POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [30.09.2018, 08:56:47] • Polska

Jak dbać o otoczenie domu jesienią

Jak dbać o otoczenie domu jesienią

fot. Organizator

Wraz z nadejściem września żegnamy się z latem. Co prawda pogoda w tym roku wciąż nas rozpieszcza, jednak pierwsze spadające liście już zalegają na trawnikach i chodnikach. To prawdziwa zmora ogrodników, przed którymi czas wzmożonych prac porządkowych. Warto jednak zadbać o regularność w oczyszczaniu posesji, bowiem rozkładające się listowie, igliwie i owoce mogą wyrządzić niemałe szkody.

Przez ostatnie miesiące ogród stał się centrum życia domowników. nawierzchnie ogrodowe i taras były szczególnie narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Tłuste plamy powstałe przy grillowaniu czy rozlane napoje mogą wniknąć w posadzkę i być trudne do usunięcia. Także drobne prace przy aucie lub rowerze, wykonywane na podjeździe, mogą wiązać się z zabrudzeniem smarami czy olejami. Nawierzchnie betonowe, choć należą do jednych z łatwiejszych do konserwacji, także wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

Dodatkowe, chociaż mniej oczywiste zagrożenie dla naszych tarasów, ścieżek i podjazdów stanowi roślinność ogrodowa. Wchodzące w ostatnią fazę cyklu rocznego drzewa i krzewy zaczynają odprowadzać nagromadzoną wilgoć do korzeni, by dzięki temu przetrwać zimę. Skutkuje to usychaniem i opadaniem liści. Te zaś niezbierane dostatecznie często, podobnie jak przejrzałe owoce, mogą uszkodzić murawę, a pozostawione na ogrodowych traktach komunikacyjnych stanowią dodatkowe zagrożenie dla domowników, są bowiem mokre i śliskie. Ponadto zawarte w wiśniach, jabłkach czy porzeczkach kwasy owocowe potrafią silnie brudzić, a nawet odbarwiać nawierzchnię.

Jesienne porządki

Gruntowne czyszczenie przydomowych nawierzchni powinniśmy rozpocząć od zamiatania i mycia, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej. Następnie należy ocenić, czy po takim zabiegu na nawierzchniach nie pozostały plamy czy zacieki. Jeśli je odnajdziemy, warto zastosować środek adekwatny do zabrudzenia – na rynku dostępne są gotowe preparaty do czyszczenia np. płynów samochodowych, śladów rdzy i innych. Niektóre materiały, takie jak płyty betonowe, warto dodatkowo zaimpregnować. Delikatna, niewidoczna warstwa ochronna zabezpieczy powierzchnię płyt przed wnikaniem wilgoci, zabrudzeń, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo zwiększy odporność na zużycie. Impregnat nie uchroni całkowicie nawierzchni przed plamami, ale wydłuży czas, w którym możemy zareagować na powstałe zabrudzenie bez widocznych konsekwencji i uszczerbku dla nawierzchni. – Dobrej jakości nawierzchnie betonowe są impregnowane już na etapie produkcji, poprzez dodanie środka hydrofobizującego do mieszanki betonowej i dodatkową jego warstwę na powierzchni płyty. Na rynku dostępne są także preparaty, które można stosować już na gotowych nawierzchniach – ich regularne stosowanie zapewni ochronę przed wnikaniem zanieczyszczeń i pochłanianiem wody. Co ważne, impregnaty nie powinny zmniejszać właściwości antypoślizgowych nawierzchni ani tworzyć na nich widocznej warstwy – radzi Andrzej Chłopek, ekspert marki DASAG.


Kiedy czas na impregnację?

Systematyka jest kluczem do sukcesu, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy płyty ogrodowe lub tarasowe nie potrzebują ponownej impregnacji. Jest na to prosty, domowy sposób. - Na płytę czy kostkę możemy wylać niewielką ilość wody i obserwować, co się wydarzy. Jeśli ciecz zatrzyma się na powierzchni pod postacią skupiska kropli, oznacza to, że ścieżka posiada skutecznie chroniącą warstwę impregnatu i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli natomiast woda wsiąknie i pozostawi mokrą plamę – nadszedł czas na powtórzenie czynności zabezpieczających. – dodaje Andrzej Chłopek. Przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych: regularnym zamiataniu, okresowym myciu i impregnacji, betonowa posadzka będzie też solidnie zabezpieczona przed nadejściem zimy.

www.dasag.eu


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Na Pomorzu Zachodnim przewidziano w nim wiele nowości poprawiających możliwość dojazdów do szkół i uczelni czy pracy, a także ułatwiających podróżowanie po regionie. Szczecin-Świnoujście późnym wieczorem. Na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy pozostaną uruchomione w czerwcu br. późnowieczorne połączenia w obu kierunkach o nazwie „Wiatrak”. Szczególnie wieczorny pociąg ze Szczecina do Świnoujścia okazał się sporym sukcesem, gdyż codziennie z tego połączenia korzysta przeciętnie 70 osób. Dodatkowo uruchomiona zostanie jedna para nowych pociągów w godzinach porannych, a wczesnoporanne pociągi ze Świnoujścia do Szczecina będą kursowały codziennie, czyli w terminie rozszerzonym względem obecnego rozkładu jazdy. Pozwoli to mieszkańcom i turystom także w weekendy i święta dojechać m.in. do Szczecina Dąbia na przesiadki do pociągów dalekobieżnych wyjeżdżających ze Szczecina np. do Warszawy (w tym na express Chrobry i pociąg Pendolino). Łącznie na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy w dni robocze uruchamianych będzie 14 par pociągów regionalnych, a w weekendy 12 par, co oznacza, że przez większą część dnia pociągi na tej trasie kursować będą co godzinę ■ Świnoujście: 38-latek z powiatu kamieńskiego kradł logotypy samochodów w centrum miasta. Kilkanaście pojazdów pozbawionych emblematu. Policja zbiera kolejne zgłoszenia. Straty dotyczą głównie aut marek premium, a w niektórych modelach Mercedesa wyrwany emblemat był jednocześnie częścią czujnika jednego z systemów wspomagających. Policja zatrzymała 38-latka i wciąż przyjmuje zgłoszenia od właścicieli uszkodzonych pojazdów. Z samochodów znikały znaki rozpoznawcze takich marek jak Mercedes, Volkswagen, Ford, Toyota czy BMW. W autach wyższej klasy wartość takich elementów potrafi być wyjątkowo wysoka. Kradzieże odnotowano na kilku odcinkach centrum: przy ulicy Konstytucji 3 Maja, przy ulicy Wyspiańskiego oraz na osiedlu Platan. Do funkcjonariuszy zgłosiło się już kilkanaście osób, choć liczba poszkodowanych może być większa. Sprawca został namierzony i zatrzymany. 38-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego trafił do policyjnego aresztu ■