POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [21.10.2017, 08:36:34] • Polska

Najprostsze połączenia, najpyszniejsze smaki: Węgierskie langosze

Najprostsze połączenia, najpyszniejsze smaki: Węgierskie langosze

fot. Organizator

Chrupiące placki ziemniaczane, bagietka z konfiturą, pomidory ze śmietaną, spaghetti z czosnkową oliwą oraz świeży chleb z masłem i solą. Czasem w kuchni najpyszniejszy rezultat osiągnąć można kierując się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Decydując się w kuchni na minimalizm z pewnością odkryjemy, że egzotyczne składniki, wymyślne techniki kulinarne i pieczołowicie dopracowane proporcje przypraw bardzo często przegrywają w zestawieniu z najprostszymi kompozycjami smakowymi.

Nieskomplikowane gotowanie cieszy się coraz większym powodzeniem, szczególnie wśród osób, których grafik dnia zazwyczaj zapełniony jest do granic możliwości. Rezygnowanie z kulinarnej finezji wcale nie musi oznaczać zawężenia smakowych horyzontów. Paradoksalnie, to właśnie dodając do potrawy mniej składników możemy w pełni delektować się ich smakiem. Szczególnie, jeśli wybierzemy produkty wysokiej jakości, odznaczające się wyrazistym aromatem i dobrym składem. Ponadto proste receptury to jednocześnie idealna baza dla niezliczonej liczby potraw, których finalny smak zdefiniują dodatki, jakie zdecydujemy się wykorzystać. Wystarczy chwila namysłu, by przywołać w pamięci co najmniej kilkanaście możliwości serwowania naleśników, placków czy klusek.

Apetyczną i zaskakująco prostą propozycją, zarówno dla miłośników nieskomplikowanych kompozycji smakowych, jak i zwolenników szybkiego kucharzenia, są węgierskie langosze. Sycące smażone placki, przygotowane na bazie ciasta z gotowanych ziemniaków, mleka, drożdży i mąki pszennej, możemy podawać na wiele sposobów, polewając je kwaśną śmietaną lub sosem oraz posypując utartym aromatycznym serem żółtym.

Langosze z sosem paprykowym i żółtym serem
Przepis poleca Robert Muzyczka, szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy

Składniki na sos:
1 cebula
1 świeża papryka czerwona
1 świeża papryka żółta
1 papryczka chili
3 ząbki czosnku
3 łyżki oleju rzepakowego
100 ml pomidorów krojonych z puszki
250 ml wody
1 łyżka wędzonej papryki czerwonej w proszku
sól do smaku

Wykonanie:
Cebulę i wszystkie papryki pokroić w kostkę, podsmażyć chwilę na oleju, pod koniec dodając posiekany czosnek. Następnie dodać pomidory z puszki, wodę i całość podusić na wolnym ogniu przez 15-20 minut. Dodać paprykę wędzoną, sól do smaku i wszystko dokładnie zmiksować.

Składniki na langosze:
3 średnie ugotowane ziemniaki
30 g drożdży
400 ml ciepłego mleka
1 łyżeczka cukru
400 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka soli
1 łyżka oleju rzepakowego
olej do smażenia
350 g sera aldamer MSM Mońki

Wykonanie:
Mąkę przesiać przez sito, dodać sól i wymieszać. Do mleka dodać cukier, drożdże, dokładnie wymieszać i całość wlać do mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut. Po tym czasie dodać ugotowane i przeciśnięte przez praskę ziemniaki, łyżkę oleju i zarobić ciasto. Ponownie przykryć i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30-40 minut. Z ciasta odrywać niewielkie kawałki, w dłoniach formować cienkie placki i smażyć na głębokim, rozgrzanym oleju z obu stron na złoty kolor. Gotowe placki posmarować sosem paprykowym i posypać obficie starkowanym żółtym serem.

Smacznego!

Więcej przepisów znaleźć można na www.msm-monki.pl.

Magdalena Brzęczek
Specjalista ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie pierwszego stopnia, wydane przez IMGW, dotyczy wystąpienia silnego wiatru na wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego. Od wtorku 16 września do czwartku 18 września przewidywany jest wiatr o średniej prędkości do 70 km/h, w porywach dochodzący do 85 km/h, który będzie wiał z południowego-zachodu. Na środę 17 września prognozy przewidują także intensywne opady deszczu, które mogą wynieść nawet 60 mm w ciągu 24 godzin. Dodatkowo, opadom deszczu mogą towarzyszyć burze. ■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■