakomity kontrast dla opowieści w realiach sielskiej przyrody, zakłóconej przez chwilę burzą. Symfonia c-moll cała jest jedną wielką nawałnicą uczuć – stąd owo uwielbienie romantyków. To historia heroicznych zmagań człowieka z Losem (tym, który wedle znanych słów, w owym dziele puka do bram), uwieńczona świetlistym zwycięstwem nad śmiercią, złem i nieszczęściem.
Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” na stałe wpisał się w muzyczną mapę Szczecina. Tradycja koncertów organizowanych przez Operę na Zamku na Cmentarzu Centralnym sięga 2002 r., kiedy to po raz pierwszy szczecińska publiczność usłyszała tam Requiem W.A. Mozarta.
Koncert poświęcony „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest częścią oficjalnego programu obchodów Dni Morza w Szczecinie.
Informujemy, że w dniu 11 czerwca 2016r. ZDiTM uruchomi dodatkową komunikację tramwajową w godzinach wieczornych, w tym linii 8. Umożliwi to przejazd uczestników koncertu po jego zakończeniu ok. godziny 23:20 z Cmentarza Centralnego do centrum miasta. Tramwaje będą kursowały co 20 minut do godziny 1:00 w nocy.
Patronat honorowy:
Andrzej Dzięga Arcybiskup Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Akademia Morska w Szczecinie
Sponsorzy:
Fundacja Pro Publico Mare
Polska Żegluga Morska