POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [22.11.2017, 14:17:51] • Polska

Bezpieczna klatka schodowa. Jakie pokrycie schodów wybrać?

Bezpieczna klatka schodowa. Jakie pokrycie schodów wybrać?

fot. Organizator

W budownictwie wielorodzinnym klatka schodowa musi spełniać zasady bezpieczeństwa. W trakcie ewakuacji jest ona jedyną drogą ucieczki. O jakich wymogach technicznych należy pamiętać?

Klatka schodowa na co dzień pełni zupełnie trywialną rolę – korzystamy z niej, by dostać się do mieszkania, na strych lub do piwnicy. Są jednak sytuacje, gdy klatka schodowa staje się najważniejszym miejscem w całym domu.

Pali się!
Jedną z takich okoliczności jest pożar. Gdy w mieszkaniu pojawia się ogień, klatka schodowa staje się drogą ewakuacyjną i od jej stanu technicznego zależy zdrowie oraz życie mieszkańców całego budynku. W niewielkich domach wielorodzinnych klatki schodowe często są wykańczane według panujących trendów: pojawiają się drewniane schody i barierki. - Choć to eleganckie rozwiązania, w razie pożaru mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem dla uciekających przed ogniem mieszkańców. – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag. – Wykończenie schodów płytami z betonu szlachetnego jest równie stylowe, lecz pozwala zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia, gdyż jest to materiał niepalny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klatka nadal pełni funkcję drogi ewakuacyjnej, a odpowiednio wentylowana zabezpiecza uciekających także przed dymem. – mówi ekspert.

Antypoślizgowość po polsku czy po niemiecku?
Porzucając pomysł o schodach drewnianych lub żeliwnych, stajemy przed wyborem materiału, który będzie stabilny i będzie spełniał wymagane parametry techniczne, np. antypoślizgowość. – Powrót z zimowego spaceru w zaśnieżonych lub zabłoconych, butach może skończyć się tragicznym w skutkach upadkiem. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza, że budynek ma służyć wielu pokoleniom, również dzieciom i seniorom. – zauważa ekspert firmy Dasag.
Choć polskie przepisy wymagają od producentów zapewnienia antypoślizgowości, to nie definiują ich minimalnej wartości. W efekcie schody wykończone np. granitem, mogą być antypoślizgowe tylko na papierze, a w rzeczywistości zagrażać zdrowiu mieszkańców. – Nasza firma eksportuje swoje produkty na zagraniczne rynki, a za wzór wzięła najsurowsze normy niemieckie. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozwiązania poradzą sobie w każdych warunkach. – zdradza Andrzej Chłopek.

Utrzymuj porządek
Nieprzewidywalność zdarzeń, takich jak pożar czy zalanie, sprawia, że nigdy nie wiadomo, kiedy nasza klatka schodowa zmieni się w drogę ewakuacyjną. Dlatego nawet w niewielkich, kilkukondygnacyjnych domach warto stosować się do zasady obowiązującej w wieżowcach. Na korytarzach i klatkach bloków mieszkalnych oraz biurowców nie wolno ustawiać szafek, regałów czy półek. Obowiązuje tam także zakaz wykorzystywania klatki schodowej jako magazynu na stare meble czy inne zbędne przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę na drodze ucieczki. – Warto także powstrzymać się od łatwopalnych dekoracji, które mogą stać się zarzewiem ognia. Zabawę stylem i aranżowanie przestrzeni lepiej zachować we wnętrzu mieszkania. Klatka schodowa wymaga bezpiecznego minimalizmu. – radzi ekspert firmy Dasag.

Martyna Jankowska
Specjalista ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Na Pomorzu Zachodnim przewidziano w nim wiele nowości poprawiających możliwość dojazdów do szkół i uczelni czy pracy, a także ułatwiających podróżowanie po regionie. Szczecin-Świnoujście późnym wieczorem. Na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy pozostaną uruchomione w czerwcu br. późnowieczorne połączenia w obu kierunkach o nazwie „Wiatrak”. Szczególnie wieczorny pociąg ze Szczecina do Świnoujścia okazał się sporym sukcesem, gdyż codziennie z tego połączenia korzysta przeciętnie 70 osób. Dodatkowo uruchomiona zostanie jedna para nowych pociągów w godzinach porannych, a wczesnoporanne pociągi ze Świnoujścia do Szczecina będą kursowały codziennie, czyli w terminie rozszerzonym względem obecnego rozkładu jazdy. Pozwoli to mieszkańcom i turystom także w weekendy i święta dojechać m.in. do Szczecina Dąbia na przesiadki do pociągów dalekobieżnych wyjeżdżających ze Szczecina np. do Warszawy (w tym na express Chrobry i pociąg Pendolino). Łącznie na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy w dni robocze uruchamianych będzie 14 par pociągów regionalnych, a w weekendy 12 par, co oznacza, że przez większą część dnia pociągi na tej trasie kursować będą co godzinę ■ Świnoujście: 38-latek z powiatu kamieńskiego kradł logotypy samochodów w centrum miasta. Kilkanaście pojazdów pozbawionych emblematu. Policja zbiera kolejne zgłoszenia. Straty dotyczą głównie aut marek premium, a w niektórych modelach Mercedesa wyrwany emblemat był jednocześnie częścią czujnika jednego z systemów wspomagających. Policja zatrzymała 38-latka i wciąż przyjmuje zgłoszenia od właścicieli uszkodzonych pojazdów. Z samochodów znikały znaki rozpoznawcze takich marek jak Mercedes, Volkswagen, Ford, Toyota czy BMW. W autach wyższej klasy wartość takich elementów potrafi być wyjątkowo wysoka. Kradzieże odnotowano na kilku odcinkach centrum: przy ulicy Konstytucji 3 Maja, przy ulicy Wyspiańskiego oraz na osiedlu Platan. Do funkcjonariuszy zgłosiło się już kilkanaście osób, choć liczba poszkodowanych może być większa. Sprawca został namierzony i zatrzymany. 38-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego trafił do policyjnego aresztu ■