POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.02.2022, 09:28:33] • Szczecin

Operacje neurochirurgiczne w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie z największą precyzją

Operacje neurochirurgiczne w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie z największą precyzją

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Będzie bezpieczniej, precyzyjniej i szybciej. Od początku lutego w operacjach kręgosłupa z wykorzystaniem implantów pomaga szczecińskim neurochirurgom nowoczesny system robotycznej nawigacji ExcelsiusGPS. To trzecia taka maszyna w Polsce.

Sprzęt Szpital Wojewódzki w Szczecinie kupił ze wsparciem środków Urzędu Marszałkowskiego.

– Zakupiony przez szpital system robotyczny jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Zresztą takich zakupów nasza placówka dokonała w ostatnim czasie więcej. Regularnie doposaża oddziały w aparaturę, która znacznie ułatwia i przyspiesza proces leczenia – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

System pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie operacji kręgosłupowych dzięki precyzyjnemu mapowaniu organizmu pacjenta w technologii 3D i częściowej automatyzacji wszczepiania implantów. Odpowiada za to ramię robotyczne sterowane przez lekarzy. Po takim zabiegu chory nie będzie wymagał kilkutygodniowego pobytu na szpitalnym oddziale.

– Zyskujemy supernowoczesne narzędzie. Oznacza to, że zabiegi przeprowadzane będą z mniejszym ryzkiem dla pacjenta – przyznaje neurochirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie Piotr Sałapa.

Chirurgia kręgosłupa z udziałem robota przynosi wiele korzyści dla  pacjentów. Stosowanie technik małoinwazyjnych pozwala na zmniejszenie utraty krwi, skrócenie czasu operacji i pobytu pooperacyjnego w szpitalu, przyspiesza rekonwalescencję, minimalizuje  ekspozycję na promieniowanie jonizujące na sali operacyjnej oraz skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Koszt nabycia całego systemu wyniósł ponad 5 mln zł. 2,4 mln zł pochodziło z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Resztę kwoty stanowiły środki własne szpitala.

Zachęcam do oglądnięcia filmu: www.youtube.com/watch?v=5DWrsYUZtU0

Łukasz Jucha
Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■