Te pytania zadaliśmy prezydenckiemu rzecznikowi.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to taki blok powstałyby przy ulicy Barlickiego na Warszowie. Prezydent Janusz Żmurkiewicz podpisał już list intencyjny w tej sprawie.
fot. iswinoujscie.pl
Wiele miast w Polsce przystąpiło do rządowego programu mieszkanie plus. Trzeba przyznać, że w sytuacji prawdziwego szaleństwa cen na świnoujskim rynku nieruchomości taki program mógłby okazać się zbawieniem dla wielu rodzin. Na jakim etapie jest Świnoujście? Jak długo będziemy musieli czekać na pierwsze mieszkania pochodzące z tego właśnie programu?
Te pytania zadaliśmy prezydenckiemu rzecznikowi.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to taki blok powstałyby przy ulicy Barlickiego na Warszowie. Prezydent Janusz Żmurkiewicz podpisał już list intencyjny w tej sprawie.
- Jest to jeden z wariantów branych przez nas pod uwagę przy realizacji polityki mieszkaniowej. Prowadzimy rozeznanie; ile rodzin mogłoby być zainteresowanych takimi lokalami. Jednocześnie miasto podjęło już starania o pozyskanie środków na budowę budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus. Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podpisał list intencyjny w tej sprawie z Prezesem Zarządu BGK Nieruchomości S.A. Mirosławem Barszczem oraz Wiceprezesem Zarządu tej spółki Włodzimierzem Stasiakiem. Aktualnie jeszcze trwają prace rządowe nad modyfikacją i aktualizacją pewnych zapisów dotyczących programu. Jeśli sprawa zostanie sfinalizowana, wówczas na Warszowie, w okolicach ulicy Barlickiego , mogłoby powstać około 150 mieszkań – mówi prezydencki rzecznik, Robert Karelus.
Jak się okazuje, to nie jedyne bloki mieszkalne, które mają wkrótce powstać na Warszowie. W ramach budownictwa socjalnego i komunalnego ma powstać budynek mieszkalny, w którym znajdować się będzie 52 mieszkania.
- Miasto otrzymało też dofinansowanie na budowę budynku mieszkalnego przy ul. Steyera. Dofinansowanie pochodzi z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego finansowanego z Funduszu Dopłat. W budynku będą 52 mieszkania – dodaje rzecznik prezydenta miasta.
Co jednak, w sytuacji gdy ktoś zarabia na tyle dużo, że nie może ubiegać się o takie mieszkanie, a z drugiej strony za mało, by móc samemu wynająć mieszkanie. Miasto chce odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców i zająć się budową budynku czynszowego. Tym razem jednak powstałby on przy ulicy Steyera.
- Zdajemy sobie jednak sprawę, że w mieście są osoby, których dochód nie pozwala na ubieganie się o mieszkanie komunalne czy socjalne, a jednocześnie ceny wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym są dla nich zbyt wysokie. Tu niestety rynek kształtuje ceny. Chcąc wyjść im naprzeciw, miasto przygotowuje się do budowy mieszkań w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego. Lokale te skierowane będą właśnie do takich osób o zarobkach na średnim poziomie, które nie mają szans na mieszkanie komunalne ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie stawki wynajmu na rynku komercyjnym są dla nich zbyt wygórowane w stosunku do osiąganych zarobków. Pierwszy budynek czynszowy ma powstać również przy ulicy Steyera. Na łącznej powierzchni ok. 2,7 tys. m2 powstanie około 50 mieszkań wraz z komórkami, miejscami postojowymi podziemnymi i naziemnymi, rowerownią oraz windą. Mieszkania te nie będą sprzedawane najemcom, lecz na zawsze pozostaną w zasobach gminy. Planowany czas realizacji obu obiektów przy ulicy Steyera to lata 2019/2020 - wyjaśnia Robert Karelus.
źródło: www.iswinoujscie.pl
jak żmurek sprzeda juz wszystkie działki deweloperom to moze wtedy ruszy ten program
chyba piszący artykuł przesadził z tym tytułem
Mieszkania po 8 tyś za metr.. tak jest w tym mieście. Jak tak dalej będziecie robić, ludzie będą się wyprowadzać do Szczecina czy okolic, gdzie jest o wiele taniej.
To źe ktoś mieszkaniu nie znaczy źe jest w czymś gorszy czasem wręcz przeciwnir
z chęcią kupię mieszkanie po 4 tyś. za metr kwadratowy w świnoujściu.
