Ponad połowa światowej ludności zamieszkuje obecnie miasta, a odsetek ten stale wzrasta – wynika z szacunków ONZ. Rosnące zaludnienie i związane z nim wyzwania sprawiają, że miasta zaczynają kłaść coraz większy nacisk na „inteligentny” rozwój przy wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.
- Polskie władze samorządowe coraz częściej dążą do poprawiania jakości życia mieszkańców poprzez technologiczne wspieranie rozwoju transportu, energetyki, budownictwa, ekologii czy e-usług urzędów. W ramach naszego konkursu chcemy wyróżnić i nagrodzić samorządy podejmujące takie działania oraz postawić je za przykład dla innych” – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.
W konkursie udział mogą wziąć jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne jst lub spółki prawa handlowego jst, które wdrożyły rozwiązania wpisujące się w ideę rozwoju inteligentnego miasta. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć szerokiego wachlarza działań – od wprowadzenia technologii wspierających bardziej ekonomiczne wykorzystanie wszelkich zasobów miejskich, przez uruchamianie systemów usprawniających komunikację czy parkowanie, po udostępnianie nowoczesnych sposobów komunikacji z mieszkańcami.
- Konkurs przeznaczony jest nie tylko dla miast, ale także dla obszarów takich jak gminy, powiaty czy regiony, w których takie inteligentne rozwiązania również funkcjonują – wyjaśnia Katarzyna Wiśniewska, menedżer Działu Konsultingu Technoparku Pomerania.
Laureata konkursu i 3 wyróżnionych wyłoni kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele władz samorządowych i polskich uczelni. Najlepsza jednostka otrzyma statuetkę i dyplom „Lidera Innowacji Smart City 2017”, a osoba odpowiedzialna za zrealizowanie zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3 tysięcy zł.
Zgłoszenia projektów konkursowych (opisy do maksymalnie 8 stron tekstu bądź prezentacje do maksymalnie 20 slajdów) należy przesyłać do dnia 31 października 2017 roku na adres e-mail: konkurs.sc@spnt.pl. Nagrody zostaną wręczone laureatom podczas bankietu towarzyszącemu Kongresowi „Lider Innowacji Smart City 2017”, który odbędzie się 30 listopada w Szczecinie. Udział w konkursie jest bezpłatny, szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie www.smart-city.spnt.pl.
Technopark Pomerania jest kluczową dla Szczecina i regionu organizacją wspierającą rozwój firm z branży ICT. Doradza także polskim samorządom w realizacji projektów rozwijających ich systemy i sieci informatyczne, wspiera administrację i firmy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na projekty IT, a także rozwija kompetencje samorządowych specjalistów IT oraz ich współpracę z biznesem poprzez organizację specjalistycznych szkoleń, konwentów informatyków i kongresów oświatowych.
Justyna Siwińska,
Biuro prasowe Technoparku Pomerania
zmur z michalska są smart.władza miasta przygranicznego bez zadnego jezyka obcego. z polskim tez broblemy. tyle lat sie nie nauczyli
Świnoujście - Lider w Rankingu Dziurawych Ulic. Choć moim zdaniem wołające o pomstę do nieba ulice są zrozumiałe: zawsze we wsi była błotnista droga przez środek, w której tonęły wozy i nic się z nią nie robiło. A tu nagle jakieś niemieckie pomysły bez błota?
Proponuję uhonorować naszego dobroczyńcę zarządcę folwarku prywatnego naszego niezmiennie od lat panującego miłosiernie wspaniałego Prezydenta niech nam panuje jeszcze sto lat. 😀😀😀😀😀 Pomnik mu wybudujmy albo chociaż ulicę jego imieniem nazwijmy😀😀😀😀😀
;
Może Świnoujście? Miasto (nie)wysoce inteligentne
Dla naszych władz za nieudaczne zwalczanie komarów i dzików.Złoty medal.
to przerasta naszych radnych, urzędników i prezydenta
Świnoujście jest na pierwszym miejscu w kategorii poprawiania jakości życia mieszkańców! 1. Promy atrakcją turystyczną mieszkańców podróżujących 2. Betonowy Plac Wolności jako lądowisko dla helikopterów, zamiennie z pijaństwem piwa i umożliwienie nurkom leżakowania. 3. Mania tworzenia deptaków dała dużo przestrzeni do spacerowania 4. Mania zwalczania posiadaczy aut, zlikwidowała setki miejsc parkingowych 5. W ramach tłumienia ruchu dzielnicy nadmorskiej zlikwidowano główną przelotową arterię dzielnicy zamieniając ją w deptakt z fontanną 6. Ustalono ruch w dzielnicy nadmorskiej, mszcząc się na niemieckich turystach - jakże zabawne jest teraz obserwowanie, jak po 5 razy objadą dzielnicę szukając z niej drogi ucieczki 7. By zwalczać szkodliwą jazdę rowerze, udało się wybrukować ścieżki rowerowe poronioną kostką, która skutecznie trenuje wywoływanymi wibracjami tkanki tłuszczowe i zęby. Obok z lepszej kostki uprzywilejowano pieszych mieszkańców 8. Zadbano, by mieszkańcy nie mieli gdzie parkować aut nad morzem.