POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [24.12.2020, 11:42:54] • Polska

Stół wigilijny w pełnym blasku

Stół wigilijny w pełnym blasku

fot. Organizator

Po czym poznać dobrze nakryty stół? Na jego całokształt składa się kilka dopełniających się elementów: idealny obrus, lśniąca zastawa, świąteczne dekoracje. Zobacz, jak przygotować stół na Wigilię, aby prezentował się w ten wieczór wyjątkowo pięknie.

Idealnie czysty obrus
Obrus powinien być dopasowany do wielkości stołu, czyli zwisać przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony blatu, czysty i nienagannie wyprasowany. Wypierz go w pralce osobno, dopasowując temperaturę i liczbę obrotów do rodzaju tkaniny. Te wykonane z bawełny w białym kolorze można prać nawet w 90°C, lniane w 60°C, zaś jedwabne w temperaturze nie większej niż 30°C. Jeśli Twój obrus wykonany jest ze sztucznej tkaniny (np. plamoodporny), możesz prać go maksymalnie w 40°C. Przed włożeniem do pralki, złóż go w kostkę i wiruj ustawiając małą liczbę obrotów. Potem wysusz go na odpowiedniej suszarce, najlepiej wyposażonej w grube linki, które zapobiegną powstawaniu zagnieceń na tkaninie. W ten sposób skrócisz czas prasowania. Sprawdzi się model na duże pranie z rozsuwanym i podwyższonym stelażem, który możesz dopasować do potrzebnych akurat rozmiarów (np. suszarka Infinity marki Vileda).

…i doskonale wyprasowany
Starannie wyprasowane obrus i serwetki to wizytówka stołu. Najlepiej prasuj tkaniny, które są jeszcze lekko wilgotne (oczywiście możesz użyć też generatora pary). Wówczas wygładzenie wszystkich zagnieceń będzie proste i szybkie. Możesz też zwilżyć suchy obrus wodą ze spryskiwacza. Aby nabrał wyjątkowego zapachu dodaj do czystej wody kilka kropel perfum. Duże znaczenie w szybkości i dokładności prasowania ma odpowiednia deska, dobrze jeśli jest wyposażona w specjalny pokrowiec z nieprzepuszczalną warstwą aluminiową (np. deska do prasowania Total Reflect Plus marki Vileda). Odbija on prawie 100% ciepła i pary z powrotem do prania, dzięki czemu tkaniny są idealnie gładkie i pozbawione jakichkolwiek zagnieceń. Dzięki temu wyprasujesz je łatwiej i szybciej niż używając standardowego pokrowca.


Lśniące sztućce i zastawa
Na wigilijnym stole wszystko musi lśnić. Dlatego zadbaj o zastawę i wypoleruj srebra. Pociemniałe sztućce oraz naczynia stołowe ze srebra i platerowane możesz wyczyścić domowym sposobem. Płaski garnek wyłóż folią aluminiową (także jego boki), umieść w nim sztućce i zalej zimną solanką, czyli wodą wymieszaną z dużą ilością soli. Następnie postaw na kuchence i doprowadź do wrzenia. Gotuj ok. 10 minut, po tym czasie zdejmij z płyty grzewczej, a po przestudzeniu wyjmij i wytrzyj sztućce do sucha. Najlepiej wypoleruj je delikatnymi ściereczkami na rolce (np. Light&Soft marki Vileda), które, w przeciwieństwie do ręcznika papierowego, nie pozostawią mikro włókien. Jeśli masz sztućce ze stali szlachetnej - możesz umyć je w zmywarce. Jednak regularne używanie detergentów często powoduje różnego rodzaju zarysowania. Dlatego, jeśli chcesz, aby sztućce na długo zachowały blask skorzystaj z domowego sposobu. Zanurz je na kilka minut w szklance z gorącą wodą i octem. A następnie dokładnie wypoleruj. Bardziej uporczywe plamy usuniesz specjalną ściereczką do armatury napyloną dwutlenkiem tytanu (np. Anti-Kalk marki Vileda), która zbiera wodę, usuwa osad oraz nie powoduje zarysowań.

Poczuj zapach Bożego Narodzenia
Chcesz poczuć w domu aromat prawdziwego Bożego Narodzenia? Upiecz w piekarniku plasterki pomarańczy, posypane cynamonem i goździkami. Możesz ozdobić nimi świąteczną girlandę i umieścić ją w każdym pokoju, wtedy zapach rozejdzie się po całym wnętrzu.

Anna Rogoźnicka
Senior PR & Content Marketing Specialist


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■