Mam mieszkanie na ulicy Modrzejewskiej ogród z przodu domu drugi z tyłu domu.Wykształcenie wyższe także nie uogólniajmy ludzi do swojego niskiego poziomu.Na pewno nie jestem przeciwna powstawania mieszkań na Warszowie dla ludzi potrzebujących.
gettem moze tez byc osiedle strzeżone, gdzie mieszkaja bogaci ludzie a tutaj mamy biednych w jednym czy dwóch budynkach, najlepszym rozwiazaniem byloby rozrzucic tych ludzi, np. miasto moglo wczesniej kupic kilka mieszkan na Platanie i innych miejscach gdzie buduje sie mieszkania i jezeliby np. sie zle zachowywali to wtedy zsykla na Warszów ale należy dac ludziom szanse
178.238.251 Modrzejewskiej spokojniejsze niż ta cała krzywa i zachód ścia.
Brawa za tytuł!! To nazywa się mową nienawiści. Sugerujesz, że mieszkańcy ww. mieszkań są kimś gorszym i przez to tworzą getto. Bardzo interesujące!
Złe określenie. .."prawdziwe getto mieszkań komunalnych i socjalnych" Czy redaktor sobie zdaje sprawę że w Świnoujściu zanim powstały Spółdzielnie mieszkaniowe, budowano tylko mieszkania komunalne i socjalne? Nikt nie mówił o" getcie", mieszkańcy byli szczęśliwi że mieszkań przybywa. Nie było" lepszych dzielnic" bogatych, biednych, ludzie byli sobie życzliwi i odnosili się do siebie z szacunkiem. I co się z nami stało?
Z tym" gęttem" toście redaktorze przesadzili, ale słowo dzielnica czy osiedle mieszkań komunalnych" komunalka" byłoby właściwsze i chyba poprawniejsze.
Panie Boże, czy ty czytasz co ci ludzie wypisują na tym portalu? Jejku, jejku, " człowiek (to wcale nie) brzmi dumnie". Zdaje się, że to dzieło nie bardzo Ci się udało, przynajmniej w tym nadwiślańskim kraju.
Bardzo dobrze
Ludzie powinni pisać petycję do władz miasta o nowe tańsze mieszkania. To jest chore, sprzedawać stare mieszkania a wymagać ceny jak z kosmosu. To powinno być zabronione. Tak samo jak skupowanie mieszkań w celach wynajmu. I tak o to jedna osoba w tym mieście ma kilka mieszkań i zarabia na wynamie. Wstyd dla władz miasta
Pracownicy zgm-u twierdza że jeszcze nic nie wiadomo o projekcie mieszkanie plus i nie wiadomo czy to ruszy... Moim zdaniem trzymaja te okazje dla swoich rodzin i znajomych.
Zawsze był problem z mieszkaniami, kiedyś też czekało się latami jeszcze trzeba było wpłacić kaucję w Słowianinie, socjalnych nie było wcale.
Bo na tej stronie wszytko wykupione przez układ zamkniety, a układ chce się wykazać!
Zaadaptowanie budynku przy ul. Modrzejewskiej 20 na blok socjalny to było celowe działanie, teraz tłumaczone jako błąd, bo tak łatwiej wcisnąć kit mieszkancom. Teraz w ramach nowego eksperymentu zwanego gentryfikacją maja zamiar dokonać zmian klasowych. Na Warszowie nie trzeba nowych eksperymentów, wystarczy naprawić ten poprzedni a eksperymentować, , klasowo" na lewobrzeżu. Zobaczymy czy tam pójdzie Wam tak łatwo.
Brawo więcej mieszkań mniej bezdomnych rodzin 👏👏👪
Wolę mieszkać na Warszowie, niż płacić sępom 2000 za wynajem plus rachunki.
dziś nie sprzedadzą a jutro wykup za 10tys.zł wszyscy mieszkańcy na te bloki się składają czy to uczciwe
a dlaczego w Świnoujściu tak mało powstaje nowych mieszkań? żeby windować ceny?! powinni wyciąć kilka hektarów lasu i budować ale nie jeden blok czy dwa ale z dwadzieścia
jak zwykle reporter stanął na wysokości zadania - getto- czy ty wiesz co to znaczy , gdzie tam są mniejszości narodowe lub kulturowe lub inne. trzeba ten tytuł nagłośnić w innym portalu lub w tv - masakra
Te mieszkania a zwłaszcza czynsz nie będzie taki mały jak to sobie każdy wyobraża a poza tym czekamy na budowę.
Warszów to pienkna okolica i ma nawet swoją biedronke