POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [20.05.2021, 19:27:34] • zachodniopomorskie

Las pachnący miodem Światowy Dzień Pszczół

Las pachnący miodem Światowy Dzień Pszczół

Fot. RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Kłodawa(fot. Organizator )

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Leśnicy szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają pozwolić pszczołom na efektywne wykorzystanie środowiska.

W Nadleśnictwie Barlinek i Nadleśnictwie Gryfice zrealizowano m.in. programy ochrony dzikich pszczół leśnych i trzmieli, polegające na budowie barci i kłód bartnych dla pszczół oraz dokonano obsiewu części śródleśnych powierzchni rolnych gatunkami wieloletnich nektarodajnych ziół dla poprawy warunków bytowania i rozwoju owadów.

Ponadto by rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku leśnym Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy punkt edukacyjny „Pszczeli zakątek". Obiekt ma postać ogrodu pełnego kwiatów, drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony jest m.in. w liczne tablice, rzeźbę niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada rzeźbę pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji.

- Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zahamowania spadku liczebności pszczół, poprawienia ich kondycji a także ukażą bartnictwo, jako ważny element pozaprodukcyjnych funkcji lasu - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Pszczoły żyły w lasach od zawsze. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Przyczyniają się m.in. do utrzymywania bioróżnorodności, mają wpływ na zwiększenie ilości nasion produkowanych przez liczne gatunki drzew a ich obecność sprzyja naturalnemu odnowieniu lasu.

Fot. RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Kłodawa

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■